Skip to Content

معاون دانشگاه آزاد مشهد: ضعف ارتباط میان دانشگاه و صنعت دوسویه است

معاون دانشگاه آزاد مشهد: ضعف ارتباط میان دانشگاه و صنعت دوسویه است

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد دانشگاههای ایران را در زمینه علمی و تحقیقات در حد بین المللی ذکر و بیان کرد: نقطه ضعف اصلی در این میان در برقراری ارتباط با صنعت است که مشکلی دو سویه می باشد.

 

'سعید توسی زاده' روز یکشنبه در نشستی خبری به مناسبت هفته پژوهش افزود: مشکل اصلی در حوزه پژوهش نیست بلکه در مشکل در برقراری ارتباط دانشگاه و صنعت می باشد.

وی گفت: بخشی از این مشکل ناشی از عدم اعتماد صنعت به پژوهش و پژوهشگران است.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد افزود: در داخل کشور در برخی حوزه ها همچون سلولهای بنیادی شاهد موفقیتهایی هستیم و سرمایه گذاری هنگفتی در آن صورت گرفته اما شرایط بخش صنعت با آن متفاوت است.

وی گفت: بخش تولید و صنعت به جای آنکه در پی تولید فناوری در داخل باشد پیگیر استفاده از نمونه و مشابه خارجی آن است و تمایلی به سرمایه گذاری در این بخش ندارد.

او ادامه داد: امسال معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری در زمینه حمایت از شرکتهای دانش بنیان اعلام کرد اعتباراتی به این حوزه اختصاص می یابد که خود ارزشمند است.

وی افزود: زمانی نتیجه مطلوب حاصل می شود که این حمایتها و اعتبارات تجمیع و در صنایع بزرگ و کارخانه های مهم اجرا شود و عارضه یابی و رفع مسائل در آنها انجام گیرد که تاثیر آن بر صنایع کوچک هم ملموس خواهد بود.

توسی زاده در ادامه همچنین گفت: در دانشگاه آزاد واحد مشهد پیش از این بر روی تحقیقات کاربردی تاکید می شد اما اکنون تلاش می شود اولویت بودجه پژوهشی به طرحهای درآمدزا و دارای کاربرد تجاری و راهبردی اختصاص یابد.

وی افزود: هم اینک دانشگاه آزاد به مرحله ای رسیده که آزمایشگاههای پایه درسی را به میزان کافی دارد لذا به سراغ آزمایشگاههای تحقیقاتی می رود که درآمد زایی و تحقیقات کاربردی را اولویت می دهند.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد همچنین در خصوص بودجه پژوهشی این واحد بدون ذکر رقم آن اظهارداشت: میزان این بودجه حدود شش درصد کل بودجه دانشگاه است که تلاش می شود به هشت درصد افزایش یابد.

دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی شامل 10 واحد و شش مرکز است که از این میان مشهد و نیشابور واحدهای جامع هستند. 616 رشته شهر در دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی فعال است. از این تعداد 140 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 114 رشته در مقطع دکترا است. 60 هزار دانشجو در دانشگاه آزاد خراسان رضوی تحصیل می کنند که 25 درصد آن متعلق به مقطع کارشناسی ارشد است. همچنین تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد خراسان رضوی 1000 نفر است و نیز 2000 استاد حق التدریس دارد. تعداد کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در این استان نیز 1550 نفر است