Skip to Content

نمایش نبوغ معماران و حفاران ایرانی در مستند قنات قصبه گناباد

از مستند تاریخی « قصبه گناباد » تولید سیمای خراسان رضوی در چارچوب فعالیت برای ثبت جهانی در سازمان یونسکو باحضور مسئولان شهرستان گناباد ،میراث فرهنگی استان و صدا وسیمای خراسان رضوی رونمایی شد .

مستند بازسازی نمایشی  « قنات »  با موضوع  پرداخت به   قصبه گناباد از آثار دوره هخامنشیان و یکی از شگفت انگیزترین سازه های ابی جهان است که  دریک قسمت 70 دقیقه ای در قالب مستند بازسازی نمایشی  به موضوع مهندسی حفر قنات در قصبه گناباد می پردازد.

 این قنات در عین قدمت به واسطۀ عمق زیاد میله چاه های آن از پیچیده ترین محاسبات در مهندسی حفاری قنات برخوردار بوده است. در این مستند سعی شده  گوشه ای از نبوغ مهندسی معماران و حفاران ایرانی  این قنات و مشکلات و موانع پیش روی آنان در 2500 سال پیش  برای حفر قنات    به تصویر کشیده شود .همچنین  در این مستند به نقش بسیار مهم قنات قصبه در تامین آب  در منطق کویری  ایران  اشاره شده  است .

قنات گناباد یکی از قدیمی ترین ، ژرفترین و بزرگترین قنات  در جهان است  که  پیشینه آن به دوران باستان می رسد. این قنات یکی از عجیب ترین دست سازه های بشری با عمری بیش از پنج هزار سال است. در این مستند گفته می شود که  این قنات تنها قنات منبع آب زنده گناباد به حساب می آید و هیچ چشمه و  یا رودخانه ای در منطقه بیابانی این شهر به جز این قنات نیست. قناتی که باعث رشد این شهر و آن را به یکی ازمهمترین و پر رفت آمدترین شهرهای کشور تبدیل کرده است .

فرماندار گناباد  تهیه فیلم مستند  قصبه را اقدامی ارزشمند  برای معرفی  قابلیت های  گردشگری و تاریخی گناباد  در سطح ملی و جهانی  دانست  و گفت: باید از ابزار  فرهنگ  و هنر  برای تبیین مزیت های این اثر تاریخی بیش از پیش بهره گرفت .  وی افزود : گروه ارزیاب سازمان یونسکو  شهریور ماه گذشته از این قنات بازدید کرده  و مراحل نهایی ثبت دائمی و جهانی این اثر تاریخی  اوایل سال آینده انجام می شود .

 قنات قصبه  در کوی شرقی  گناباد  با 33 کیلومتر طول ، از دو رشته اصلی  و شش رشته فرعی  قنات تشکیل شده است .  که در مجموع 427 میله چاه دارد .

عوامل این  مستند عبارتند از:کارگردان و تهیه کننده: سعید توکلی فر؛ تصویربردار: سجاد آهنگر مقدم؛ مدیر تولید: سید سعید ابوذریان.