Skip to Content

نانو داروی سیناکورکومین وارد بازار شد

نانو داروی سیناکورکومین وارد بازار شد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ورود نانودارو با نام سیناکورکومین حاوی مواد موثر زردچوبه به بازار دارویی کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، نانو داروی سیناکورکومین Sina Curcumin در سراسر کشور توزیع شد .


معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: توزیع  نانو داروی سیناکورکومین پس از کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مهر در دو استان کشور آغاز شد و به تدریج  با توزیع آن در استانهای مختلف کشور هم اکنون  توزیع آن در سراسرکشور صورت گرفته است .


دکتر تفقدی افزود: کورکومین به عنوان یک ترکیب آنتی اکسیدانت، ضد تکثیر سلولی، ضد تهاجمی، ضدآنژیوژنیک، است که دکتر محمودرضا جعفری استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد پس از سالها پژوهش و تحقیق موفق شده است ماده مؤثر( کورکومین ) موجود در گیاه زردچوبه را به یک نانوداروی خوراکی تبدیل کند.


دکتر جعفری محقق این پروژه نیز ، در تشریح  جزئیات علمی تأثیر فناوری نانو بر افزایش اثرگذاری این دارو  گفت: کورکومین (دی فرولوئیل متان) یک پلی فنل و جزء فعال گیاه پایاست که با نام زردچوبه شناخته می‌شود و در هندوستان، جنوب شرق آسیا ، چین و مناطق گرمسیرآسیا کشت داده می‌شود که مهم‌ترین آثار بیولوژیکی زردچوبه و کورکومین شامل ضدالتهابی ، ضدتوموری و آنتی اکسیدانی آن‌هاست.


او افزود :  بر اساس کارآزمایی‌های بالینی کورکومین می‌تواند در بیماری‌هایی چون کولیت اولسراتیو، بیماری روده ملتهب، سرطان کولون، سرطان پانکراس، هیپرکلسترمی، آترواسکلروز، التهاب پانکراس، پسوریازیس، آرتریت روماتوئید و بیماری‌های التهابی چشم نظیر کاتاراکت نقش درمانی بالقوه‌ای داشته باشد .