Skip to Content

نخستين دست مصنوعي در مشهد رونمايي شد

نخستين دست مصنوعي در مشهد رونمايي شد

نخستین دست مصنوعی کشور در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی مشهد رونمایی شد.
مدیر دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد امروز به خبرنگار ما گفت : نخستین دست مصنوعی کشور به همت جمعی از نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی با امکانات و لوازم داخلی کشور تولید شد و هم اکنون با ورود اطلاعات در سیستم ثبت اختراعات کشور در مرحله داوری است .
قدمی با اشاره به سبک بودن و وزن تنها 300 گرمی این دست افزود : پنج انگشت این دست حرکت می‌کند و برای کمک به جانبازان کشور اهمیت بسیاری دارد.
وی گفت :‌ نمونه آلمانی دست مصنوعی که پیش از این ساخته شد، 2 کیلوگرم وزن دارد و فقط 2 انگشت آن حرکت می کند.
نیک‌ فرجام یکی از مخترعان این اثر هم گفت : دست مصنوعی در کشور آلمان 50 تا 100 میلیون تومان قیمت دارد؛ در حالی که مبلغ دست ایرانی یک‌ میلیون تومان، یعنی یک‌ پنجاهم قیمت آلمانی است.
این مخترع جوان حمایت مسئولان از این طرح را خواستار شد و افزود: این طرح در مرکز ارتز پروتز شرق کشور با نمونه‌ های آلمانی مقایسه شد و گزارشات تأیید کیفیت آن موجود است.
وی درباره پروتز سلولی نیز گفت: این پروتز مکمل دست مصنوعی و ترکیبات آن نیز سیلسیوم و جنس آن به صورت پوشش سلولی و نقطه نقطه است.
طرح دست مصنوعی اثر مشترک نصیر نیک‌ فرجام دانشجوی ارشد ، سعید شادکام و امیر روشن‌ ضمیر فارغ التحصیل و سیدهاشم قدمی از کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی مشهد است که با حضور استاندار خراسان رضوی در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی شد.