سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

مقاصد گردشگری خراسان رضوی - آرامگاه نادر - تولیدات ویژه وب

 

 

مقاصد گردشگری خراسان رضوی - آرامگاه نادر

آرامگاه نادر شاه  واقع در خیابان شیرازی مشهد، هر چند یکی از آثار معماری مدرن ایران است اما یک جاذبه گردشگری منحصر به فرد است که به شما اجازه می­‌دهد تا با بخشی از تاریخ غنی و پر فراز نشیب ایران زمین آشنا شوید. شما در این جاذبه گردشگری می­توانید از آثار تاریخی ارزشمندی مثل شمشیر نادرشاه و طیفی از سلاح­‌های تاریخی دیدن کنید. علاوه بر این بازدید از آرمگاه محمد تقی خان پسیان که در باغ نادری به خاک سپرده شده است را نیز فراموش نکنید.

این آرامگاه در سال 1342 خورشیدی توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده است و ساختمان آن شامل قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه است و دو تالار موزه که یکی موزه اسلحه دوره‌های مختلف ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران خود نادرشاه است می‌باشد.

شاید جالب باشد که بدانید نادرشاه افشار در زمان حیات خود دستور ساخت آرامگاهی کوچک در مشهد را داده بود و این آرامگاه در سال 1145 هجری قمری در مجاورت چهارباغ شاهی و رو به روی حرم امام رضا از خشت و گل ساخته شد و قوال السلطنه در اواخر عهد قاجار (1296 خورشیدی) در محل یکی از مقابر ویران شده نادری، آرامگاه تازه ای ساخت و استخوان‌های او را از تهران به این مقبره منتقل کرد.

تندیس نادرشاه افشار که بر فراز ستونی در این مجموعه قرار دارد ساخته ابوالحسن صدیقی است.پربازدیدترین های ویژه وب

جدیدترین های ویژه وب