Skip to Content

نخستین انجمن خیرین کتابخانه ساز در کاشمر آغاز به کار کرد

رئیس کتابخانه‌های عمومی کاشمر گفت: نخستین انجمن خیرین کتابخانه ساز در کاشمر آغاز به کار کرد.

رئیس کتابخانه‌های عمومی کاشمر گفت: نخستین انجمن خیرین کتابخانه ساز در کاشمر آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشمر، آخرین روز هفته کتاب فرصت مناسبی بود تا با یکی از متولیان اصلی موضوع کتاب و کتابخوانی در کاشمر یعنی رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همکلام شده و با طرح سؤالاتی از وی با وضعیت کتابخانه های کاشمر بیشتر آشنا شویم.

آنچه می‌خوانید ماحصل گفت‌وگوی ما با محمدرضا بدیع زادگان رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر است.

تسنیم: آقای بدیع زادگان، به عنوان نخستین مطلب، گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی کاشمر ارائه دهید.

بدیع زادگان: ما در حال حاضر در کاشمر دارای 12 کتابخانه عمومی شامل 6 کتابخانه نهادی یعنی کتابخانه شهید مدرس، کتابخانه امام علی(ع)، کتابخانه کوثر، کتابخانه امام خمینی(ره)، کتابخانه باقرالعلوم(ع) و کتابخانه فدک در روستای فدافن و 6 کتابخانه مشارکتی یعنی کتابخانه زیارتگاه شهید مدرس(ره)، کتابخانه 14معصوم، کتابخانه امامزاده سیدحمزه(ع)، کتابخانه شهید صادقی، کتابخانه شهید غفوری روستای فرگ و کتابخانه زندان کاشمر هستیم.

تسنیم:وضعیت کاشمر در شاخص‌های مختلف کتابخانه‌ای چگونه است؟

بدیع زادگان:خوشبختانه شهرستان کاشمر در شاخص‌های مختلف رتبه‌های برتر استانی را دارد به عنوان مثال در مهمترین شاخص که میزان عضویت در کتابخانه‌ها است کاشمر با دارا بودن 13 درصد عضویت جمعیت آن در کتابخانه‌های عمومی رتبه اول استان را با اختلاف زیاد نسبت به میانگین استانی از آن خود کرده است ضمن اینکه در کاشمر به ازای هر 100 نفر 2.2 متر مربع فضای کتابخانه‌ای وجود دارد.

به ازای هر شهروند کاشمری هم 0.98 کتاب وجود دارد که در این شاخص‌ها هم جزو رتبه‌های برتر استان هستیم، همچنین در رشد فضای فیزیکی کتابخانه‌ها هم رتبه اول استان را داریم به گونه‌ای که در شش ماهه اول امسال در سراسر استان 5 کتابخانه جدید به بهره برداری رسیده است که سه مورد آن مربوط به کاشمر است اما با وجود همه این موفقیت‌ها هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

تسنیم:لطفا در مورد فعالیت‌های انجمن خیرین کتابخانه ساز کاشمر هم توضیح دهید.

بدیع زادگان: یکی از عوامل موفقیت کتابخانه‌های عمومی و رشد و توسعه آنها در کاشمر ورود خیرین به این حوزه بوده است، انجمن خیرین کتابخانه ساز کاشمر از سال 91 به عنوان نخستین انجمن خیرین کتابخانه ساز استان آغاز به کار کرد و حتی انجمن خیرین خود استان هم بعد از کاشمر شروع به کار کرده است و بحمدالله با همت خیرین تاکنون گام‌های مناسبی در کاشمر برداشته شده است به گونه‌ای که بیش از نیمی از کمک خیرین کتابخانه ساز در سراسر استان خراسان رضوی توسط خیرین شهرستان کاشمر پرداخت و هزینه شده است.

انجمن خیرین کاشمر هم بیشتر همت خود را متوجه روستاها کرده و اعلام کرده است که هر روستایی که فضایی در حد 80 متر مربع برای کتابخانه تأمین کند هزینه تجهیز و آماده سازی و تهیه کتاب آن توسط انجمن خیرین کتابخانه ساز تأمین می‌شود.

انجمن خیرین تاکنون در روستاهای فرگ، فدافن، زنده جان، محمدیه و تل آباد اقدامات خوبی انجام داده و حتی پا را از کاشمر هم فراتر نهاده و در برخی روستاهای خلیل آباد، بردسکن، گناباد و جوین هم اقدام به تجهیز و کمک به راه اندازی کتابخانه‌ها کرده است.

تسنیم:مهمترین مشکلات پیش روی توسعه کتابخانه‌ها و فرهنگ مطالعه را چه مواردی می‌دانید؟

بدیع زادگان: مشکلات پیش روی کتابخانه‌ها در دو حوزه مربوط به مسئولان و مردم قابل بررسی است. در قسمت مربوط به مسئولان هم برخی مشکلات به صورت کلان در پیش پای کتابخانه‌ها وجود دارد.

به عنوان مثال کمبود بودجه و مشکلات مالی کتابخانه‌ها از مواردی است که اجازه توسعه کتابخانه‌ها را نمی‌دهد. امسال سال فرهنگ است و هر چند خیلی‌ها شعار فرهنگ می‌دهند ولی سؤال ما این است که به عنوان مثال در مجلس شورای اسلامی که مسئول قانونگذاری هستند چقدر برای کتابخانه‌ها بحث شده و در حمایت از آنها قانون تصویب شده است؟

براساس قانون، نیم درصد درآمد شهرداری‌ها باید به کتابخانه‌های عمومی هر شهر اختصاص پیدا کند که البته خوشبختانه ما در کاشمر با توجه به نگاه فرهنگی شهردار ‌در بحث پرداخت نیم درصد درآمدهای شهرداری مشکلی نداریم و ایشان به خوبی در این زمینه از کتابخانه‌های عمومی حمایت می‌کنند که لازم است همین جا از شهرداران کاشمر و ریوش، اعضای شورای شهر و همچنین فرماندار محترم شهرستان به عنوان رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی کاشمر تقدیر و تشکر کنم که حمایت‌های آنها سبب کسب توفیقات ما شده است.

همین حمایتی که در کاشمر وجود دارد در سایر شهرستان‌ها هم می‌بود چرا که هم اکنون در بسیاری از شهرستان‌ها شهرداران حق نیم درصد کتابخانه‌های عمومی را پرداخت نمی‌کنند و از آنجا که قانون، منبع درآمد دیگری برای کتابخانه‌ها در نظر نگرفته است با مشکل مواجه هستند.

اما بخشی از مشکل فرهنگ مطالعه هم بر می‌گردد به مردم ما. با وجود قدمت و پیشینه تاریخی ایران در فرهنگ و تمدن ولی متأسفانه آن گونه که انتظار می رود در حال حاضر نسبت به کتاب و کتابخانه‌ها توجه کافی صورت نمی‌گیرد.

در واقع کتابخانه‌های عمومی یک ضرورت فراموش شده در سطح جامعه و حلقه‌ای گمشده در زنجیره توسعه کشور هستند چرا که یکی از شاخص‌هایی که هر ساله سازمان ملل به عنوان شاخص‌های توسعه یافتگی کشورها مورد بررسی قرار می‌دهد وضعیت کتابخانه‌های عمومی آن کشور است ولی متأسفانه در سطح کلان که نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که توجه به کتاب و کتابخانه‌های عمومی در کشور ما در اولویت‌های پایین قرار دارد.

تسنیم:اصلی ترین مشکلاتی که کتابخانه‌های کاشمر با آن مواجه هستند چیست؟

بدیع زادگان: فرسوده بودن ساختمان‌ها، تجهیزات و به ویژه رایانه‌ها از مهمترین مشکلات ما در کتابخانه‌های کاشمر هستند به گونه ای که بسیاری از رایانه‌های ما قدیمی بوده و روزآمد نشده‌اند و یا در مورد فضای فیزیکی علاوه بر فرسوده بودن با کمبود هم مواجه هستیم به عنوان مثال در کتابخانه مرکزی هم در بخش مخزن و هم در سایر بخش‌ها مثل سالن‌های مطالعه با مشکلات جدی مواجه هستیم.

تسنیم:اقداماتی که اخیرا برای توسعه و بهبود وضعیت کتابخانه‌های شهرستان انجام شده است را توضیح دهید.

بدیع زادگان: خوشبختانه با نگاه فرهنگی شهردار محترم کاشمر و همچنین شهردار محترم ریوش در چند ماهه اخیر اتفاقات خوبی در بحث نیم درصد حق کتابخانه‌های عمومی از درآمدهای شهرداری‌ها افتاد و ما شاهد پرداخت‌های خوبی از سوی شهرداری‌های کاشمر و ریوش در این زمینه بودیم.

همین موضوع به ما کمک کرد و توانستیم حدود 50 درصد سیستم‌های رایانه‌ای کتابخانه‌ها را ارتقاء بخشیده و به روز کنیم. همچنین اقدام به تغییر وضعیت کتابخانه امام علی(ع) کرده و با جابجا کردن محل مخزن و قرار دادن ورودی آن از طرف پارک بسیج و نیز دو شیفته کردن این کتابخانه، زمینه لازم را برای ارتقاء و جذب بیشتر اعضا به این کتابخانه که از موقعیت مکانی بسیار خوب و مناسبی برخوردار است فراهم کردیم که این اقدامات با هزینه ای بیش از 120 میلیون ریال انجام شده است.

‌تسنیم:در خبرها آمده بود که قرار است با همت خیرین، کتابخانه مرکزی کاشمر احداث شود. در این مورد بیشتر توضیح دهید.

بدیع زادگان:متأسفانه کاشمر تا به امروز فاقد یک کتابخانه مرکزی با استانداردهای تعریف شده نهاد کتابخانه‌های عمومی است و همین موضوع، کاشمر را از بسیاری از امکانات و منابع محروم کرده است.

بررسی‌های زیادی برای تعیین مکان احداث کتابخانه مرکزی انجام شد و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که بهترین مکان، همین مکان فعلی کتابخانه شهید مدرس در خیابان امام(ره) است. لذا با ورود فرماندار ‌شهرستان صورتجلسه‌ای به امضای شهردار محترم و شورای شهر و انجمن خیرین رسید و مقرر شد عملیات تخریب ساختمان فعلی و نیز گود برداری و اجرای فونداسیون ساختمان جدید توسط شهرداری و سایر هزینه‌ها توسط انجمن خیرین کتابخانه ساز تأمین شود تا کتابخانه‌ای با متراژ 2200 متر مربع و با استانداردهای تعریف شده و با تخمین هزینه‌ای در حدود 20 میلیارد ریال احداث شود.

تسنیم:به عنوان آخرین سؤال از برنامه‌های خود برای توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخانه‌ها در کاشمر بگویید.

بدیع زادگان:بهترین کار برای جذب مردم به کتابخوانی سرمایه گذاری بر روی کودکان در سنین پایین است چرا که در این صورت در 10 یا 15 سال آینده یک جامعه کتابخوان خواهیم داشت، با کمک خیرین به موضوع تجهیز کتابخانه‌های مدارس ورود پیدا کرده ایم که در نخستین گام کتابخانه شهدای دانش آموز هنرستان شهید مدرس(ره) تجهیز و در نخستین روز هفته کتاب افتتاح شد ضمن اینکه کتابخانه‌های روستای محمدیه، مسجد امام علی(ع) و مسجد امام رضا(ع) نیز به زودی به بهره برداری رسیده که به این ترتیب شمار کتابخانه‌های عمومی کاشمر به عدد 15 خواهد رسید.