رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

نخستین سالگرد مشهد شهر جهانی گوهرسنگ‌ها - محتوای خبر

 

 

متن خبر

نخستین سالگرد مشهد شهر جهانی گوهرسنگ‌ها

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این مراسم گفت: انتخاب مشهد به عنوان مرکز گوهر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی یک برند و امتیاز برای این شهر محسوب می شود و بسیاری از شهرها سعی دارند این عنوان را کسب کنند.

محمد رحیم رهنما افزود: وجود بارگاه منور رضوی منشا بسیاری از خلاقیت ها و اعتقادات مذهبی است به طوری که هنر فیروزه تراشی و عقیق ریشه در اعتقادات مذهبی مردم دارد و سبب شده است این حرفه در استان خراسان و شهر مشهد نهادینه شود.

او گفت: گوهر سنگ ها سهم بالایی در زمینه اشتغال دارند و این نشان دهنده حرفه ای شدن و نهادینه شدن این هنر در بین مردم است و با توجه به این مجموعه ویژگی ها، شورای جهانی صنایع دستی و سازمان جهانی یونسکو شهر مشهد را برای چهارسال به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها انتخاب کرده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان افزود: برگزاری کارگاه های مختلف، خانه صنایع دستی، نمایشگاه های متعدد در زمینه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از اقداماتی است که در یک سال گذشته برای ارتقای این هنر در استان انجام شده است.

رهنما گفت: میراث فرهنگی تلاش دارد از هنرمندان فعال در حوزه صنایع دستی گوهرسنگ ها در بحث آموزش، ارائه تسهیلات، شبکه فروش و برگزاری نمایشگاه ها حمایت کند و جایگاه صنایع دستی را در استان خراسان رضوی ارتقا دهد.

امروز همچنین از سامانه نشان برای ثبت اطلاعات و کالاهای هنرمندان در حوزه صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی رونمایی شد.