رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

نمایش مسافران ملکوت - تولیدات رادیو

 

 

برنامه های رادیو

نمایش مسافران ملکوت

Loading the player...

بسم الله الرّحمن الرّحیم

*مسافران ملکوت*

روایت، روایت قلم است و آن چه می‌نگارد تا سر حدّ خون و جانبازی؛ آن جا که ایثار جان در راه رسیدن به اهداف والا الگویی از نامی در تاریخ این مرز و بوم ثبت می‌کند که نام آن‌هم فرصتی می‌شود برای تقدیر؛ تقدیر از قلمی که نگارش آن در طول ادوار تأثیر شگرف بر سرنوشت آدمی داشته است.
قدم به قلم می‌ماند و قلم در پرتو ایثار جان، نامی پرآوازه می‌شود تا حکایت کند پاس‌داشت کوشش‌های صادقانه و بی‌دریغ خبرنگاران متعهّد و آزاده‌ای که برای دسترسی، تولید، توزیع و انتشار اطّلاعات از هیچ کوششی دریغ نکرده تا اندیشه‌ای جاودانه را به نام و یاد خود ماندگار نمایند ... .

17 مرداد ماه یادآور تلاش و سخت‌کوشی مجاهدانی است که عاشقانه و بی‌پروا در عرصه وسیع و پُرخطر اطّلاع‌ رسانی جان خویش را در طبقی از اخلاص نهادند و با عشقی غیرقابل وصف به رسالت و حرفه خود‏، در آسمان وسیع شهادت و جانبازی پروازی بی‌پایان در اوج مظلومیّت را دنبال می‌نمایند ...

در یکی از روزهای بهاری در شهرستان بیرجند در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشود. از دوران دبیرستان، در زمره نیروهای مؤثّر انقلاب قرار می‌گیرد و به زودی سر منشاء اقدامات جمعی زیادی، مثل تظاهرات و یا حمله به یگان‌های نظامی می‌شود. یکی از خصوصیّات بارز او در ایّام مبارزه این است که با به خرج دادن همّتی بالا، در عین انجام فعّالیّت‌های چشم‌گیر انقلابی، هرگز از درس خواندن باز نمی‌ماند و هر سال تحصیلی را با نمرات خوب و معدل بالا پشت سر می‌گذارد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در تأسیس کمیته انقلاب اسلامی (سابق) و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیرجند نقشی کلیدی ایفاء می‌نماید و در حالی که به عضویّت سپاه در می‌آید، موفّق به اخذ دیپلم نیز می‌شود. سخن گفتن از سردار شهید، محمّد ناصر ناصری، بدون پرداختن به ارتباطات و تعلّقات خاطر آن بزرگوار به افغانستان و افغانی‌ها، قطعاً کاری ناقص خواهد بود. او که از دوران کودکی با زندگی در نوار مرزی ایران و افغانستان، کم و بیش با مردمان آن سامان برخوردهایی داشته، هم زمان با تجاوز شوروی سابق به آن کشور، در جبهه خدمت به مردم محروم و مجاهدین افغانی نیز فعّال می‌شود و به شکل گسترده‌ای اقدام به حمایت از نهضت جهادی آنان می‌کند. در عین حال، از انجام وظیفه در حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی نیز باز نمی‌ماند.

شهید محمود صارمی در سال ۱۳۴۷ در روستای چهاربره شهرستان بروجرد از توابع استان لرستان متولد شد. از آن جایی که خانواده به کار کشاورزی مشغول بودند و پدر خانواده گاه‌وبیگاه برای یافتن کار راهی کشور کویت می‌شد پس لازم بود کودکان از همان سال‌های نخستین زندگی دوشادوش خانواده مشغول به کار شوند، و محمود هم از این قاعده مستثنی نبود. دوره ابتدایی را در همان روستا به پایان رساند و برای ادامه تحصیل روانه شهر بروجرد شد و در منزل خواهرش سکونت نمود. پس از شرکت در کنکور سراسری و پذیرفته شدن در رشته جغرافیا به تهران مهاجرت کرد. خانواده محمود هم به شهر مهاجرت کردند و بعد از گذراندن چند ترم از طریق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران راهی جبهه‌های نبرد شد و مدّت ۱۷ ماه را در آن جا گذراند. مجدّداً به دانشگاه بازگشت و به ادامه تحصیل پرداخت. محمود در سال ۱۳۷۰ مشغول به همکاری با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران شد. در سال ۱۳۷۱ در حالی که به تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد ادامه می‌داد، ازدواج نمود. در تاریخ ۱۳۷۵ به عنوان مسؤول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف افغانستان انتخاب شد و دو سال بعد در تاریخ ۱۷/۵/۱۳۷۷ در شهر مزار شریف به دست گروه طالبان به مقام رفیع شهادت نائل شد.

نمایش رادیویی *مسافران ملکوت* با نگاهی به زندگی *سردار شهید محمّد ناصر ناصری* تقدیم می‌شود.

تاریخ تولید: 1395

• نویسنده، تهیه کننده،  کارگردان و افکتور: عبّاس طاهری

• هنرمندان به ترتیب ایفاء نقش: زهره حاجی آبادی، مینا فرازمندی، پریسا منفرد، حامد حبیبی، احمد مینائی، احمد ریحانه، وحید مرکزی، کریم جشنی، سیّد عبدالحکیم وفاء، مسعود مشرف و قاسم موّحد

• گوینده: امیرحسین کشوری

• صدابردار: امیر دادور