Skip to Content

نسخه شفابخش گردشگری، مدیریت یکپارچه و بین بخشی

نسخه شفابخش گردشگری، مدیریت یکپارچه و بین بخشی

 معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: طی یک سال گذشته مدیران سازمان میراث فرهنگی در پی اصلاح روابط نادرست بین بخشی و دستگاه‌های متولی میراث فرهنگی، گدشگری و صنایع دستی بوده‌اند چرا که وجود این قوانین نادرست زمینه اقدامات انفرادی و بخشی را به جای اقدامات جمعی و کلی فراهم کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، مرتضی رحمانی موحد شامگاه گذشته در نشست اعضای اتحادیه‌های مهمان پذیران، با بیان اینکه بهترین راه کار و گره گشاترین کلید حل مشکلات حوزه گردشگری و صنایع دستی، تعامل و گفت و گو است، اظهار کرد: با وجود این که خود را یک دیپلمات می دانم اما از ابتدای فعالیت خود در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حرف آخر را اول زده‌ام و همواره تلاش کرده‌ام تا دیدگاه‌ها و اعتقادات خود را با فعالان این حوزه به صورت روشن بیان کنم.

وی افزود: اصفهان را نصف جهان می‌دانند، اصفهان، استان چهار اثر جهانی است که از حضور مردمان با فرهنگ و با ریشه ای سود می‌برد. بنابراین لازم است که سرمنشأ مشکلات موجود نیز با نگاهی درست و منطقی ریشه یابی شده و بر طرف شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با مورد توجه قرار دادن راهنمانمایانی که رهبری تورهای گردشگری را بر عهده می‌گیرند، گفت: به اعتقاد من این افراد اخلالگر نیز معلول شرایط، دغدغه‌ها و مشکلات موجود عرصه گردشگری کشور هستند و نه علت و عامل آن. این شرایط است که وضعیت گردشگری و صنایع مرتبط با آن را به سمت عدم یکپارچگی و نبود هم افزایی کشانده است.

عدم ارائه خدمات به تورلیدرهای مجاز کشوری در اصفهان

رحمانی موحد زیر ساخت‌های معیوب قوانین را اصلی‌ترین عامل ایجاد مشکلات عرصه گردشگری و صنایع دستی دانست، و ادامه داد: طی یک سال گذشته مدیران سازمان میراث فرهنگی در پی اصلاح روابط نادرست بین بخشی و دستگاه‌های متولی میراث فرهنگی، گدشگری و صنایع دستی بوده‌اند، چرا که وجود این قوانین نادرست زمینه اقدامات انفرادی و بخشی را به جای اقدامات جمعی و کلی فراهم کرده است.

وی با اشاره به اینکه نسخه شفابخش درمان گردشگری ایران مدیریت یکپارچه و بین بخشی است، خاطرنشان کرد: تا زمانی که دستگاه‌های دولتی و خصوصی در ایران خود را مجرد از پذیرش این مسیر بدانند وضعیت نابسامان بخش‌های مربوط به گردشگری همچنان باقی خواهد ماند. فعالان بخش دولتی و خصوصی باید با یکدیگر صادق باشند و برای گذر از این پیچ بحرانی به نفع یک اقدام اصولی کلی و جمعی ایده‌ها و خواسته‌های شخصی خود را کنار بگذارند چرا که در غیر این صورت صنعت گردشگری در ایران به هیچ رشد و توسعه ای نخواهد رسید.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: رویکرد معمول حاکم بر فعالیت‌های استانی در حوزه گردشگری این گونه است که تأسیس هر سازمان یا ساختار جدید گردشگری اعم از دولتی، نظارتی یا حقوقی بدون شک با موفقیت همراه خواهد بود، اما مساله اساسی این جا است که متولیان سازمان‌های تازه بنیاد باید متولی اصلی بخش میراث فرهنگی، گردشگری و میراث فرهنگی را به درستی بشناسند، چرا که شناخت فرمانده و تصدی گر اصلی این بخش به شناخت و حل مشکلات و دغدغه‌های آن‌ها کمک می‌کند.

رحمانی موحد با گلایه از ارائه تسهیلات و خدمات هتل‌های معتبر اصفهانی به برگزار کنندگان سمینارهای بزرگ صدها نفری و عدم حمایت از تورلیدرهای مجاز سطح کشور و شهر اصفهان اظهار کرد: شجاع باشید و توجه خود را بر مسئولیت اصلی خود یعنی ارائه خدمات به مردم متمرکز کنید. متولی اصلی مهمانپذیران و هتلداران ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مراکز استان‌ها است و این سازمان وظیفه منسجم کردن و نظام مند سازی شرایط گردشگری شهرها را در فصول پر گردشگر بر عهده دارد.

ضعف فعالیت‌های خدماتی جذب توریسم در کشور

وی افزود: در همه جای دنیا سمینارها، نمایشگاه‌ها و نشست‌های بزرگ در فصول کم توریست برگزار می‌شود و بر همین اساس گردشگران داخلی و خارجی باید شرایط استفاده از امکانات روز هتل‌های استان‌های دیگر را داشته باشند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام اینکه زیر ساخت‌های هتلداری پاسخ گوی نیاز گردشگران داخلی و خارجی نیست، تصریح کرد: در صنعت گردشگری و هتلداری در ایران نه تنها عرضه و تقاضا عامل تنظیم کننده بازار نیست بلکه محدودیت زیرساخت‌ها مانع حضور رقابتی فعالان گردشگری در بازارهای عرضه و تقاضا محور محسوب می‌شود، بنابراین فعالان این عرصه ناچار هستند، برای پاسخگویی در چارچوب مدل‌های جهانی به نظارت‌های کنترلی نهاد متولی خود به درستی عمل کنند.

رحمانی موحد ضعف فعالیت‌های خدماتی جذب توریسم توسط دفاتر گردشگری در کل کشور را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: نمی‌توان بر جریان محدود جذب گردشگران خارجی به کشور نظام راهنمای محلی را تحمیل و وظایف آن‌ها را به یکباره تغییر داد، چرا که یک تور گردشگری مشخص به علت بهره مندی از راهنمایان مجرب سیاست خود را بر استفاده انحصاری از راهنماتورهای خود قرار داده ‌یا گروه توریستی خارجی به دلایل مختلف و قابل احترام علاقه مند به حضور یک نفر خاص به عنوان راهنما هستند.

وی گفت: سیستم نظارتی دولتی در صورت بروز تخلفات یا اتفاقات احتمالی مدیر دفتر گردشگری را به عنوان مسئول تور می‌شناسد، با این وجود در شرایطی که یک راهنما از داشتن یک قرار داد تدوین شده، قانونی بی بهره است و حتی بیمه ثابت و تعیین شده‌ای هم ندارد مجبور است، برای گذران زندگی خود به پورسانت صنایع دستی روی بیاورد و پول هنگفتی را از این طریق به جیب بزند و مردم را تلکه کند.

قراردادهای گردشگری قدیمی و ناکارآمد هستند

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعتقاد به اینکه بسیاری از قراردادهای گردشگری قدیمی و ناکارآمد هستند، ادامه داد: امروز مسافران و دفاتر خدماتی دنیا از نظام بیمه‌ای کارآمدی به نام بیمه حمایت از سفر استفاده می‌کنند. این بیمه به این معناست که اگر توریست به هر دلیلی سفر خود را لغو کند بر اساس بند "لغو سفر" در بیمه فوق امکان پرداخت هزینه و جریمه این سفر بدون التزام به پرداخت این مبلغ از هزینه‌های شخصی مسافر وجود دارد.

رحمانی موحد درباره مزایای ایجاد بیمه حمایت از سفر خاطر نشان کرد: اگر چه امکان لغو سفر در شرایط طبیعی پایین است اما این بیمه که برخواسته از سیستم‌های مناسب حقوقی است، زمینه ایجاد آرامش خاطر را برای افراد جامعه فراهم می‌کند با این وجود دفاتر مسافربری تهران طی ماه‌های گذشته همواره در مواجهه با این پرسش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که آیا این نوع از بیمه برای صنعت گرشگری کشور راهگشا است یا خیر سکوت کرده‌اند، این در حالی است که در عمل بیمه "حمایت از سفر" با صرف یک هزینه پایین در طولانی مدت سفرهای انفرادی را تبدیل به سفرهای دسته جمعی کرده و زمینه ایجاد هلدینگ‌های قوی در استان‌ها را فراهم می‌کند.

وی درباره تغییرات ایجاد شده در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای بهبود وضعیت گردشگری تصریح کرد: اصلاح فرم قراردادها با توجه به مسائل حقوقی، تعیین دستورالعمل‌ها مربوط به عمده فروشی و هلدینگ ها و جراحی آیین نامه‌های مربوط به دفاتر به منظور یکپارچه سازی اعمال تعریف‌ها از جمله برنامه‌های جامع این سازمان طی یک سال و نیم گذشته بوده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری راهنمایان تورها را سفیران فرهنگی کشور دانست و اظهار کرد: راهنمایان تورها در دو تشکیلات خوب و صادق در کشور فعالیت می‌کنند، با این وجود در میان آن‌ها افراد ناخلف نیز وجود دارد که باید توسط دستگاه‌های نظارتی شناسایی شده و از جمع دیگران جدا شوند چرا که این افراد تعیین کنندگان اصلی مزد زحمات همه بخش‌های نرم افزاری و سخت افزاری حوزه گردشگری هستند و با اقدامات خود می‌توانند در گذر زمان باعث جذب یا دفع توریست شوند.

نقش مخرب آموزش و پرورش در صنعت هتلداری

رحمانی موحد درباره گلایه فعالان گردشگری از میزان مالیات بر ارزش افزوده و مشکلات سیستم مالیاتی گفت: قرار است پس از فراغت دولت از بودجه ریزی سال 94 و تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی مدیران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جلسه مشترکی با وزیر اقتصاد مشکلات فعالان حوزه گردشگری در خصوص میزان مالیات بر ارزش افزوده را مورد بررسی و جمع بندی کلی قرار دهند.

وی به حضور موازی وزارت آموزش و پرورش، اعطای کلاس‌های درس به مسافران و نقش مخرب بر صنعت هتلداری اشاره و تشریح کرد: پیش از نوروز 93 ستاد هماهنگی خدمات سفر در تهران تشکیل و به فراخور آن ستاد خدمات اجرایی سفر در شهرستان‌ها به ریاست استانداران شکل گرفت و بر اساس مصوبات این ستاد مقرر شد وزارت آموزش و پرورش کلاس‌های مدارس کشور را برای پاسخگویی به نیاز تنها فرهنگیان سراسر کشور مجهز کند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: در کنار این ستاد کمیته سه نفره‌ای شامل مدیران کل آموزش و پرورش و میراث فرهنگی و روسای جامعه هتل داران در هر استان تشکیل شد تا در شرایطی که اماکن آسایشی و استراحتی در هتل‌ها و مسافرخانه‌های شهر گنجایش پذیرش مهمانان نوروزی یا تابستانه را ندارند مدارس و آموزش و پرورش در نقش تکمیلی وارد عمل شوند و اگر چه تمهیدات پیشگیرانه برای عدم فعالیت موازی این دو نهاد دولتی در نوروز 93 به خوبی به نتیجه نشست، اما در تابستان امسال شاهد بروز برخی تخلفات از سوی ادارات کل آموزش و پرورش بودیم.

رحمانی موحد افزود: در جلسات آتی ستاد هماهنگی خدمات نوروز که قرار است در اواخر دو هفته آینده به منظور انجام مقدمات دستورالعمل‌های نوروز 94 در محل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر گزار شود به این مساله به صورت جدی پرداخته خواهد شد و در صورت نیاز دستورالعمل‌های لازم را در اختیار وزیر آموزش و پرورش قرار خواهیم داد.

در مفهوم گردشگری خانه‌های استیجاری مصداق ندارد

وی به نقش تعیین کننده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پیشبرد برنامه‌های ششم توسعه و چشم انداز بیست ساله اشاره و تصریح کرد: این سازمان از طریق تشکیل کمیته مشورتی گردشگری و به دنبال آن ایجاد کارگروه‌های تخصصی همه تلاش خود را به کار گرفته است تا از نظرات کارشناسی همه اتحادیه‌ها، تشکل‌ها، اساتید و فعالان حوزه فرهنگی و گردشگری کشور استفاده کند و از ادارات استانی خود نیز خواسته است که کمیته‌ها و کارگروه‌های مشابه و متناظر استانی را برای ایجاد یک شبکه گسترده ارتباطی را بر اساس یک ساختار مشورتی در سراسر کشور راه اندازی کند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره معضل منازل استیجاری و غیر قانونی در عرصه گردشگری و جذب توریسم خاطر نشان کرد: در مفهوم گردشگری کشور هیچ مصداقی به نام خانه‌های استیجاری وجود ندارد و نیروی انتظامی موظف است بر اساس قانون با خاطیان امر برخورد انتظامی کند.

رحمانی موحد با اعلام اینکه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دنبال شناسنامه کردن و منظم سازی منازل استیجاری است از ایجاد "خانه مسافر" در سطح استان‌های کشور خبر داد و گفت: در طرح سامان دهی منازل استیجاری قرار است نوع، میزان و فصل فعالیت این خانه‌ها به شکل روشن و شفاف مشخص شود، همچنین قرار است از این پس "خانه مسافر" به شکلی سنتی و همه پسند مانند آنچه در گذشته در استان خراسان رضوی، گیلان و مازندران وجود داشته ایجاد و برای استفاده عموم مردم سازمان دهی شود.

میزان قابل توجه طرح‌های نیمه تمام تفریحی-توریستی

وی به عدم استانداردهای بهداشتی و رفاهی در منازل استیجاری گردشگری اشاره کرد و ادامه داد: اگر در صنعت گردشگری و جذب توریسم به معضل منازل استیجاری توجه نشود این مقوله در آینده به یک ناهنجاری بزرگ تبدیل خواهد شد، چرا که این پدیده اکنون در جامعه به یک سلسله مسائل اجتماعی مرتبط شده و از طریق برخورد فیزیکی یا راه‌های معمول دیگری به جز سامان دهی و نظم بخشی نمی‌توان با آن روبه رو شد. باید نوع گفت‌وگوها با صاحبان این منازل را تغییر داد و راه ورود آن‌ها به مدار گردشگری کشور را هموار کرد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با مورد توجه قرار دادن حجم انبوه طرح‌های نیم تمام عمرانی- رفاهی در کشور به نبود تسهیلات برای ساخت مجموعه‌های جدید هتلداری-مسافرتی افزود: دولت یازدهم با میزان قابل توجهی طرح‌های نیمه تمام و بدون سرمایه گذار تفریحی-توریستی رو به رو است و بروز پدیده‌هایی مانند افزایش نرخ ارز و مسائل حقوقی، زمینه اعطای تسهیلات بیشتر را از علاقه مندان ساخت اماکن توریستی-استراحتی سلب کرده است.

رحمانی موحد تصریح کرد: در چنین فضایی اولویت با تکمیل پروژه‌های نیمه تمام است و بهتر است فعالان بخش گردشگری و توریسم و علاقه مندان احداث هتل‌ها و مهمانخانه‌های جدید دغدغه و انتظار خود از دولت را بر اعطای تسهیلات بیشتر در بخش صدور مجوزها و حمایت‌های جانبی تسهیلی و تسریعی قرار دهند تا در فاصله تعیین شده معقول نظام سرمایه گذاری به نتیجه گیری برسد.