Skip to Content

نیازمند اعتبار 900 میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه‌های فاضلاب خراسان رضوی هستیم

نیازمند اعتبار 900 میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه‌های فاضلاب خراسان رضوی هستیم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: برای تکمیل پروژه های فاضلاب خراسان رضوی نیاز به 900 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

خبرگزاری فارس: نیازمند اعتبار 900 میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه‌های فاضلاب خراسان رضوی هستیم
 
  •  

حسین اسماعیلیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سبزوار با بیان اینکه پروژه‌های آب و فاضلاب در سطح استان خراسان رضوی متوقف نشده و دارای روند کندی در حوزه اجراست، اظهار داشت: برای تکمیل این پروژه‌ها در سطح استان به بیش از 900 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با توجه به کمبود اعتبارات و افزایش قیمت خرید تجهیزات این هزینه‌ها همچنان افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در چهار شهرستان استان شامل سبزوار، نیشابور، تربت‌حیدریه و گلبهار پروژه‌های فاضلاب در حال تکمیل و روند واگذاری انشعابات به مشترکین و متقاضیان نیز در حال انجام است، تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته اجرای پروژه فاضلاب در پنج شهرستان دیگر استان نیز آغاز شده که هنوز واگذاری انشعابات آن به مشترکین صورت نگرفته است و بخشی از اعتبارات مورد نیاز ما برای تکمیل پروژه فاضلاب مربوط به این شهرستان‌ها است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب استان برای تامین اعتبارات توسعه شبکه فاضلاب اقدام به گرفتن تسهیلات از بانک کرده است، گفت: راهبرد شرکت آب و فاضلاب استان برای حل مشکلات مالی و تامین اعتبارات بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

اسماعیلیان افزود: اعتبارات شرکت آب و فاضلاب استان عمدتا مربوط به بخش تملک و دارایی است و با این اعتبارات نمی‌توان پروژه‌های استان را به ثمر رساند.

وی با اشاره به پروژه‌های آب و فاضلاب در شهرستان با بیان اینکه شهرستان سبزوار از شهرهایی است که در حوزه فاضلاب دارای مشکلات جدی است، خاطرنشان کرد: سابقه اجرای شبکه فاضلاب در سبزوار به 20 سال پیش بازمی‌گردد که تاکنون از 500 کیلومتر شبکه فاضلاب 411 کیلومتر آن اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی اضافه کرد: امیدواریم با همکاری و همراهی فرمانداری و شهرداری سبزوار و تامین اعتبارات مورد نیاز بتوانیم بخش باقی‌مانده شبکه فاضلاب شهرستان را به اتمام برسانیم.

وی با بیان اینکه در گذشته برای تصفیه‌خانه شماره یک سبزوار پیش‌بینی 50 هزار متر مکعبی صورت گرفته بود، یادآور شد: بر اساس طرح اولیه 20 هزار متر مربع از این شبکه اجرا شده که با توجه به توسعه شهرستان و الحاق مناطق حاشیه‌نشین و شهرک توحید و مسکن مهر این شهرستان ظرفیت فعلی این تصفیه‌خانه تکمیل شده است.

اسماعیلیان ادامه داد: در حال حاضر مطالعات این پروژه در دست اقدام است که با تکمیل مطالعات و استفاده از روش‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افق طرح اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به احداث پروژه‌های مسکن مهر و توحید شهر سبزوار افزود: برای مهار فاضلاب این مجموعه احداث تصفیه‌خانه شماره 2 سبزوار که یک تصفیه‌خانه محلی است در دستور کار قرار گرفته که با توجه به اعتبارات مورد نیاز آن، فرآیندهای تامین اعتبارات پروژه از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال پیگیری است که به زودی مراحل نهایی کار نیز طی شده و در سال 94 کار اجرای پروژه آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با بیان اینکه مسئله قنوات سبزوار مربوط به شرکت آب و فاضلاب نمی‌شود و این مجموعه به عنوان یک کمک کننده در روند مهار مشکلات قنوات با سایر ادارات همکاری می‌کند، عنوان کرد: یکی از اهداف تکمیل پروژه فاضلاب سبزوار کنترل بخشی از آب‌هایی است که از طریق چاه‌های جذبی به این قنوات وارد می‌شود که با جمع‌آوری و تصفیه آنها می‌توان از این آب بهره‌برداری نیز کرد.

اسماعیلیان با اشاره به وضعیت پروژه آبرسانی به شهر ششتمد سبزوار با بیان اینکه برای احداث این پروژه به بیش از 6 میلیارد تومان اعتبار نیاز است گفت: در سال گذشته اعتباری در مورد حفر چاه و تجهیز آن و خرید بخشی از لوله‌های مورد نیاز خط انتقال اختصاص یافت است که امیدواریم با پیگیری‌های صورت گرفته تمام این مبلغ تامین و پروژه روند اجرایی جدی پیدا کند.

وی افزود: این پروژه نیازمند به 45 کیلومتر خط انتقال دارد که به دلیل نبود اعتبارات روند اجرایی متوقف شده است.

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931016000626#sthash.5zBgiymb.dpuf