Skip to Content

نشست جریان‌ شناسی تشیع انگلیسی، تسنن آمریکایی در مشهد

مدیر کل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی کشور گفت: تفرقه بین ادیان و مذاهب، نقشه شوم دشمنان است و مسلمانان از تفرقه منع شده اند.


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین احمد حاتمیان در نشست مشترک علما و چهره های تقریبی شیعه و اهل سنت مناطق تلفیقی خراسان رضوی افزود: شکوفایی و باروری همه علوم در سایه اختلاف اندیشه ها و تفکرات اندیشمندان ایجاد شده و این گونه اختلاف ها امری طبیعی است، اما آن چه در اسلام از آن منع شده، تفرق و تنازع است.
حاتمیان ادامه داد: مشکل امروز ما جهالت عده ای است که برداشتی غیرصحیح و گمراه شده از اسلام دارند.
او تصریح کرد: در شرایط امروز، حضور شوم دو جریان افراط گرای تشیع و تسنن در جهان اسلام مشکلاتی را ایجاد کرده است که از تفکر انگلیسی و یا آمریکایی سرچشمه می گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین حاتمیان با اشاره به بخشی از نقشه های این دو جریان برای جذب مسلمانان اهل سنت و شیعه، افزود: فعالان این جریان ها از واژه های زیبا و فضیلت و ارزش های اسلامی مقدس همچون هجرت، جهاد، شهادت و خلافت رسول الله استفاده می کنند و مسلمانان را از سراسر جهان به سمت خود می کشانند تا اهداف خود را دنبال کنند.
او بر ضرورت هم اندیشی و همراهی عالمان اهل سنت و شیعه برای مقابله با این جریان ها تاکید کرد.
امام جمعه اهل سنت تربت جام، هم در این نشست با اشاره به آیات قرآن کریم،گفت: اگر کسی به دنبال تفرقه برود، قطعا بر خلاف دستور صریح خداوند در قرآن مجید عمل کرده است.
مولوی شرف الدین جامی الاحمدی افزود: این دوران فصلی حساس از تاریخ اسلام را تشکیل می دهد که باید علما و اندیشمندان آن را بشناسند و به اهل سنت و شیعه معرفی کنند تا دیگر فریب این فرقه سازی ها را نخورند و البته وظیفه سنگین تر علما و دولتمردان مسلمان در ایران و در دیگر نقاط، چه شیعه و چه اهل سنت، این است که خود در گفتار و عمل عامل اتحاد داشته باشند و تفرقه پرهیز کنند.
نشست دو روزه جریان‌ شناسی تشیع انگلیسی، تسنن آمریکایی در مشهد از دیروز با حضور 120 نفر از علما و چهره‌ های تقریبی شیعه و اهل سنت مناطق تلفیقی خراسان رضوی در زائرسرای کارگران مشهد آغاز شده است.
دستیابی به تفاهم مشترک درباره مسائل و مشکلات جهان اسلام و راههای مبارزه با افراطی گری از اهداف برگزاری این نشست است.
برگزاری کارگروه های راهکارهای اجرایی وحدت و تقریب، سبک زندگی در آرمان وحدت، حج ابراهیمی و دشمنان وحدت و روش مواجهه با توطئه آن ها از برنامه های این نشست است.