Skip to Content

مناسب ‌سازی فضای شهری از سوی استانداری خراسان رضوی پیگیری می‌شود

مناسب ‌سازی فضای شهری از سوی استانداری خراسان رضوی پیگیری می‌شود

 استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه مناسب ‌سازی فضای شهری از سوی استانداری پیگیری خواهد شد، افزود: در این زمینه‌ برنامه‌ هایی در دست انجام است.

به گزارش خبرنگار مهر، استاندار خراسان رضوی به همراه مدیرکل بهزیستی استان و جمعی از مسئولان شهری ظهر چهارشنبه به مناسبت روز جهانی معلولین از مركز نگهداری معلولین ذهنی شهید بهشتی در مشهد بازدید كردند.

علیرضا رشیدیان در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: بازدید مدیران ارشد از مراكز بهزیستی در مناسبت‌های مختلف برای توجه دادن مدیران اجرایی استان و مردم به این مراكز است و این بازدیدها علاوه بر وظیفه‌ دینی و اجتماعی برای یادآوری این مطلب است که همه مسئولان در هر سمت و مقام اجرایی باید برای حضور فعال اقشار كم ‌توان تحت حمایت بهزیستی در جامعه تلاش كنند.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه مردم در حد توان برای کمک به معلولین و سایر اعضای خانواده‌ بهزیستی تلاش كنند، افزود: از حضور خیرین برای تأمین نیازهای جامعه‌ هدف بهزیستی قدردانی می کنیم و همچنین از همه آنهایی که می توانند با ارائه خدمات مادی، معنوی، علمی و فرهنگی به مددجویان بهزیستی كمك كنند.

وی به مناسب ‌سازی فضای شهری اشاره کرد و گفت: در شورای اداری استان به مسئولین ساخت و ساز اماكن عمومی و اجرایی تأكید شده كه ضوابط مناسب‌ سازی را با دقت و توجه بیشتری رعایت کنند تا تردد معلولین راحت تر و حضورشان در جامعه فعال تر شود.

مناسب ‌سازی فضای شهری از سوی استانداری پیگیری خواهد شد

رشیدیان با بیان اینکه مناسب ‌سازی فضای شهری از سوی استانداری پیگیری خواهد شد، افزود: در این زمینه‌ برنامه‌ هایی در دست انجام است.

وی به ظرفیت های بخش خصوصی در به كارگیری معلولین اشاره و بیان کرد: برای استفاده از این ظرفیت‌ها در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم تا حدودی مشكل اشتغال معلولین را حل کنیم.

استاندار خراسان رضوی ضمن تقدیر از خیران گفت: اگر كمك‌ها و فداكاری‌های خیرین نباشد دولت قادر به تأمین معیشت امور همه این مددجویان  نیست.

وی خدمت به معلولین را خدمتی بزرگ دانست و افزود: هیچ دستمزدی زحمت كاركنان مراكز نگهداری از معلولان را جبران نمی کند.

درخواست از دانشکده دندانپزشکی برای حل مشکل دندانپزشکی معلولین

رشیدیان با اشاره به مشكلات كلینیك دندانپزشكی مركز شهید بهشتی ابراز کرد: این مسئله را با مسئولین دانشكده داندانپزشكی مطرح و از آنها می‌خواهم برای رفع مشكلات دندانپزشكی معلولین همكاری بیشتری داشته باشند.

مدیر كل بهزیستی خراسان رضوی هم در ادامه گفت: معلولین ذهنی بی‌سرپرست بوده و قیمی جز خدا ندارند و به همین جهت، نگهداری از  آنها وظیفه‌ حاكمیتی است كه به کمک خیرین جامعه انجام می‌شود.

تهمینه شکیب به رویكرد جدید بهزیستی اشاره کرد و افزود: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، آموزش‌های درسی و درمان‌های مختلف از راه گفتار درمانی، كار درمانی، ورزش درمانی و موسیقی درمانی از جمله برنامه‌هایی است كه برای توانمندسازی معلولین ذهنی به منظور بازگشت به زندگی عادی در جامعه انجام می‌شود.

مدیر مركز نگهداری معلولان شهید بهشتی هم در این بازدید گزارشی از وضعیت فعلی آسایشگاه ارائه كرد و گفت: در حال حاضر این آسایشگاه یكی از زیر مجموعه ‌های مؤسسه‌ خیریه‌ بوستان شكوه مهر است كه از ۱۵۰ معلول ذهنی بی‌سرپرست در تمام گروه‌های سنی از چهار تا ۶۰ سال نگهداری می‌كند.

محمد اشرافی افزود: مركز دیگری به نام پناهندگان ضامن آهو نیز تحت حمایت این مؤسسه در جاده كلات قرار دارد كه آن مركز نیز از ۵۳ معلول ذهنی نگهداری می‌كند.

درخواست از استانداری برای کمک به احداث ساختمان جدید

وی ابراز کرد: در هر دو مركز حدود ۹۰۰ خانواده معلول‌ دار از حمایت‌ها و كمك‌های مؤسسه بهره‌مند می‌شوند كه توسط خیرین تأمین هزینه می‌شود.

اشرافی با بیان اینکه ۲۰ درصد هزینه‌های این دو مركز از طریق یارانه‌های بهزیستی و ۸۰ درصد با كمك‌های خیرین و نیكوكاران تأمین می‌شود از استانداری خراسان رضوی خواست برای تأمین ۵۰ درصد هزینه‌های ساخت و احداث ساختمان جدید مركز در زمینی كه توسط خیرین اهدا شده، تلاش كند.

مدیر مركز نگهداری معلولان شهید بهشتی افزود: اگر دولت این كمك را داشته باشد خیرین مركز ۵۰ درصد دیگر را در هر سقف و مبلغی باشد تأمین می‌كنند.

در خصوص این خواسته‌ مركز شهید بهشتی، استاندار خراسان مقرر كرد كه طرح، برنامه و نقشه‌ مورد نظر خیرین مركز به استانداری ارائه شود تا پس از بررسی‌های كارشناسی، مشخص شود كه دولت چه كمكی می‌تواند در این زمینه داشته باشد.