Skip to Content

مشهد/ ابریشم کشی تربت حیدریه در راه ثبت جهانی

فرماندار ویژه تربت حیدریه گفت: صنعت ابریشم کشی این شهرستان برای ثبت در ردیف آثار ارزشمند جهانی پیشنهاد شده است.

 

ابریشم کشی تربت حیدریه در راه ثبت جهانیبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حسن فتحی نیا افزود: پرونده این امر در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح شده و کارشناسی های اولیه آن صورت گرفته و اکنون در مرحله انجام اقدامات تکمیلی است.

وی اظهارداشت: ثبت جهانی این حرفه به عنوان یکی از صنایع دستی منطقه، می تواند صنعت ابریشم کشی را که علی رغم قدمت و زمینه بسیار در این منطقه، در سالیان اخیر تاحدودی کمرنگ شده، مجددا احیا کرده و به آن رونقی دوباره ببخشد.

800 کارگاه سنتی ابریشم کشی در شهرستان تربت حیدریه شناسایی شده که غالبا افراد در منازل خود برپا کرده و افراد خانوار به عنوان شغل دوم به آن می پردازند.

بنابر آمار موجود از سال 89 تاکنون 900 هنرمند صنایع دستی در این منطقه شناسایی و دارای کارت شناسایی شده اند که از این تعداد 400 نفر زیر پوشش بیمه رفته اند که عمده آنان در رشته ابریشم کشی فعالیت دارند.

بر اساس آمار اداره توسعه نوغانداری خراسان رضوی، شمار بهره برداران کرم ابریشم در این استان سه هزار و 102 نفر است که یکهزار و 123 نفر آنان در منطقه تربت حیدریه مشغول کار هستند.

پیله تر به مرحله نخست تولید ابریشم گفته می شود که در آن شفیره یا پروانه زنده و عمر ماندگاری اش یک هفته است. اگر ظرف این مدت پیله با حرارت حدود 80 درجه به پیله خشک تبدیل نشود پروانه پیله را سوراخ کرده و از کیفیت ابریشم کاسته می شود.

پرورش کرم ابریشم که نوغانداری خوانده می شود، با پیشینه 4500 سال در جهان از دیرباز در ایران نیز رواج داشته است.

بر اساس آمار امروزه حدود 20 هزار هکتار توتستان در ایران وجود دارد که از این میزان 13 هزار هکتار در گیلان، 3400 هکتار در خراسان، سه هزار هکتار در مازندران و 600 هکتار مربوط به دیگر استان های نوغان خیز است.

هم اکنون این صنعت با اشتغال 80 هزار خانوار ایرانی و تولید پنج هزار تن پیله تر به رغم افت کمی نسبت به دوران شکوفایی این صنعت در گذشته روند رو به رشدی را در پیش گرفته است.

مرکز شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.