سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | جمعه، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

مکتب سلیمانی و رسانه - نمایشگر محتوای خبر

 

 

مکتب سلیمانی و رسانه

مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی در یاداشتی به مناسبت فرارسیدن دومین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، پیشنهادهای رسانه ای را برای بهره برداری و به کار گیری توسط اصحاب و مدیران رسانه ها ارائه کرد.

مکتب سلیمانی و رسانه

به گزارش خبرگزاری فارس، محسن نصرپور مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی در یاداشتی به مناسبت فرارسیدن دومین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نوشت: شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان اسطوره ملی و جهانی  مبارزه با تروریسم و داعش و استکبار جهانی و اسوه درخشان ولایتمداری، ایثار، ساده زیستی، چهره اخلاقی و محبوب مردمی و شخصیت نخبه و فرمانده برجسته جبهه مقاومت، مهر تاییدی بود بر حقانیت انقلاب و ولایت و مسیر الهی حیات طیبه انقلاب شکوهمند اسلامی.

حماسه بی نظیر و پرشور و حضور باشکوه مردمی در بدرقه و تشییع جنازه  آن شهید گرانقدر و یاران شهیدش به ویژه ابومهدی المهندس، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت بود که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) از آن به عنوان «یوم‌الله» یاد فرمودند.

بزرگداشت سالروز شهادت سردار دلها و زنده نگاهداشتن نام و راه پرفروغ آن اسوه حسنه که به نام روز جهانی مقاومت نیز نام گذاری گردیده است و همچنین تبیین و ترویج مکتب شهید سلیمانی، ضرورت و اهمیت ویژه داشته و روحیه ای مضاعف برای نیروهای جهادی و ارزشی و جبهه مقاومت بوده و حرکتی ارزشمند در مقابل جریان سازی های رسانه ای معاندان و بدخواهان ولایت و نظام مقدس جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت می باشد.

از این رو پیشنهادهای رسانه ای در دومین سالگشت شهادت سردار شهید سلیمانی پیشنهاد میگردد تا اصحاب رسانه (مطبوعات، خبرگزاری ها، پایگاه های خبری، فعالین عرصه فضای مجازی و به ویژه رسانه ملی) به آن تاکید نمایند:

- پرهیز از افراط و تفریط در پرداختن به شخصیت والای ایشان.  پرداخت تفریطی، ظلم در حق «مکتب شهید سلیمانی» و ادا نشدن حق مطلب است و پرداخت افراطی، ساختن اسطوره ای دست نیافتنی به‌ویژه برای نسل جوان.

- مقابله با مصادره کردن شخصیت و مکتب شهید سلیمانی از سوی گرایش های سیاسی و گروه‌های خاص، و برجسته کردن وجه فراجناحی شخصیت ایشان. ناظر به نظرسنجی های علمی که همواره ایشان را در زمان حیات، اولین یا دومین شخصیت محبوب کشور با اختلاف زیاد از سایرین (  در فهرست شخصیت های کشور در نظرسنجی) اعلام کرده و نیز «ناراحتی زیاد» بیش از 90 درصد مردم از شهادت ایشان .

- راه‌اندازی پویش‌های مردمی مانند بهترین خاطرات، عکس‌ها، عکس نوشت ها، طراحی‌ها و نوآوری‌ها در گرامیداشت دومین سالگرد شهادت ایشان

- تولیدات فاخر و کوتاه با قابلیت بهره‌برداری بیشتر و هوشمندانه‌تر در بستر فضای مجازی به‌ویژه در حوزه شبهه زدایی

- برجسته کردن توانایی‌های بارز شهید سلیمانی جدای از اشراف نظامی در اقناع‌سازی در گفتگوها و دیپلماسی با عزّت در دیدارهای خارجی و روسای اقوام و طوایف مختلف

- رسانه‌ای کردن محبوبیت بالای ایشان در بین شخصیت‌های سیاسی بین‌المللی، نخبگان سیاسی، رزمندگان مقاومت و مردم منطقه و تبیین علل این محبوبیت

- تبیین شجاعت، نبوغ نظامی و نگاه استراتژیک ایشان و پیچیدگی‌های کنشگری نظامی شهید سردار سلیمانی (مانند ورود به اربیل فقط با 60 نفر نیرو، یا فرود با بالگرد در وسط محاصره آمرلی و ...)

- پرداختن حساب‌شده به وجه وطن‌دوستی ایشان و دفاع از خاک و ناموس ایران و مسلمانان، فارغ از دیدگاه دینی و مذهبی با هدف جذب قشر خاکستری به‌ویژه گروه‌های سنی نوجوان و جوان که به مقولاتی چون خاک، ناموس، عزت، جوانمردی، استقلال و مبارزه با زورگویی و سلطه، اهمیت زیادی می‌دهند.

- اشاعه اصول و ارزش‌های اخلاقی ایشان مانند رعایت اخلاق، انصاف، حق‌الناس، وفای به عهد و ... حتی در مواجه با بدترینِ دشمنان

- تبیین ویژگی‌های مردم‌شناسی و اشراف ایشان به فرهنگ، زبان، آداب‌ و رسوم، ویژگی‌های تاریخی و جغرافیایی(آمایش سرزمینی) و آگاهی از اشتراکات و افتراقات قومی و قبیله‌ای منطقه و بهره‌مندی از آن در جهت دفاع از کیان و سرزمین مسلمانان

- نشر نگاه ایشان در جذب حداکثری و دفع حداقلی ذیل چتر وحدت و همبستگی ملی ناظر به فرمایشات رهبر معظم انقلاب

- تبیین ولایت مداری محض ایشان و اعتقاد به اصل ولایت‌فقیه و ارادت عمیق ، قلبی و رابطه مرید و مرادی ایشان با رهبر معظم انقلاب

- اشاعه تواضع و ساده زیستی بی‌نظیر ایشان با توجه به شرایط کنونی جامعه و تشریفات و تجملات غالباً غیرضروری مسئولان. (مانند واکنش ایشان نسبت به باز کردن درب ماشین از سوی محافظان یا بازرسی ایشان در مراسمی که بدون تشریفات و با لباس شخصی شرکت می‌کردند و مصادیق فراوان دیگر)

- به تصویر کشیدن علاقه و ارادت خانواده‌های شهدای حرم به ایشان و به ‌ویژه مستندسازی از خاطرات شیرین خانواده‌ها در دیدارهای بدون تکلف و تشریفات

- تولید برنامه از متولیان برگزاری مراسم تشییع باشکوه سردار سلیمانی در استان‌هایی که میزبان پیکر مطهر ایشان بوده‌اند. به‌عنوان‌مثال بیان خاطرات خادمان حرم امام رضا (ع) که پیکر ایشان را در حرم مطهر طواف داده بودند.

- به انسجام مجاورین و زائرین در تشییع جنازه سردار شهید در مشهد مقدس هم توجه شود .

- بازنمایی نگرش مردم کف جامعه به‌ویژه نسل نوجوان و جوان نسبت به ایشان

- بازتاب اقدامات مختلف نهادهای دولتی و غیردولتی و سپاه و بسیج  و ... در زنده نگه‌داشتن و تکریم ایشان به‌انحاءمختلف توسط اصحاب رسانه خصوصا صدا وسیما مانند نام‌گذاری بزرگراه‌ها، خیابان‌ها، پارک‌ها، ورزشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و ... و نیز طرح‌هایی چون خدمت‌رسانی رایگان به بیماران کرونایی، طرح واکسیناسیون شهید سلیمانی و ... در شهرها و مراکز استان‌ها

- مطالبه رسانه‌های استانی از دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که از نام پرآوازه ایشان، پوششی برای ناکارآمدی و اقدامات شعاری و نمایشی خود، ساخته اند.

- از طرفی عدم نگاه سازمانی و اداری به سردار شهید سلیمانی ضروری است به عبارتی مردمی بودن و مردمی برگزار شدن مراسم سالگرد شهید باید برجسته شود چرا که روایت های مردمی بسیار مهم است روایت های مردم ناب ترین و صحیح ترین است.

- همچنین تبلیغات بیش از اندازه و افراط در برگزاری مراسم و تبلیغات ضرر دارد و ممکن است ضد ارزش شود.

- با توجه به نام گذاری سالروز شهادت سردار سپهبد شهید سلیمانی به نام روز جهانی مقاومت، توجه و تبیین نقش و خدمات آن شهید بزرگوار در شکل گیری جبهه مقاومت و بیان آثار و نتایج ارزنده تشکیل و فعالیت جبهه مقاومت در منطقه و جهان نیز مهم است .