جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

نمایش صیاد - تولیدات رادیو

 

 

برنامه های رادیو

نمایش صیاد

 

• نویسنده: عباس جانفدا

• بازیگران: احمد مینایی، حامد حبیبی، علی حافظی،آرش تقوی، سعید باصری، احسان صبور جنتی، عباس جانفدا، شاهین نورایی و کیانوش بیاری

• صدابردار: امیر دادور

• افکتور: عباس طاهری

• گوینده: کیانوش بیاری

• تهیه کننده وکارگردان: عباس طاهری

*بسم ربّ الشّهداء و الصّدّقین*

نمایش رادیویی *صیّاد*

این نمایش روایتی از زندگی سردار رشید اسلام سپهبد علی صیاد شیرازی است. کنکاشی در زندگی شهید صیّاد و مروری کوتاه بر اتفاقات مهمّ زندگی ایشان در قبل و بعد از انقلاب اسلامی.

نقشه‌ی ترور شهید صیاد، دو بار طراحی شده که هر دو بار هم در فروردین ماه اتفاق می‌افتد:

* فروردین61 سرباز صبری، سرباز ستاد مشترک ارتش، که نفوذی سازمان مجاهدین بوده است؛ سه تیم تروریستی را وارد ستاد مشترک ارتش می‌کند تا سه نفر از فرماندهان ارشد ارتش از جمله شهید صیاد را ترور کنند امّا شهید و نفر دومی که قصد ترور او را  داشته‌اند؛ جهت عملیات آزادسازی خرمشهر راهی مناطق جنوب شده‌اند و تیم تروریستی تنها معاون عملیات شهید و 16 نفر دیگر را ترور می‌کنند و می‌گریزند و هیچ‌گاه هم دستگیر نمی‌شوند.

* فروردین 78 توسط سازمان مجاهدین و به نام طاهره طلوعی (از سران سازمان) طراحی و اجرا می‌شود.

خلاصه نمایش: نمایش‌*صیاد دل‌ها* زندگی شهید صیّاد را از زاویه‌ی نگاه یک تروریست روایت می‌کند که عامل شهادت آن بزرگوار بوده است و اکنون در حال تعقیب رفتارها و رفت و آمدهای شهید است تا فرصت مناسب را برای ترور به دست آورد. در تخیل نویسنده این تروریست  (که هیچ‌گاه شناسایی نشد و گریخت) همان سرباز صبری‌ است که بعد از هفده سال بازگشته تا کار ناتمام فروردین سال 61 را تمام کند.

تروریست که فرهاد نام دارد، در نزدیکی منزل شهید صیّاد خانه‌ای اجاره کرده است و مدام جلوی پنجره و با دوربین در حال زیر نظر گرفتن منزل صیّاد است. او تلاش می‌کند تا تمام رفتارهای شهید را یادداشت و به مقامات بالاتر خود گزارش کند.

مواردی نظیر تحصیل در آمریکا با حفظ عقاید دینی و شرکت در مناظرات مذهبی و فعّالیّت‌های انقلابی در ارتش ستم‌شاهی و بعد از انقلاب تا شهادت.

در واقع فرهاد خود را رفتگری جا زده است  که هر روز صبح زود و آخر شب محلّه را نظافت می‌کند و حتّی رفاقتی هم با شهید صیّاد پیدا کرده است و در لا به لای گزارش‌های روزانه به این نکته اشاره می‌کند که همیشه مجذوب اخلاق شهید بوده است و الان هم دچار تردید شده است که این انسان وارسته، حریفی بزرگ است که انسان کوچکی چون فرهاد توانایی حذف او از زمین را ندارد و با تهدید فرمانده عملیّات مواجه می‌شود ... .

سال تولید: 1396