سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

مواسات و همدلی و کمک مومنانه - رسانه - تولیدات ویژه وب

 

 

مواسات و همدلی و کمک مومنانه - رسانه

مواسات براساس مفاهیم دینی ، مبتنی برسه محور اساسی انفاق ، قرض ، و خدمت است و بر طبق همین مبانی دینی ، اولویت در مواسات ؛ با خویشاوندان و همسایگان و آشنایان است 
- از اداب مواسات ، این است که بدون منت و توقع ؛ به طور مستقیم و بارعایت عزت نفس مخاطب وبدون هیاهو صورت گیرد 
??- با توجه به وضعیت کنونی جامعه و بحران کرونا و آسیب های مختلف آن بویژه در حوزه اقتصاد و معیشت ، و در راستای منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی)  ، ضرورت دارد تا در جهت کمک به بخش محروم و تحت فشار جامعه تلاش مضاعف گردد .
▪- با توجه به اینکه مردم انقلابی بویژه بخش محروم و طبقه مستضعف جامعه در پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین در حفظ و استمرار انقلاب اسلامی نقش بسیار مهم و حیاتی دارا می باشند سزاوار است در گام دوم انقلاب مجموعه های حاکمیتی و دولتی با هم افزایی و همکاری حداکثری در خدمت به این قشر و رفع مشکلات معیشتی آنان، اقدام انقلابی و جهادی نمایند . 
??تبیین و تلطیف و تشویق نمودن این موضوع توسط رسانه مهم بوده و در اجرایی شدن هر چه بیشتر مواسات و کمک به مستمندان موثر می باشد . 
از جمله مصادیقی که باید در رسانه به آنها پرداخت ، می توان موارد ذیل را برشمرد : 
1) با عنایت به اینکه در نظام جمهوری اسلامی عدالت اجتماعی مهم و اصل می باشد باید مواسات و همیاری مردمی به عنوان یکی از مصادیق اصلی اجرای عدالت معرفی شود .
2) از طرفی جامعه مهدوی و منتظر ظهور منجی ، محور برپایی عدل و رعایت حق و حقوق مردم بویژه قشر مستضعف ، شاخصه آن است ، لذا باید تبیین شود که جامعه اسلامی مهدوی این موضوع را همیشه مد نظر داشته و به اجرای مواسات و کمک به همنوع پایبند باشد . 
3) انواع کمک به هم نوع باید معرفی و نسبت به آن تشویق گردد از جمله وقف مال و اموال 
4) آثار کمک به همنوع و نتایج مواسات و همیاری در جامعه بویژه در حفظ و قوام خانواده باید برجسته شود .
5) مصادیق مختلف مواسات و کمک به همنوع ، در کلام و رفتار پیامبر عظیم الشان(ص) و ائمه اطهار(ع) به عنوان الگوی عینی جهت افراد جامعه بیان گردد .
6) کمک به همنوع و یاری به افراد جامعه بویژه در شرایط سخت همچون بحران بیماری کرونا، به عنوان یکی از مصادیق ارزشمند سبک زندگی اسلامی و ایرانی باید برجسته گردد .
7) ورود و حضور نخبگان و افراد دارای جایگاه اجتماعی ، در نهادینه سازی و اجرای این صفت حسنه بسیار مهم و تاثیرگذار می باشد .  
8) با توجه به تاکید و اهتمام حکومت اسلامی و ولی فقیه به موضوع مواسات و کمک مومنانه، انجام این موضوع باید به عنوان حرکتی ارزشی و ولایتمدارانه برجسته باشد .
9) در جهت تشویق مردم به تلاش مضاعف در کمک به هم نوع و مواسات ، آثار منفی و تبعات مشکلات معیشتی و اقتصادی و آسیب های اجتماعی که گریبانگیر خانواده و جامعه می گردد ، برای آگاهی هر چه بیشتر مردم بیان گردد. 
10) معرفی و قدردانی از افراد خیر و مجموعه های خیریه در این موضوع ، مهم می باشد.
11) در این شرایط خاص جامعه ، تبیین و تبلیغ رعایت صرفه جویی و قناعت و پرهیز از اسراف و تبذیر مورد تاکید باشد . 
12) انعکاس دستاوردها از یک سو  و از سوی دیگر ، بیان آرامش خاطر و کسب فیض معنوی و باقیات صالحات جهت افرادی که مقید به کمک به هم نوع و مواسات می باشند، مهم بوده  و برای فرهنگ سازی و تشویق جامعه به این کار و همچنین به عنوان ارج نهادن به این نیت خیر و اقدام ایثارگرانه ، باید قابل توجه رسانه ها باشد .
13) با توجه به شرایط اقتصادی و فشار مضاعف معیشتی بر قشر محروم و آسیب پذیر جامعه ، ضرورت دارد در جهت آرامش بخشی و ایجاد امید و شور و نشاط در جامعه از ظرفیت های اجتماعی و فرهنگی و رسانه ای بهره برداری گردد .
14) مجموعه های محوری و فعال در این بخش از جمله؛ مرکز رسیدگی به امور مساجد ؛ بسیج وسپاه ؛  کمیته امداد امام خمینی ، سازمان بهزیستی ، آستان قدس رضوی بویژه معاونت امداد مستضعفین آستان قدس و سایر مجموعه های فعال ، می بایست در چارچوب قرارگاه مواسات و همکاری رسانه ها از جمله  صدا و سیما ، با هم افزایی و بهره مندی از ظرفیت ها و تجربیات یکدیگر به تحقق اهداف تعیین شده در اجرای این اقدام مهم و ارزشی و کمک به رفع مشکلات معیشتی مردم مستضعف اقدام نمایند . 
15) ایام ماه مبارک رمضان ،  فضای معنوی و فرصت بسیار ارزشمندی جهت رسانه ها ، در اجرای این صفت حسنه اسلامی بویژه در حوزه فرهنگ سازی ، جهت دهی افکار و باورها و ایجاد انگیزه ، با هدف اجرای گسترده و موثر مواسات و کمک مومنانه به افراد مستمند و ضعیف جامعه می باشد 
16) راه اندازی پویش های مجازی در خصوص مواسات وکمک به همنوع 
 17) صدا و سیمای خراسان رضوی  در ماه مبارک رمضان توجه خاص به تبیین و تشویق و آگاهی بخشی و بیان جلوه های زیبای نوعدوستی و کمک مومنانه به مستمندان و نیازمندان و مواسات، و با تاکید بر آرامش بخشی معنوی و امید افزایی ، با ایجاد شور و شوق در افراد جامعه ، به اهمیت ، ضرورت ، جایگاه و برکات ارزشمند این اقدام مهم خواهد پرداخت 
محسن نصرپور 
مدیرکل صدا وسیمای خراسان رضوی


پربازدیدترین های ویژه وب

جدیدترین های ویژه وب