Skip to Content

مناسب‌سازی معابر برای معلولان باید از ساختمان‌های دولتی آغاز شود

مناسب‌سازی معابر برای معلولان باید از ساختمان‌های دولتی آغاز شود

 رئیس انجمن حامیان شهر بدون مانع گفت: مناسب‌سازی معابر برای معلولان باید از ساختمان‌های دولتی آغاز شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، سیدحمید حسینی، امروز 11 آذرماه در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی معلولان در محل اداره کل بهزیستی استان برگزار شد، با اشاره به آغاز فعالیت دبیرخانه مناسب‌سازی فعالیت خود را از سال 88 اظهار کرد: باید مناسب‌سازی را از ساختمان‌ها و مراکز دولتی شروع کنیم و نظارت ما نظارت پیمانکارانه نیست، بلکه یک نظارت اجتماعی و مدنی است و حدود اختیارات ما نیز در حد نظارت اجتماعی است.

وی با اشاره به مشکلات اتوبوس‌های سطح شهر برای معلولان خاطرنشان کرد: پیگیری‌هایی را به منظور رفع موانع انجام دادیم که مقداری از این موارد و مشکلات تعدیل شده است.

رئیس انجمن حامیان شهر بدون مانع ادامه داد: در ورودی خط بی‌.آر.تی ویژه معلولان مناسب‌سازی لازم انجام گرفته است اما مشکلات اتوبوس‌ها و موانع برای معلولان هم‌چنان باقی است؛ در سال 2017 قرار است مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شود در حالی که وضعیت معلولان در سطح شهر مناسب نیست.

حسینی با یادآوری شعار سال گذشته خاطرنشان کرد: متاسفانه در برخی از موارد موتورسواران و خودرو‌ها جای عبور و مرور معلولان پارک می‌کنند؛ میله‌های «یو شکل» در سطح معابر یکی از مشکلات معلولان در سطح شهر است که به دلیل رعایت نکردن قانون توسط برخی از راکبان موتورسیکلت این مشکل برای معلولان به وجود آمده است.

وی عنوان کرد: سامانه‌های ورودی معلولان باید در جهت تثبیت تردد برای همه مردم اعم از خانم‌های باردار، سالمندان و ... باشد؛ باید امکاناتی فراهم شود تا افراد معلول با ویلچر بتوانند عبور و مرور کنند اما موتورسواران نتوانند.

تنها مترو برای استفاده معلولان مناسب است

محمد ایمانی‌راد، رئیس هیات مدیره جامعه معلولان مشهد نیز در این جلسه درباره شرایط عبور و مرور معلولان در سطح شهر با ناوگان حمل و نقل عمومی اظهار کرد: در حال حاضر معلولان تنها می‌توانند از خطوط مترو به منظور عبور و مرور استفاده کنند و در خصوص استفاده از اتوبوس و تاکسی هنوز با مشکل مواجه‌اند.

وی با بیان این‌که سازمان تاکسیرانی هیچ الزامی برای رانندگان تعیین نکرده است، خاطرنشان کرد: این افراد حتی در عبور و مرور با خودرو‌های شخصی خود نیز در برخی از موارد دچار مشکل هستند؛ راهنمایی و رانندگی گواهینامه‌های قدیمی را باطل کرده و اکنون کمیسیون پزشکی نیز اجازه تمدید گواهینامه برای برخی از این افراد نمی‌دهد.

ایمانی‌راد تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا خودروهایی متناسب با معلولان ساخته می‌شود اما در ایران باید معلولان خودشان را با وضعیت خودرو‌های داخلی وفق دهند و علاوه بر این در دریافت گواهینامه هم دچار مشکل می‌شوند.

رئیس هیات مدیره جامعه معلولان مشهد یادآور شد: مناسب‌سازی ذهن مردم هم برای حضور معلولان در جامعه امری لازم و ضروری است و رفتارهای مردم در روحیه یک معلول بسیار می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی در ادامه با انتقاد از عملکرد رسانه‌ها و صدا و سیما در خصوص بازتاب مشکلات معلولان در سطح شهر اضافه کرد: صدا و سیما و رسانه‌ها آسان‌ترین کار را برای نمایش مشکلات یک معلول می‌توانند انجام دهد و در برخی از مواردی هم که در رسانه‌ها پرداخته شده، در اکثر موارد می‌بینیم معلولان ذهنی نشان داده می‌شوند اما باید گفت معلولین ذهنی شش درصد جامعه معلولانی را تشکیل می‌دهند که در آسایشگاه‌ها نگهداری می‌شوند و 94 درصد دیگر این معلولان در سطح شهر زندگی می‌کنند اما هیچ نشانه‌ای از آنان در سطح شهر نیست.