رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

نمایش اسناد مسجد گوهرشاد در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

نمایش اسناد مسجد گوهرشاد در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی

به مناسبت برگزاری مراسم دومین جایزه جهانی گوهرشاد نمایشگاه «اسناد مسجد گوهرشاد» در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برپا شد.

نمایش اسناد مسجد گوهرشاد در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، مجموعه‌ای از تصویرهای اسناد مرتبط با مسجد گوهرشاد مانند نامه‌های اداری آستان قدس رضوی که در آرشیو اسناد مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، در این نمایشگاه در معرض دید قرار دارد.

سندهای «سواد وقف‌نامه شهربانو بیگم مبنی بر وقف مزرعه دِه مظفر بر مصرف سوخت مسجد گوهرشاد در سال 1213 هجری قمری»، «رقم واگذاری تدریس در مسجد جامع به آقا محمد حسین در سال 1160»، «استشهاد امنای آستان قدس و متولی موقوفه مسجد جامع گوهرشاد از سادات و علما و سایر افراد قریه کاهو در خصوص تقسیم آب رودخانه پس از فصل بهار در سال 1282» منتخبی از آثار نمایشگاه اسناد گوهرشاد است.

از جمله اسناد دیگر می‌توان از «فهرست مشاغل مسجد در دوره صفوی مانند مدرس، پیش نماز، واعظ، مؤذنان، حفاظ و وکیل در سال 1147» و همچنین «شرح مشاغل مسجد در دوره قاجار همچون خطیب، مستحفظین درب و شبستان‌ها، حفاظ، مواظب خدمات متفرقه، مؤذنان، چراغچیان، خاک کش، سقا، قهوه‌چی در سال 1287»، نام برد.

همچنین سندهای «نامه به متولی مسجد جامع در مورد شکایت یکی از مستأجرین موقوفات مسجد در سال 1299 شمسی»، «برگزاری مراسم روضه‌خوانی حضرت فاطمه(ع) در ایوان مسجد جامع در سال 1313» و «تجمیع اختیارات و اداره مسجد جامع با حرم مطهر در سال 1147»، از دیگر آثار به‌شمار می‌رود.

نمایشگاه اسناد گوهرشاد به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، در حاشیه برگزاری مراسم دومین جایزه جهانی گوهرشاد، در ورودی تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی دایر شد.