Skip to Content

نجات دو رأس بره آهو از مرگ توسط چوپانان محلی

رئیس حفاظت محیط زیست جوین گفت: دو راس بره آهو توسط چوپانان محلی از مرگ حتمی نجات یافته و به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جوین تحویل شدند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، محمد حسین شم آبادی افزود: دو چوپان با تاسی از امام هشتم دو راس بره آهوی ضعیف و ناتوان، با ترکیب جنسی نر و ماده که دوقلو بوده و حداکثر سه روزه بودند را تحویل ماموران یگان حفاظت این اداره دادند.

به گفته چوپانان یکی از بره ها مورد حمله سگهای گله واقع شده که با حمایت چوپانان از چنگال سگها نجات می یابد و طی تماس تلفنی بلافاصله موضوع به اداره گزارش شده و بره ها تسلیم نیرو های یگان شد.

به نقل از شم آبادی و بنا بر معاینه دامپزشک معتمد، ازآنجا که هر دو بره کاملا سالم و سر حال بوده و قابل برگشت به طبیعت بودند بعد از چند ساعت وقفه بابت معاینه، حوالی غروب به زادگاه خود برگشتند.

شم آبادی ادامه داد: تنها ابزار کارآمد آهوان در هنگام بروز خطر، فرار از صحنه است که در مورد بره های تازه متولد شده کارائی ندارد، لذا بره های کوچک هیچ حربه ای جز اختفاء و پنهان شدن در میان علفزار ندارند که با وجود مراتع تخریب شده، این حربه نیز نافرجام است.

وی گفت : بنا به اقتضای شرایط ممکن است که بره های گرفتار شده به تیمار، نگهداری، تغذیه به طور مصنوعی و یا پیوند به دام شیرده اهلی به عنوان دایه محتاج شوند که در اینصورت با وجود زنده ماندن حیوان، عملا از چرخه زیستی و حیات طبیعی حذف می شوند