Skip to Content

نشست سالانه جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط زیست کشور درمشهد پایان یافت

نشست سالانه جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط زیست کشور درمشهد پایان یافت

بیست و یکمین نشست سالانه جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط زیست کشور درمشهد روز پنجشنبه طی مراسمی به کار خود پایان داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، رییس هیات مدیره جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط زیست تهران در این مراسم گفت: در بیشتر نقاط ایران عدم آگاهی مردم از مسائل زیست محیطی یکی از علل مهم تخریب محیط زیست است که باعث از بین رفتن منابع حیاتی و طبیعی می گردد.

شهلا فارسی منفرد افزود: در صورتی که سطح آگاهی شهروندان در باره مسائل زیست محیطی افزایش پیدا نکند و از ارتباط تنگاتنگ و نقش مهم خود در حفظ محیط زیست آگاه نشوند، امیدی به پایداری و بهبود محیط زیست پیرامون نمی توان داشت.

عضو هیات علمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار کرد: استفاده از مشارکت مردمی یکی از ضروریات در هر اقدام فراگیر اجتماعی است و اگر در تلاش برای حفظ و احیای محیط زیست از توان بالقوه شهروندان بهره مند شویم حرکت چشمگیری در راستای حفظ محیط زیست بعمل آورده ایم.

وی در ادامه از محیط زیست به عنوان بستر اقتصاد، سلامت، اشتغال، تولید، خدمات و رضایت از زندگی یاد کرد و افزود: مهمترین نقش سازمان های مردم نهاد آگاه سازی عمومی از معضلات زیست محیطی، تقویت مشارکت همگانی، ارائه مشاوره زیست محیطی به مدیران و خصوصا درحوزه شهرداری و نیز توجیه سهم منابع خانگی در آلودگی هوا است.

فارسی منفرد از عدم امکان آموزش تمام اقشار جامعه، دسترسی نداشتن به اطلاعات صحیح در هر منطقه، عدم همبستگی گروهی و مشارکت جویی شهروندان، توجه نداشتن و عدم اعتماد مسوولان و تصمیم سازان به سازمان های مردم نهاد به عنوان مشکلات اقدام مشارکتی سازمان های مردم نهاد یاد کرد.

وی ادامه داد: پشتیبانی و حمایت از سازمان های مردم نهاد در بخش آموزش های غیر رسمی در جهت فرهنگ سازی زیست محیطی خانوارها و ورود به بخش آموزش در وزارت آموزش و پرورش در زمینه آموزش های زیست محیطی و انتقال مهارت ها از طریق کودکان به خانواده ها می تواند به رفع آلودگی ها و تامین بهداشت محیط کمک کند.

یک مدرس دانشگاه و موسس نخستین مدرسه طبیعت در کشور نیز در این مراسم به لزوم آموزش کودکان و فراهم ساختن زمینه انس آنان با محیط زیست تاکید کرد.

علی وهاب زاده با مروری بر اقدامات برجسته و آرمان های شکل گیری این موسسه ، اظهار کرد: امروزه بی توجهی والدین به لمس طبیعت برای کودکان بسیار رواج یافته و فرصت حضور در محیط طبیعی از برنامه روزانه کودکان رخت بربسته است.

وی اظهار کرد: فراموش نکنیم که بواسطه حضور فرزندانمان در میان عناصر طبیعی کودکانی سالم ، باهوش و آینده ساز خواهیم داشت.

رییس آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست استان نیز در این مراسم گفت: اقداماتی که در راستای حفاظت محیط زیست و مطالباتی از این دست صورت می گیرد باید سازمان یافته باشد و از هرگونه ابتلا به اغتشاش و جهت گیری های بی مورد پرهیز شود.

وی این ابتلا را آفتی برای به حاشیه رانده شدن موضوع حفاظت از محیط زیست دانست.

فاطمه دوستی با بیان اینکه همه تلاشهایی از این قبیل توسط بخش دولتی و سمن های زیست محیطی تلاش برای کسب آرامش است، گفت :نقش زنان در صیانت از محیط زیست به واسطه توجه بیشتر به جزئیات ، حساس تر است و زنان به خاطردارا بودن نقش کلیدی در خانواده و جامعه بیشتر می توانند در حفاظت محیط زیست موثر واقع شوند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی نیز گفت: امروزه زنان مسوولیت تامین منابع برای رفع نیازهای خانواده را نیز بر عهده دارند و البته این موضوع در مورد زنان در مناطق روستایی که تامین نیازهای اصلی خانواده را بر دوش دارند و وابستگی شدید آنان به منابع طبیعی بیشتر است افزایش می یابد.

حمید صالحی افزود: بر همین اساس زنان معمولا بیش از مردان از تخریب محیط زیست آسیب می بینند.

وی ادامه داد: از آنجا که زنان همواره ارتباط نزدیک با محیط زیست دارند و به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از آن بهره مند می شوند، بجاست که به فعالیت های زیست محیطی توجه ویژه داشته باشند.

صالحی تاکید کرد: اگر زنان از مشکلات و معضلات زیست محیطی و روش های مقابله با آنها آگاه شوند، تأثیر بسیار در کودکان، اعضای خانواده و اطرافیان خود خواهند گذاشت.

معاون فنی حفاظت محیط زیست استان نیز با اشاره به نقش زنان در توسعه پایدار محیط زیست به عنوان یکی از ابعاد مهم توسعه پایدار در کنار ابعاد اقتصادی و اجتماعی، گفت: در دستور کار 21 اجلاس ریو، زنان به عنوان یکی از گروه های اصلی در دستیابی به توسعه پایدار درنظر گرفته شده اند.

علیرضا رحمتی افزود: بررسی ها نشان داده است زنان در اکثر کشورها بیشتر از مردان اقدامات عملی در حفاظت از محیط زیست و مصرف بهینه از منابع انجام می دهند، در حالی که در زمینه اقدامات تشکیلاتی و حضور در تصمیم گیری ها و چانه زنی های زیست محیطی چندان فعال نیستند.

وی اظهار کرد: طبق تحقیقات به عمل آمده در گروه های نسلی مختلف ثابت شده است که زنان میانسال اقدامات عملی بیشتری در حفاظت از محیط زیست انجام می دهند و در اقدامات تشکیلاتی گروه های نسلی جوان تر حضور فعال تر و بیشتری در سازمان های زیست محیطی دارند.

بیست و یکمین نشست سالانه جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط زیست کشور از روز 19 آذر ماه با حضور حدود 100 نفر از اعضای این جمعیت و جمعی از اساتید، دانشجویان و متخصصان حوزه محیط زیست به مدت دو روز در مشهد برگزار شد.

جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط زیست شعبه خراسان نیز در سال 1376 تاسیس شد و نشست های سالانه این جمعیت تاکنون در شهرهای تهران، اصفهان، اهواز، تنکابن، ماهشهر، کرمان و شیراز برگزار شده است.