Skip to Content

مشهد؛ 97،000 نفر از خراسان رضوی در سامانه سماح ثبت نام کرده‌اند

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: تاکنون 97،000 نفر از مردم استان برای دریافت روادید عراق به منظور حضور در راهپیمایی اربعین حسینی علیه السّلام در سامانه سماح ثبت نام کرده‌اند.

۹۷ هزارنفر از خراسان رضوی در سامانه سماح ثبت نام کرده اندبه گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، محمدحسن واحدی افزود: در این چار چوب تاکنون برای 91 هزار نفر روادید صادر شده و بقیه افراد نیز پس از پرداخت کامل وجه روادید آن را دریافت خواند کرد.

وی بر لزوم اقدام سریع متقاضیان باقیمانده دریافت روادید عراق نسبت به پرداخت این وجه تاکید کرد.

معاون استاندار خراسان رضوی همچنین گفت: این استان در راهپیمایی زائران اربعین حسینی تعهداتی دارد که از جمله آنها روزانه 20 هزار اسکان و همین میزان تغذیه در هر یک از شهرهای نجف اشرف و کاظمی نشرفین  است.

وی افزود: بدین منظور تا کنون 51 موکب توسط گروه های مختلف مردم، افراد نیکوکار و نهادها در عراق ایجاد شده و دو موکب هم توسط آستان قدس رضوی طی روزهای آتی در مرز برای استقبال از زائران ورودی مستقر خواهد شد.

واحدی ادامه داد: در این چارچوب 238 دستگاه کامیون حامل هزار و 500 تن اقلام مورد نیاز موکبها از خراسان رضوی عازم عراق شده‌اند.

وی همچنین گفت: خراسان رضوی در محدوده کربلا تعهدی نداشت اما به دلیل تمایل افراد نیکوکار، موکب هایی از این استان نیز برای اسکان زائران در کربلا دایر شده است.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی افزود: موکبهای این استان در فاصله شهرهای نجف اشرف تا کربلاء معلّی  در هشت عمود فعّال و از سوی شهرداری مشهد 200 دستگاه اتوبوس با 400 راننده و نیز هزار و 200 خدمه و پاکبان عازم نجف و کاظمین شده اند.

وی مسئولیت اسکان زائران در نجف را بر عهده شهرداری مشهد ذکر و بیان کرد: امسال آستان قدس رضوی برای استقبال از زائران در بازگشت از عتبات برنامه ریزی کرده، لذا در معبرهای مرزی مهران، چزابه و شلمچه موکب هایی دایر کرده است.

واحدی ادامه داد: 700 مبلغ و روحانی نیز تاکنون از خراسان رضوی به عراق اعزام شده اند که 400 نفر آنان با زائران همراه شده و نسبت به معرفت افزایی اقدام می کنند.

واحدی گفت: همچنین 100 پزشک و 30 پرستار از خراسن رضوی به عراق اعزام شده اند که بخشی از آنها در موکبها مستقر می شوند و تعدادی هم با کوله پشتیهای مجهز در طول مسیر به زائران پیاده اربعین حسینی ارائه خدمت می کنند.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی افزود: برای انتقال زائران از استان نیز تاکنون هزار و 500 دستگاه اتوبوس مسافربری تدارک و تا دیروز 22 آبان 400 دستگاه آن اعزام شده اند. هر روز یک قطار نیز از مشهد به خرمشهر اعزام و تا هشت پرواز هم از فردوگاه مشهد به نجف انجام می شود.

وی گفت: در مجموع تاکنون با استفاده از قطار، اتوبوس و هواپیما 22،000 از مشهد عازم عراق شده اند اما از شمار افرادی که با خودروهای شخصی عازم این سفر شده اند آماری در دست نیست.