رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

نمایش تابلوهای هنری با محوریت بارگاه ملکوتی حضرت رضا علیه السّلام در موزه آستان قدس رضوی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

نمایش تابلوهای هنری با محوریت بارگاه ملکوتی حضرت رضا علیه السّلام در موزه آستان قدس رضوی

هم‌زمان با دهه پربرکت کرامت، سه تابلوی هنری نفیس با محوریت بارگاه ملکوتی حضرت رضا هم‌زمان با دهه پربرکت کرامت، سه تابلوی هنری نفیس با محوریت بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) در گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی به نمایش درآمده است در گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی به نمایش درآمده است.

نمایش تابلوهای هنری با محوریت بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) در موزه آستان قدس رضوی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز خراسان رضوی، مسئول گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی گفت: تابلوهای «سرور نقاره‌ها»، «یا علی‌ّ بن موسی‌ الرّضا علیهم السّلام» و «مسجد گوهرشاد» با هدف گرامی‌داشت ایام ولادت با سعادت امام هشتم علیه السّلام در این گنجینه در معرض دید زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی گذاشته شد.

جمشید امیریان از تابلوی نگارگری «سرور نقاره‌ها» به عنوان اثری که مراسم نقاره‌زنی در بارگاه منور امام رضا علیه السّلام را روایت می‌کند، نام برد و افزود: این تابلو توسط مهدی فرخی؛ هنرمند و واقف خراسانی، در ابعاد 79 در 92 سانتی‌متر، به سبک نونگاره و با تکنیک اکریلیک روی مقوای بدون اسید در سال 1384 کشیده شده است.

وی بیان کرد: اثر سرور نقاره‌ها با ترکیب‌بندی دوار و دایره گونه خود که از گره خوردن دستارهای سبزرنگ نقاره‌زن‌ها شکل گرفته است، شور و شوق دمیدن در نقاره‌ها را متجلی می‌کند.

امیریان با اشاره به اینکه تابلوی «یا علی‌ّ بن موسی‌ الرّضا علیهما السّلام» به‌صورت قرینه مزین به اسماء چهارده معصوم علیهم السّلام نیز است، گفت: این اثر در ابعاد 64 در 92 سانتی‌متر توسط جمال ناصری از زنجان، با تکنیک خط و تذهیب در سال 1386 خلق شده است.

وی ادامه داد: تابلوی نقاشی «مسجد گوهرشاد» توسط فاطمه مبیّن؛ هنرمند شیرازی، در ابعاد 77 در 92 سانتی‌متر، به سبک فتورئال و با تکنیک سیاه قلم مو، در سال 1391 ترسیم شده است. این اثر اهدایی بانو مبیّن از روی عکس سیاه و سفید نمای مسجد گوهرشاد و فضای اطراف آن در سال 1355 علی اصغر ناصری کشیده شده است.

مسئول گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی اضافه کرد: همچنین چهار تابلوی «ضامن آهو»، «اجابت»، «حدیث سلسله‌الذهب» و «بعد از باران (صحن سقاخانه امام رضا علیه السّلام)» که به ترتیب توسط رضا بدرالسماء، مهدی فرخی، زهره مهانی‌منش و رسول شفقتی خلق و به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است، در ویترین‌های دیگر این گنجینه در معرض دید اهل هنر و معرفت قرار دارد.

امیریان، این تابلوهای ارزشمند را نشان‌دهنده ارادت و اخلاص هنرمندان کشورمان به آستان ملکوتی حضرت رضا علیه السّلام دانست و گفت: در هر کدام از این آثار، نماد و نشانه‌هایی مرتبط با این امام همام و بارگاه مطهّر رضوی به چشم می‌خورد.

گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی، در ایام تابستان امسال  همه ‌روزه از ساعت 8 تا 20:45، در طبقه اول موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی پذیرای دوستداران آثار هنری به‌ویژه نقاشی است.