Skip to Content

نمایش آثار خطی بی نظیرحوزۀ پزشکی و داروسازی در آستان قدس رضوی

آثار خطی بی نظیر حوزۀ پزشکی و داروسازی در آستان قدس رضوی در معرض دید پژوهشگران قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی  خبرگزاری صداوسیما رئیس ادارۀ مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت : آثار خطی نفیسی در زمینۀ پزشکی و داروسازیکه قدمت برخی از آن‌ها به قرن هشتم برمی‌گردد برای بهره مندی پژوهشگران داخلی و خارجی در معرض نمایش قرار گرفته است.

حجه‌الاسلام محمد حسن نوری‌نیا افزود: این آثار با داشتن تصاویر رنگین متعدد و اطلاعات مفید بسیاری در زمینۀ علوم پزشکی و داروسازی  در قدمت و ویژگی‌های هنری بسیار ارزشمند هستند  که قدمت برخی از آن‌ها به قرن هشتم برمی‌گردد.

او گفت : اثر ارزشمند مفید الخاص فی علم الخواص از محمدبن زکریای رازی که درسال‌های 743 تا 746هجری قمری تحریر شده از این آثار است که مطالب مختلفی همچون طب، کشاورزی، دامپزشکی و 50 مجلس تصویر رنگین از حیوانات و گیاهان به شیوۀ بین‌النهرین را دارد.

او  همچنین گفت: اثردیگری با عنوان الحشائش یا خواص الاشجار یا هیولی علاج الطب به زبان یونانی و کتابت قرن هشتم ، تألیف پدانیوس دیوسکوریدس (دیوسقوریدس، از مشاهیر اطبای متقدم یونان) مشهور به پنج مقاله یا مفردات از دیگر این آثار است که مؤلف در آن، بیش از ششصد نوع از نباتات و تعداد زیادی از حیوانات و پرندگان را مورد مطالعه قرار داده است.

رئیس ادارۀ مخطوطات آستان قدس رضوی گفت: نسخۀ ترجمۀ عربی این اثر نیز درقطع سلطانی با ترجمه مهران بن منصور در قرن ششم در آستان قدس رضوی موجود و شاه‌عباس صفوی آن را در سال 1017قمری وقف کرده است.

حجه‌الاسلام نوری‌نیا افزود: اثر کفایت الطب تألیف کمال الدین ابوالفضل حُبیش تفلیسی در کلیات طب به زبان فارسی و کتابت 815 قمری در شرح علت‌ها و نشانه‌های بیماری‌ از دیگر آثار در معرض نمایش است که در هر صفحه مشتمل بر جداول و منقسم بر چهار جدول نام بیماری و روش معالجه آمده است.

او گفت: این اثر که میرزا رضا خان نائینی در مرداد 1311شمسی آن را وقف کرده دارای کتیبۀ طلایی مرصّع با شرفه لاجورد به طرح اسلیمی است.

علاقمندان به بازدید از این آثار ارزشمند تا ششم شهریور صبح و عصر (روزهای تعطیل –صبح)به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی مراجعه کنند.

گنجینۀ نسخه‌های خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی از غنی‌ترین و بزرگترین کتابخانه‌های جهان اسلام، دارای حدود دو هزارو 500 نسخۀ خطی ارزشمند با موضوع طب و پزشکی و داروسازی است که مورد توجه علاقمندان و پژوهشگران این حوزه قرار دارد.

اول شهریور در سالنامه رسمی ایران روز بزرگداشت شیخ الرئیس ابو علی سینا – روز پزشک و پنجم شهریور روز بزرگداشت محمدبن زکریای رازی –روز داروساز نامگذاری شده است.