رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

نخستین جشنواره ملی تولیدات رادیویی رادیو زیارت در مشهد - محتوای خبر

 

 

متن خبر

نخستین جشنواره ملی تولیدات رادیویی رادیو زیارت در مشهد

اولین نشست شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره تولیدات رادیویی زیارت به میزبانی رادیو زیارت در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای خراسان رضوی، در این جلسه که با حضور محمدصادق براتی معاون هماهنگی  امور  زائرین استانداری خراسان رضوی، محمدرضا کلایی شهردار مشهدمقدس ؛ سیدخلیل منبتی معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی ، محمودرضا برازش مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) ،حجت الاسلام ایزدی معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امو رخیریه خراسان رضوی ، محسن نصرپور مدیر کل  و معاونان صدا و سیمای خراسان رضوی،  مدیران  رادیو زیارت و اصحاب رسانه برگزار شد، محسن نصر پور مدیرکل صدا و سیمای مرکزخراسان رضوی گفت: رادیو سراسری زیارت با عنایت پروردگار و الطاف حضرت رضا علیه السلام نزدیک به دو سال است که فعالیت خود را آغاز کرده است .  وی تصریح کرد: این رادیو در یک سال گذشته با تولید  ۳۳۰۰ ساعت برنامه و ۱۶۰۰  بخش خبری، نقش موثری در توسعه و ترویج امر زیارت  وفرهنگ رضوی  داشته است. مدیرکل  صدا و سیمای خراسان رضوی افزود : این رادیو به صورت تخصصی در حوزه زیارت  برنامه تولید و پخش میکند و از پشتوانه بالای کارشناسی حوزه و دانشگاه بهره مند است .  نصرپور تصریح کرد : رادیو زیارت با بهره گیری از امکان پخش   از تلوزیون به صورت  رادیو نما، انتقال عکس های زیبای زیارتی را برای عموم مردم فراهم نموده است. 
وی تصریح کرد: رادیو زیارت با همه ی محدودیت های خود تعامل و اقدامات خوبی در کنار سازمان‌های مرتبط با امر زیارت به ویژه آستان قدس رضوی داشته است که ا زآن جمله میتوان به  سازمان حج و زیارت، اوقاف و بقاع متبرکه  اشاره کرد . 
 مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی گفت: همراهی مسئولان با رادیو سراسری زیارت بویژه در بخش خبر نشان از همت و تلاش برای توسعه و ترویج امر زیارت در کلانشهر مذهبی مشهد مقدس دارد  نصرپور افزود: مردم سراسرکشور  میتوانند از طریق گیرنده های تلویزیون دیجیتال رادیو زیارت را در منازل خود دریافت کنند وهمچنین این رادیو  روی موج  اف ام ردیف  99 و نیم مگاهرتز   نیز در سه شهر زیارتی مشهد، قم و شیراز قابل دریافت است که در تلاشیم تا پایان سال جاری سه استان تهران، خراسان شمالی و خراسان جنوبی را زیر پوشش fm قرار  دهیم . 
در ادامه هادی افشار صفوی مدیر شبکه رادیو زیارت  گفت: نخستین جشنواره تولیدات رادیویی رادیو زیارت با هدف توسعه و ترویج سیره ی رضوی با نگاه مردمی برگزار خواهد شد  . وی تصریح کرد:   اختتامیه این جشنواره ۱۵ اسفند امسال در مشهد مقدس برگزار خواهد شد . محمد صادق براتی معاون هماهنگی امور زائران  استانداری خراسان رضوی نیز در نخستین نشست جشنواره   تولیدات رادیویی زیارت  گفت: با وجود همه محدودیت ها انصافا فعالیت رادیو زیارت قابل تقدیر و تشکر است .   
وی تصریح کرد: پیشنهاد داریم در سالهای آینده جشنواره را بین المللی کنیم . معاون زیارت استانداری خراسان رضوی گفت: بر مردمی بودن تاکید کنیم و زمینه ی حضور همگان در این جشنواره فراهم شود .   
براتی حمایت مادی و معنوی از تولیدکنندگان  آثار را خواستار شد و افزود: برنامه ریزی دقیق در همه‌ی امور   باید وجود داشته باشد و باید این جشنواره در همه‌ی ابعاد برای تولیدکنندگان رغبت  و  انگیزه فراهم آورد .
وی به اهمیت تولیدات پژوهش محور در جشنواره    هم اشاره کرد و افزود : اقتصاد زائر، سوغات زیارت و گردشگران سلامت نیز می تواند ذیل تولیدات رادیویی و جشنواره ای به صورت ویژه تر از قبل قرار بگیرد .  
محمدرضا کلایی شهردار مشهد  نیز در این جلسه گفت: مشهد مقدس در سال میزبان بیش از ۳ میلیون زائر خارجی است که تولیدات چند زبانه در موضوع زیارت برای آنها  مهم است وی تصریح کرد: تولیدات فاخر و ماندگار در رادیو زیارت کاملا دیده شده و ان‌شالله این امر توسعه پیدا کند تا ترویج سیره‌ی رضوی بتواند به برکت نام امام رضا علیه السلام در سطح بین المللی گسترده تر شود و ما هم در ا ین زمینه حاضر به همکاری هستیم  . 
سید خلیل منبتی معاون اماکن متبرکه و امور آستان قدس رضوی  نیز  گفت: طرح مبدا تا مبدا برای اطلاع رسانی به زائران بارگاه منور رضوی بسیار حائز اهمیت است که اختصاص موضوع در این بخش باید مورد توجه قرار گیرد.
 معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی گفت: بناها و ابنیه تاریخی موجود و معماری حرم مطهر و بقاع متبرکه باید در این جشنواره مورد توجه قرار گیرد و همچنین به موضوعات تاریخی و فلسفی معماری بکار رفته پرداخته شود،  منبتی افزود: بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز می‎تواند همکاری گسترده ای را در این امر با رادیو زیارت داشته باشد. 
محمودرضا برازش مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام هم  گفت:   همدلی بسیار خوبی بین بخش های مختلف تاثیر گذار در امر زیارت وجود دارد و همه برای خدمت به امام رضا علیه السلام با افتخار فعالیت می کنند که رادیو زیارت می تواند مثل نخ تسبیح آنها را به هم متصل کند . وی تصریح کرد: از افراد معمولی تا افراد خاص در این جشنواره باید مورد خطاب  قرار داده شوند و باید با افراد نخبه نیز ارتباط مستمر برقرار شود تا اثربخشی جشنواره و پویایی آن بیشتر  باشد .  مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام گفت: ما آماده ایم در این جشنواره چه در مباحث داوری، چه در برگزاری جشنواره  همکاری کنیم . برازش افزود: این حرکت بسیار حرکت خداپسندانه و در راستای ترویج معارف اهل بیت علیهم السلام می باشد که ما نیز در همه ی ابعاد از این جشنواره حمایت خواهیم کرد .  
حجت الاسلام ایزدی معاون فرهنگی اداره کل اوقاف خراسان رضوی نیز با توجه به اعتقادی بودن و دلی بودن امر زیارت تصریح کرد: میتوان در بخش های جشنواره، بخشی را تحت عنوان دل نوشته ها و شعر و حرف دل اضافه کرد. 
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: مقدمه ی معرفت به اهل بیت علیهم السلام، امام زادگان و بقاع متبرکه هستند  که باید به این موضوع نگاه ویژه شود . وی تصریح کرد : ما در برنامه محوری از لحاظ اغنای همه جانبه ی مخاطب باید کاری کنیم که مخاطب از هر بعد در امور زیارتی به رادیو زیارت مراجعه کند و نیازهایش برطرف شود .  پر رنگ کردن بقاع متبرکه به عنوان نمایندگان اهل بیت علیهم السلام می تواند تاثیر بسزایی در ترویج سبک زندگی اسلامی را به همراه داشته باشد. حجت الاسلام ایزدی ادامه داد : اگر روی ترویج فرهنگ زیارت کار بشود، توسعه ی فرا اعتقادی دارد و برکات متعددی را در پی خواهد داشت.