Skip to Content

مهمترین مشکل هندبال خراسان رضوی کمبود سالن تخصصی است

مهمترین مشکل هندبال خراسان رضوی کمبود سالن تخصصی است

سرمربی تیم هندبال ثامن الحجج(ع) مشهد گفت: در حال حاضر مهمترین مشکل هندبال خراسان رضوی کمبود سالن تخصصی است.

علیرضا حبیبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس، با بیان اینکه باشگاه ثامن الحجج(ع) خوشبختانه فعالیت و قدم‌های خوبی را در عرصه ورزش به ویژه هندبال برداشته است، اظهار داشت: از دو سال پیش که هندبال ثامن الحجج مشهد(ع) کار خود را آغاز کرد شاهد بودیم که در نخستین سال حضور خود در لیگ با وجود اینکه هیچ سابقه طولانی در پشت سر خود نداشت توانست مقام نایب قهرمانی را از آن خود کند و امسال نیز سومین سالی است که تیم هندبال ثامن الحجج(ع) مشهد در لیگ برتر هندبال حضور دارد و خوشبختانه مقام‌های زیادی را چه در رده تیم‌های پایه و نونهالان و یا در رده بزرگسالان از آن خود کرده است.

وی افزود: متاسفانه به دلیل وجود تغییرات پی در پی که نسبت به سال گذشته در هندبال استان و کشور به وجود آمده است و همچنین اینکه تیم هندبال ثامن الحجج مشهد(ع) از هفته دوم مسابقات وارد لیگ شد به همین دلیل نتوانست بهترین استفاده را از لیگ و بازی‌های خود کند.

حبیبی اظهار داشت: امروز تیم هندبال ثامن الحجج مشهد(ع) با وجود داشتن بازیکنان جوان در کنار بازیکنان با تجربه توانسته است با این وجود نتایج خوبی را به دست آورد و امروز تیم ما با جایگاه اول و رقبای خود کمتر از دو یا سه امتیاز اختلاف دارد، که البته این اختلاف نیز قابل جبران است.

سرمربی تیم هندبال ثامن الحجج(ع) مشهد گفت: با توجه به اینکه لیگ تا 17 بهمن ماه تعطیل است فرصت خوبی برای ما به وجود آمده است تا آمادگ تیمی خود را هرچه بیشتر بالا ببریم.

وی افزود: به طور قطع اگر 4 ملی پوشی که در تیم مان حضور داشتند از ما جدا نمی‌شدند شیرازه تیم هیچ گاه از هم نمی‌پاشید، متاسفانه این اتفاق به این دلیل رخ داد که فدراسیون بازیکنان ما را برای فصل نقل و انتقال آزاد کرد و همین مسئله سبب شد که تیم هندبال ثامن الحجج(ع) با افت مقطعی روبرو شود، ما بر این هستیم ترکیب سال قبل خود را حفظ کنیم ولی متاسفانه با این اتفاقات دیگر کار بسیار سخت شد که ما جزو تیم‌های اول باشیم، اما با همین وجود خدارا شاکریم که در این 3سال همواره نتایج خارق العاده و شگفت آوری را به دست آورده‌ایم و همیشه شگفتی ساز لیگ بوده‌ایم.

حبیبی در رابطه با جذب بازیکن جدید برای تیم هندبال ثامن الحجج(ع) مشهد تاکید کرد: خوشبختانه اطلاعات زیادی را برای جذب بازیکن جمع آوری کرده‌ایم و سعی کردیم بازیکنان خارجی خود را قبل از جذب، ارزیابی و تست یک هفته‌ای شود، اما با این وجود بازیکنان خوبی را جذب می کنیم چراکه بازیکنان خارجی گاه عملکرد بهتر و از نظر مبلغ نیز گاه کمتر و یا برابر با بازیکنان داخلی هستند، ما بر این هستیم با مدیریت درست بهترین بازیکنان و با کیفیت ترین‌ها را گردهم آوریم.

سرمربی تیم هندبال ثامن الحجج(ع) مشهد با اشاره به اینکه رقابت بسیار تنگاتنگی در لیگ امسال وجود دارد، گفت: لیگ امسال خوشبختانه از سطح کیفیتی بسیار بالایی برخوردار است، امسال تنها سالی است که تیم‌های صدر جدول بیشتر با فواصل 2 امتیازی و اکثرا با اختلاف تفاضل گل با یکدیگر رقابت می‌کنند.

وی در رابطه با بکارگیری مربیان خارجی در تیم‌های داخلی کشور بیان کرد: مربیان خارجی به دلیل اینکه از فناوری‌های روز و علم بالایی بهره می‌برند و همواره به روز هستند می‌توانند سطح کیفیتی تیم‌ها را ارتقا دهند، به عنوان مثال می‌توان به مربی اسپانیایی تیم ثامن الحجج(ع) سبزوار اشاره کرد که در دوره قبل توانست این تیم را به جام جهانی هندبال ببرد، به طور قطع از سال‌های گذشته تاکنون که ورود مربیان خارجی به تیم‌های داخلی شکل گرفته است شاهد این هستیم که تاثیرات بسیار خوبی را از خود به جای گذاشته است.

حبیبی افزود: از سال 2005 تا 2007 که آقای یوری کلیموف برای مربیگری به ایران آمدند ما توانستیم با این مربی افتخارات زیادی را به دست آوریم و به همین دلیل است از همان سال تاکنون و با وجود اینکه ایران از ظرفیت بالایی در رشته هندبال دارد نیازمند مربیان با کلاس بالا است، خوشبختانه ما در سطح کشور و استان بازیکنان مطلوب و رشد بسیار خوبی داریم.

سرمربی تیم هندبال ثامن الحجج مشهد در رابطه با فعالیت و رشد تیم‌های پایه هندبال ثامن الحجج(ع) مشهد تصریح کرد: خوشبختانه در شهرستان سبزوار کانون ها و مدارس هندبال بسیار خوب و مطلوبی وجود دارد که تیم هندبال ثامن الحجج سبزوار نیز از همین کانون‌ها به نسبت نیاز خود بهره می برند، در مشهد نیزما نتوانستیم در 1یا2 سال گذشته کانون هندبال مناسبی را راه اندازی کنیم که به طور قطع این موضوع در دستور کار ما قرار گرفته است.

وی افزود: بر همین اساس ما بر این هستیم تا با همکاری با سازمان آموزش و پرورش در نواحی مختلف آموزشی اقدام به تاسیس کانون‌های مختلف هندبال کنیم.

حبیبی با اشاره به تفاوت‌های هندبال در شهر اصفهان و مشهد، تاکید کرد: در اصفهان هندبال از قدمت بالایی برخوردار است و یکی از این عوامل که هندبال در اصفهان رشد داشته است وجود دو باشگاه خوب و به نام است که از سال 70 بنده زمانی که بازیکن بودم همواره دو باشگاه ذوب آهن و فولاد مبارکه از فعال‌ترین باشگاه‌ها و بهترین باشگاه‌ها بودند، این دو باشگاه در زمانی فعالیت می‌کردند که خیلی از استان‌ها فاقد چنین تیم‌ها حامیانی بودند.

سرمربی تیم هندبال ثامن الحجج(ع) مشهد افزود: از همان ابتدا نیز این دو تیم با تشکیل کانون‌ها و مدارس هندبال متنوع و فعال توانستند بازیکنان با کیفیتی را وارد لیگ برتر امروز کنند، اما این موضوع را نباید فراموش کرد که امروز هندبال در کشور ما از تک قطبی بودن دیگر خارج شده است و گواه این موضوع نیز حضور پررنگ 3 ساله تیم هندبال ثامن الحجج(ع) مشهد است که خوشبختانه فعالیت‌های خوبی را از خود به جای گذاشته است.

حبیبی بیان کرد: به نظر بنده هندبال در استان خراسان از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است، چراکه موفقیت‌های تیم‌های پایه که با وجود یک برنامه ریزی کوتاه مدت شکل گرفت قابل ستایش است، تیم پایه ما که قهرمان شد تنها در 3 یا 4 هفته خود را توانست به مرز آمادگی برساند.

سرمربی تیم هندبال ثامن الحجج مشهد با بیان اینکه وجود برنامه‌ریزی بلند مدت در استان می‌توانند خون جاری در رگ‌های هندبال را روان تر کند، تاکید کرد: اگر یک برنامه‌ریزی بلند مدت برای هندبال خراسان رضوی انجام دهیم و سعی کنیم تا بازیکنان خود را چه در مسابقات داخل و یا خارجی شرکت دهیم به طور قطع حرف‌های زیادی برای گفتن داریم.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه اصلی ترین مشکل امروز هندبال در استان نبود و یا کمبود سالن با کیفیت است که این موضوع به طور قطع برای برنامه‌ریزی های بلند مدت ما مشکل ایجاد می‌کند، اگر هیئت هندبال استان خراسان رضوی سالنی مناسب در اختیار ما قرار دهد به طور قطع ما می‌توانیم برنامه ریزی‌های خود به نحو احسنت انجام دهیم.

حبیبی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در رابطه با اینکه چه دوره‌های مربیگری بین المللی و آسیایی گذرانده‌اید و چه توفیقاتی که در این راه کسب کرده‌اید اظهار کرد: بنده در رابطه با زمینه مربیگری در 12 سال گذشته و در دوره‌های مربیگری بین المللی و مربیگری در آسیا شرکت داشته‌ام که تمام هزینه‌های شرکت در این سمینارها و کلاس‌ها به عهده خودم بود و به لطف خدا پس از گذشت این دوره‌ها توانستم به چهره شناخته شده‌ای برای فدراسیون هندبال تبدیل شوم.

وی افزود: با تیم‌های ذوب آهن و فولاد مبارکه موفقیت‌های زیادی را کسب کردم و در مسابقات غرب آسیا و دوحه 2006 که نخستین مدال ایران را به دست آوردیم خوشبختانه بخشی از موفقیت‌های بنده رقم خورد، به دلیل همین فعالیت‌ها و موفقیت‌ها بود که در کمیته مربیان جهان به عنوان مدرس فعالیت کردم و تنها از 26 مدرس بین المللی لیست جهانی تنها آقای نبیل طاها از بحرین و بنده از ایران در این لیست 26 نفره حضور داریم.

سرمربی تیم هندبال ثامن الحجج مشهد گفت: البته بنده در کشورهای آفریقایی نیز به عنوان مدرس حضور بهم رساندم که خوشبختانه این کلاس‌ها دستاوردهای زیادی برای بنده و هندبال آن کشورها به وجود آورد.

حبیبی در پایان اظهار کرد: به طور قطع یکی از عوامل موفقیت بنده در طول 3 سال فعالیت خود با تیم ثامن الحجج(ع) مشهد حمایت همه جانبه تمام نهادها در کنارم بوده است و بنده قبل از اینکه به شهر مشهد بیایم و فعالیت خود را با این تیم آغاز کنم انتظار این را نداشتم که این چنین حمایتی از تیم ثامن الحجج(ع) مشهد شکل گیرد، به طور قطع این حمایت‌ها هم بنده و هم بازیکنان و باشگاه را به بازی هرچه بهتر دلگرم می‌کند.

گفت‌وگو از حسین عباسی