رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

نمایش قرآن بایسنقری در دوازدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد - محتوای خبر

 

 

متن خبر

نمایش قرآن بایسنقری در دوازدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد

قرآن بایسنقر میرزا به همت موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی، در دوازدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد به‌ نمایش گذاشته شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، مرکز خراسان رضوی، همزمان با ماه مبارک رمضان، موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس 

نمایش قرآن بایسنقری در دوازدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهدرضوی، در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد حضور یافته و بیش از 40 نوع قرآن با تنوع‌ بسیار در نوع صحافی و کاغذ، خط، ترجمه و تذهیب ، مفاتیح، ادعیه، نهج البلاغه و سایر کتاب‌های دینی و مذهبی را در انواع و قطع‌های مختلف عرضه کرده است.

قرآن نفیس به خط بایسنقر میرزا شاهزاده تیموری، بزرگترین قرآن نفیس موجود در جهان است که بیش از ۱۴۰ صفحه آن در گنجینه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. این قرآن نفیس یکی از آثار دوره تیموریان و به گفته بسیاری از پژوهشگران منسوب به بایسنقر میرزا؛ شاهزاده تیموری است.

این قرآن به ‌لحاظ قطع و اندازه، خط و قلم، نوع مرکب، کاغذ و شیوه نگارش نمونه‌ای منحصر به ‌فرد در حوزه کتابت قرآنی به ‌شمار می‌آید. اوراق ارزشمند این اثر نفیس که از هم گسیخته شده است، امروزه در موزه‌ها، مراکز فرهنگی و مجموعه‌های خصوصی نگه‌داری می‌شوند.

بیشتر اوراق این قرآن نفیس در کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی و کتابخانه و موزه ملی ملک نگه‌داری می‌شود و در حال حاضر، بخش اعظم این قرآن در گنجینه آستان قدس رضوی و سایر اوراق در موزه‌های سراسر جهان نگهداری می‌شود.

دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد 14 تا 20 خرداد ماه در مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های آستان قدس رضوی واقع در طبقه منهای یک باب الجواد حرم مطهر رضوی دایر است.