Skip to Content

مناف هاشمی: بودجه ورزش رشد 50 درصدی دارد/ فدراسیون فوتبال 56 میلیارد درآمد داشته است

مناف هاشمی: بودجه ورزش رشد 50 درصدی دارد/ فدراسیون فوتبال 56 میلیارد درآمد داشته است

نشست خبری معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

 

به گزارش ایسنا، مناف هاشمی، معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان در نشست خبری امروز (سه شنبه) گزارشی از بودجه وزارت ورزش و جوانان در سال آینده مطرح کرد.

 

او درباره فعالیت‌های این معاونت، اظهار کرد: در این مدت توجه به منابع بودجه ای را در نظر داشتیم. در دو، سه ماه گذشته جلسات زیادی با سازمان مدیریت برگزار کردیم و بحث های مختلفی مثل اماکن ورزشی و توجه به بحث ورزش همگانی و قهرمانی مد نظر ما بود. با توجه به محدودیتهای مالی کشور تغییرات چندانی در امور نداریم، اما اتفاق خوب، اصلاح قانونی بخشی از مقررات دولتی بود. دو، سه نقطه مفید در موضوعات بودجه داشتیم که یکی از آنها احکام مدنظر ما بود که دائمی شود که باید این موضوع به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

 

معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: مورد دیگر، واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی بود و در بحث تغییر کاربری و فروش اماکن ورزشی نیز به دنبال دائمی شدن این موضوع بودیم. امیدواریم مجلس شورای اسلامی نیز این مسائل را تصویب کند تا بسیاری از مشکلات ورزش برای واگذاری‌ها حل شود، چرا که این بحث ها همیشه یک ساله بوده و تلاش ما این است که کاملا دائمی شود و در لایحه دولت نیز ارائه شده است.

 

هاشمی همچنین گفت: بحث دیگر مدنظر ما الزام یا تکلیف نهادهای دولتی برای هزینه یک درصد بودجه، در ورزش بود که کلمه "الزام" و "تکلیف" نیامده و بحث "مجاز" مطرح شده است و اگر دستگاهی بخواهد مجاز است یک درصد در ورزش هزینه کند. در این یک درصد نیز 30 درصد آن در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار می‌گیرد تا این وزارتخانه در بحث ساختاری ورزش از آن هزینه کند و نهادها از آن 70 درصد در یک مسیر مصرف مشخص در ورزش هزینه می‌کند. به نظر من این یک تبصره تاریخی در ورزش ایران است که دائمی شده و می‌توان گفت ورزش به یکی از آرزوهایش رسیده است. خواست ورزش تکلیف شدن هزینه کردن در ورزش بود، اما همین که حالا نهادهای دولتی هم می‌توانند در ورزش هزینه کنند مطمئنا سرانه ورزشی کل کشور را تغییر می‌دهد و با ورود وزارتخانه‌ها به ورزش مطمئنا شرایط ورزش کشور تغییر خواهد کرد. آیین‌نامه این موضوع را نیز وزارت ورزش و جوانان برای تصویب طراحی می‌کند. مطمئنا این اتفاق آینده خوبی برای ورزش ترسیم می‌کند. همیشه می‌گفتیم شان ورزش، شایسته‌اش نیست، اما خب با این موضوعات مطمئنا ورزش ایران تقویت می‌شود. همچنین در احکام برنامه ششم ورزش جایگاه خودش را پیدا کرده و دولت نیز موظف می‌شود که به این جایگاه بودجه اختصاص دهد.

 

مناف هاشمی در ادامه به مساله بودجه اشاره کرد و گفت: 224 هزار میلیارد بودجه عمومی کشور است که حدود چهار یا پنج درصد رشد داشته‌ایم. 13 هزار و 800 میلیارد بودجه عمومی کشور است، 43 هزار میلیارد متفرقه است، 24 هزار و 700 میلیارد امور اقتصادی کشور است، در امور اجتماعی و فرهنگی نیز درصدی از این بودجه تعیین شده است، اما تا اینجا به ورزش ارتباطی ندارد. در غالب فصل پنج بودجه که بحث آموزش، فرهنگ، هنر، گردشگری، بهداشت و درمان و رفاه و تامین مطرح می‌شود فصل تربیت بدنی نیز وجود دارد که به ورزش کشور مربوط می‌شود و بودجه آن هزار و 44 میلیارد در نظر گرفته شده است. منظور از این بودجه نیز فقط وزارت ورزش و جوانان نیست، بلکه کل دستگاه‌هایی است که در حوزه ورزش فعالیت می‌کنند که آموزش عالی و آموزش و پرورش و استان‌ها نیز در این مجموعه قرار می‌گیرند. در حوزه ورزشی و بخش وزارت ورزش و جوانان بودجه 709 میلیارد تومان است که 162 میلیارد و 600 در حوزه جاری و بقیه آن در حوزه عمرانی در نظر گرفته شده است که در مجموع می‌شود 709 میلیارد. در سال 93 این عدد 540 میلیارد بود که حال به 709 میلیارد افزایش پیدا کرده است. مصوب ابلاغی دولت در سال قبل از 540 میلیارد که تایید شده 252 میلیارد یعنی حدود 50 درصد در حوزه جاری و عمرانی در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته است و امیدواریم تا آخر سال نیز مابقی این بودجه در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار بگیرد.

 

معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان همچنین به صورت تفکیک از هزینه شدن این بودجه صحبت کرد و گفت: 162 میلیارد اعتبار جاری است، 20 میلیارد پیشگیری از بیماری‌های ریوی، افزایش اعتبارات اجاره‌ای تا 50 میلیارد، همچنین افزایش عوارض نوشابه‌های گازدار و دخانیات پیش‌بینی شده که قابل ذکر است. در بخش همین سیگار ما در سال گذشته 7.5 میلیارد تومان تخصیص داشته‌ایم که در بودجه امسال حتی افزایش 20 درصدی هر نخ سیگار نیز پیش‌بینی شده است. 267 میلیارد مجموع بودجه‌های جاری است و 442 میلیارد نیز بحث عمرانی است که در بودجه سال 94 پیش‌بینی شده است، یعنی ما حدود 50 درصد افزایش بودجه داشته‌ایم.

 

در ادامه هاشمی به سوال خبرنگاران پاسخ داد که سوال اول در مورد حق پخش تلویزیون بود که او گفت: درباره حق پخش تلویزیونی در سال 93 رقمی با صدا و سیما توافق شده است که 30 درصد افزایش داشته است و آن عدد 23 میلیارد است. من از طریق معاون مالی سازمان صدا و سیما نیز موضوع را پیگیری کرده‌ام که قرار شده خیلی سریع این مبلغ پرداخت شود . حال یا به حساب فدراسیون پرداخت می‌شود و یا به حساب وزارت ورزش و جوانان. به حساب وزارت هم پرداخت شود، به فوتبال و سازمان لیگ منتقل می‌شود، اما اگر نظر مقام عالی وزارت این بود که در جای دیگری هزینه شود مانع و مشکلی ندارد. درباره حق پخش تلویزیونی سال 94 طبق قرار قبلی در نظر داشتیم لایحه حق پخش را تقدیم دولت کنیم و لایحه پیشنهادی را به دولت ارائه کردیم، اما من در لایحه‌ای که به مجلس شورای اسلامی رفت چیزی ندیدم. با این حال دوستان سازمان لیگ به دنبال این هستند که در لایحه موضوع حق پخش را وارد کنند.

 

سوال بعدی از هاشمی درباره حساب‌رسی‌های فدراسیون‌ها بود که او تصریح کرد: حساب رسی‌های سال 91 فدراسیون‌ها تمام شده است و تیم‌های ما در فدراسیون‌ها مستقر هستند و حسابرسی‌های سال 92 را انجام می‌دهند. حسابرسی‌های سال 92 تا پایان امسال تمام می‌شود و امیدواریم حسابرسی‌های سال 93 را تا پایان سال مالی جاری آغاز کنیم. به این دلیل که حسابرسی‌ها در گذشته این گونه نبوده است، کمی عقب افتادگی داریم که به هر حال تلاش می‌کنیم حساب‌رسی‌ها به موقع انجام شود. در این حسابرسی‌ها نیز تمام موارد مالی در نظر گرفته شده و کنترل می‌شود و ما نیز در نظر داریم در آینده حسابرسی‌ها بر اساس چارچوب باشد و به موقع انجام شود. تاکید وزارت ورزش و جوانان بر شفاف سازی مالی بوده و بر همین اساس فدراسیون‌ها نیز مورد حسابرسی قرار گرفتند که خو‌شبختا‌نه با ارتباط و تعامل خوب این حسابرسی‌ها در حال انجام است.

 

او درباره حسابرسی‌های فدراسیون فوتبال بیان کرد: فدراسیون فوتبال از دید من با فدراسیون‌های دیگر تفاوتی ندارد. حسابرسی‌های سال 91 و 92 این فدراسیون در دستور کار قرار دارد. درباره عملکرد فدراسیون فوتبال درآمد 40 میلیاردی پیش‌بینی شده بود و در سال 92 این 40 میلیارد پیش‌بینی شده بود و در حساب‌رسی‌ها نیز به این موارد توجه شده است. درباره حسابرسی سال 93 هنوز زمانش مشخص نشده است، اما در تفاهمنامه ای که با فدراسیون فوتبال داشتیم پیش‌بینی ما حدود 72 میلیارد درآمد فدراسیون از منابع مختلف بوده است. حسابرسیها انجام نشده و آمار دقیقی در این زمینه نداریم، اما طبق آخرین آمار تا تاریخ پانزدهم آذر ماه فدراسیون فوتبال حدودا 56 میلیارد تومان وصولی از منابع مختلف داشته است که فیفا، AFC و منابع دیگر به فدراسیون پول هایی داده‌اند که حدود 56 میلیارد می‌شود. فدراسیون تعهد داده بود که 72 میلیارد درآمد داشته باشد و ما نیز توافق کرده بودیم که تا سقف هشت میلیارد به فدراسیون کمک کنیم که تعهدمان را انجام دادیم، حالا اگر نیاز باشد و شخص مقام عالی وزارت تشخیص دهد خارج از تعهد، کمک به فدراسیون فوتبال انجام می‌گیرد.

 

معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که این 56 میلیارد دقیقا از چه منابعی تامین شده و در کجاها هزینه شده است؟ گفت: به این دلیل که حسابرسی صورت نگرفته، مجاز نیستم که ریز موارد را بازگو کنم،‌اما فیفاَ، سازمان لیگ، AFC ، باشگاه‌ها و وزارت ورزش و جوانان به فدراسیون فوتبال پول داده‌اند که همین 56 میلیارد وصولی فدراسیون تا پانزدهم آذر ماه می‌شود.

 

او در پاسخ به این سوال که موضوع کمک وزارت امور خارجه به فدراسیون فوتبال چیست و این مبلغ چقدر بوده ؟ بیان کرد: عدد وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک روشن است و ارقام خوبی به فدراسیون فوتبال وصول شده است، اما موضوع وزارت امور خارجه در جدول من وجود ندارد و دوستان تا اینجا گزارشی نکرده‌اند.

 

هاشمی در پاسخ به این سوال که فدراسیون فوتبال برخی اردوهای خود را به دلیل مسائل مالی لغو کرده و آیا وزارت ورزش و جوانان قصد کمک به فدراسیون دارد یا نه؟ بیان کرد: لغو شدن اردوها بحث مدیریتی خود فدراسیون است. وزارت ورزش و جوانان به تعهداتش عمل کرده است، وقتی فدراسیون فوتبال پیش‌بینی می‌کند 70 میلیارد درآمد داشته باشد یعنی همه اردوها و مسابقات را پیش‌بینی کرده است. حالا مازاد از این مبلغ، اگر وزارت ورزش و جوانان ببیند فوتبال کشور و ورزش ایران به مشکل بر خورده است با احساس مسئولیتی که دارد مطمئنا پا پیش خواهد گذاشت.

 

معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به مشکلات مالی فدراسیون‌ها نیز گفت: مشکلات مالی فدراسیون‌ها یا به دلیل بی پولیست یا به دلیل مدیریتی در حوزه پول. 70 میلیارد تومانی برای فدراسیون‌ها پیش‌بینی شده است، 50 میلیارد به آنها کمک ‌کرده‌ایم و حدود 20 میلیارد هم از منابع سال قبل در ابتدای سال 93 به فدراسیون‌ها تزریق داشته‌ایم. با 20 درصد باقی مانده بودجه پیش‌بینی شده با کمک وزارت ورزش و جوانان به فدراسیون ها نزدیک 100 میلیارد می‌شود. از طرف دیگر فدراسیون‌ها نیز تعهد داده‌اند خودشان از منابع دیگر درآمد داشته باشند. مثلا فدراسیونی مثل تکواندو اگر دو میلیارد بودجه می‌گیرد تعهد داشته دو برابر این عدد را از منابع دیگر درآمدزایی کند. با این حال وزارت ورزش و جوانان فردا به 46 فدراسیون دیگر پرداختی خواهد داشت که پرداختی‌های ما با این عدد به 50 میلیارد می‌رسد.

 

وی ادامه داد: وزارت ورزش و جوانان از تعهدات خود عقب نیست و فدراسیون‌هایی که نتوانستند در بحث درآمدزایی خوب کار کنند در تخصیص نهایی مطمئنا با فدراسیون‌هایی که درآمدزایی خوبی داشته‌اند تفاوت خواهند داشت. اگر ما این انضباط را وارد کار نکنیم مطمئنا فدراسیون‌ها به دنبال درآمدزایی از منابع دیگر نمی روند و این سدی برای رشد ورزش محسوب می‌شود. خو‌شبختا‌نه این روش ما نیز مورد قبول فدراسیون‌ها بوده و همه دوستان و همکاران از این نظم تشکر کردند. با این حال ما جدول پرداختی های فدراسیون‌ها را نهایی می‌کنیم و طبق آن به تعهداتمان تا پایان سال عمل خواهیم کرد.

 

خبرنگاری درباره هزینه نهادهای دولتی در ورزش پرسید که هاشمی گفت: در آن یک درصد هزینه نهادهای دولتی در ورزش اختیار تنظیم آیین‌نامه بر عهده خود وزارت ورزش و جوانان است. ما می‌دانیم که مبالغ کنونی که در ورزش وجود دارد رقمی نیست که ورزش کشور را احیا کند و این قانون امکان و اختیار را به وجود آورده تا نهادها و دستگاه‌هایی که علاقه دارند در ورزش فعالیت کنند وارد کار شوند. مطمئنا وزارتخانه‌های همچون کشور و نفت با ورود به بحث ورزش می‌توانند تغییر زیادی ایجاد کنند. به طور مثال ما با مبلغی که در اختیار داشتیم و با کمک بانک توسعه و تعاون برای بخش عمرانی سرمایه‌گذاری کردیم و بخش خصوصی نیز 80 میلیارد به 47 میلیارد ما اضافه کرد و توانست این مسیر را ادامه دهد. منظورم این است که ما باید از منابع دیگران هم درست استفاده کنیم و هدف مهم این است که بتوانیم در مسیر توسعه ورزش از همین یک درصد‌های دستگاه‌های دولتی بهره ببریم تا ورزش کشور پیشرفت کند.

 

به گزارش ایسنا، او با اشاره به قانون یک درصد گفت: این بند از قانون تصویب شده و ما نمی‌توانیم الزام و اجبار را جایگزین امکان کنیم، چرا که ا گر این اتفاق رخ دهد، در قسمت های دیگر بودجه مشکلات و آسیب‌هایی ایجاد می‌شود.

 

خبرنگار دیگری درباره بحث حق پخش و لحاظ شدن آن در بودجه 94 پرسید، که هاشمی تصریح کرد: اگر حق پخش تلویزیونی قانون شود، موضوع آن در بودجه 94 روشن خواهد بود، چرا که قبلا نیز در مجلس شورای اسلامی تصویب شده که با مخالفت شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است. با این حال باید با صدا و سیما در قالب تفاهمنامه عمل کنیم و با توجه به تغییرات در سازمان امیدواریم تعامل مشترک برای سال 94 اتفاق بیفتد.

 

هاشمی در پاسخ به این پرسش که وضعیت پرداختی وزارت ورزش و جوانان به صندوق حمایت از قهرمانان چطور است؟ گفت: هفته‌ گذشته متوجه شدیم که یک ماه عقب ماندگی داریم. با این حال حقوق دو ماه را هفته‌ گذشته پرداخت کردیم و امیدواریم این تاخیر یک ماهه به همراه حقوق سه ماه فصل زمستان وزارت ورزش و جوانان از بین برود. با این حال صندوق هم باید به سمت درآمدزایی برود و کار اقتصادی کند. تا زمانی که صندوق به سمت درآمدزایی نرود مطمئنا چنین مشکلاتی وجود خواهد داشت.

 

 

معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان درباره پروژه های نیمه تمام دولت گفت: سه هزار و خرده ای پروژه نیمه تمام وجود دارد و وزارت ورزش و جوانان قصد شروع پروژه جدید ندارد. تمام کردن پروژه های نیمه کاره مدنظر ما است. 420 پروژه نیمه کاره از صفر تا 50 درصد پیشرفت وجود دارد که می‌توانیم آنها را واگذار کنیم. در هشت استان نیز فراخوان داده شده و نتیجه‌ بخش بوده است. نقش جهان به فولاد واگذار شد و قرار است فراخوان استادیوم دیگر در سبزوار اعلام شود تا بخش خصوصی برای به پایان رساندن آنها وارد عمل شود. مطمئنا با دائمی شدن این قانون تکلیف پروژه های نیمه کاره بهتر و زودتر مشخص می‌شود.

 

هاشمی در پاسخ به این سوال که بحث هزینه یک درصدی دستگاه‌های دولتی در ورزش در گذشته نیز مطرح بوده، اما عملی نشده است حال وزارت ورزش و جوانان چه راهکاری برای عملی شدن آن دارد؟ بیان کرد: پیش از این بحث تدوین آیین‌نامه در اختیار وزارت ورزش و جوانان نبوده است، اما این بار در اختیار ماست و این روزنه‌ای است برای این که بتوانیم از هزینه دستگاه‌های دولتی در این امر استفاده کنیم. ما در تدوین آیین‌نامه دخالت داریم و مطمئنا این موضوع می‌تواند به عملی شدن این قانون عمل کند. نکته دیگر این است که باید با تعامل با وزارتخانه‌ها در این مسیر گام برداریم به طور مثال وزارت بهداشت می‌داند که بهترین راه برای درمان پیشگیری است و راه پیشگیری نیز توسعه ورزش همگانی است پس مطمئنا به جای درست کردن بیمارستان و اضافه کردن تخت بهتر است از بیماری‌ها پیشگیری کنیم تا کشوری سالم داشته باشیم.

 

معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که تقدیر از قهرمانان چه زمانی انجام می‌شود ؟ بیان کرد: قرار بود قبل از ماه محرم تجلیل برگزار شود و ما نیز به ورزشکارانمان این قول را داده بودیم، اما به دلیل عزای عمومی که در روز تجلیل اعلام شد برنامه لغو شد و حالا در اولین فرصت بعد از ماه صفر مراسم را برگزار می‌کنیم. شرمنده قهرمانان هستیم، اما قول می‌دهم که یک هفته‌ تا دو هفته‌ بعد از پایان ماه صفر مراسم تجلیل از قهرمانان آسیایی و پاراآسیایی برگزار می‌شود.

 

او در پاسخ به این سوال که برخی از فدراسیون‌ها از طریق منابع درآمدزایی خود کمک‌های خدماتی گرفته‌اند نه مالی و آیا وزارت ورزش و جوانان به این موضوع توجه می‌کند بیان کرد: ما قرار است روش بودجه ریزی و حسابرسیمان را تغییر دهیم و حساب داریمان نقدی و غیر نقدی می‌شود. فدراسیون‌هایی که از منابع خود پول گرفته‌اند مشخص است و خدماتی هم که به فدراسیون‌ها داده می‌شود مورد محاسبه قرار می‌گیرد و ما آنها را در نظر خواهیم گرفت. حتی اگر فدراسیون از اسپانسر خود چکی برای شش ماه دیگر گرفته باشد، آن در نظر قرار خواهد گرفت.

 

هاشمی در پاسخ به سوالی درباره این که وزارت ورزش و جوانان فعالیت‌هایی در بخش فساد در ورزش انجام داده است؟ گفت: اعزام‌های شفاف سازی راه‌های مختلفی دارد. به طور مثال یکی از این راه‌ها گسترش سیستم‌ IT است. یعنی ما نقش افراد را به حداقل برسانیم، اگر ما یک نرم‌افزار جامع داشته باشیم می‌توانیم حساب کل استان‌ها و فدراسیون‌ها را کنترل کنیم. یعنی سیر نظارت بیشتر باشد می‌توانیم این موارد را کنترل کنیم. وزارت ورزش و جوانان فعالیت‌های خوبی در این زمینه انجام داده است، اما مقابله با فساد در ورزش کار یکی دو روز نیست. فساد در دستگاه، آیین‌نامه، زمان ، برخورد قضایی قوی و اختیارات قوی نیاز دارد و باید به صورت گسترده کار شود.