Skip to Content

هزار و 750 ایده در جشنواره منطقه ای ایده های برتر ارائه شد

هزار و 750 ایده در جشنواره منطقه ای ایده های برتر ارائه شد

رییس پارک علم و فناوری خراسان گفت: افزون بر هزار و 750 ایده در نخستین جشنواره منطقه ای ایده های برتر منطقه دوم کشور ارائه شد.

 

دکتر 'سیدحسن علم الهدایی' روز چهارشنبه در مراسم قدردانی از ایده ها و فناوران برتر نخستین جشنواره منطقه ای ایده های برتر منطقه دوم کشور در مشهد افزود: این تعداد ایده در 13 حوزه شامل سه رشته علوم پایه، مهندسی و علوم انسانی ارائه شدند که نیمی از آنها را شرکت کنندگان خراسان رضوی عرضه کرده اند.

وی گفت: ایده پردازان و فناوران از شش استان شامل خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در نخستین جشنواره منطقه ای ایده های برتر منطقه دوم کشور حضور یافتند.

رییس پارک علم و فناوری خراسان در ادامه اظهارداشت: خلاقیت و نوآوری ضمانتی برای ماندن و پیشرو بودن در عرصه علم و فناوری است.

وی افزود: کوتاه بودن طول عمر فناوری و علم و پژوهش یک واقعیت است و به همین خاطر دنیا با سرعت در این عرصه به جلو می رود لذا باید تلاش کنیم از این قافله عقب نمانیم.

دکتر علم الهدایی گفت: بدون پردازش مستمر ایده های نوین و داشتن نظام ایده پردازی نمی توان شرکتهای فناورانه را جلو برد لذا باید نظام آموزشی کشور بگونه ای باشد که دانشجوی ایده پرداز بار آورد.

رییس پارک علم و فناوری خراسان تاکید کرد: باید بطور دائم ابتدا در حال تغییر و تحول در خود باشیم و بعد این تغییر را در موسسه و شرکتمان و بعد در جامعه و ملتمان پیگیری کنیم.

وی افزود: برای رسیدن به ایده لازم نیست حتما راههای رسمی و آکادمیک را طی کرد بلکه ایده مولفه هایی دارد که با آموزش رسمی و چه غیررسمی می توان به آن رسید مثلا ارشمیدس در خزینه آب ایده خود را یافت و نیوتون در زیر درخت سیب و البته که این دانشمندان قبل از رسیدن به این ایده ها تلاشهای فکری زیادی کرده بودند.

علم الهدایی گفت: نکته مهم این است که گاه یک ایده قوی می تواند با اجرای ضعیف از بین برود یا کمرنگ شود و گاهی یک ایده به نسبت ضعیف با اجرای خوب قوی جلوه می کند.

وی افزود: ضعفهای فردی و شخصی نمی تواند مانع کمال انسان شود بطور مثال 'ریچارد برانسون' کارآفرین و سرمایه گذار گروه شرکتهای 'ویرجین' یک خوانش پریش بود یعنی حروف را اشتباه می خواند و در 16 سالگی درس را رها و همراه دوستانش مجله ای به نام دانشجو تاسیس کرد و همین نشریه مقدمه کسب و کار دانش بنیان وی شد.

رییس پارک علم و فناوری خراسان گفت: ضعف و ناتوانی برانسون را متوقف نکرد لذا وی هم اکنون با 400 شرکت و میلیاردها پوند درآمد جزو سرمایه داران و کارآفرینان موفق دنیا است و از این دست مثالها باز هم می توان ذکر کرد.

در این مراسم از 26 برگزیده جشنواره منطقه ای ایده های برتر قدردانی شد.

220 موسسه فناور و دانش بنیان در پارک علم و فناوری خراسان فعالیت می کنند. در ایران 30 پارک علم و فناوری وجود دارد که پارک علم و فناوری خراسان یکی از بزرگترین آنها در منطقه شرق کشور است.

فعالیتهای این پارک در عرصه های مختلف خدمات مهندسی، تجهیزات پزشکی، خدمات کشاورزی، انرژی، نفت، گاز و آب جریان دارد. پروژه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات(ICT) استان نیز توسط پارک علم و فناوری خراسان در حال انجام است.

پارک علم و فناوری خراسان وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را از سال 1381 با هدف افزایش ثروت در جامعه از طریق تشویق و ارتقا فرهنگ نوآوری و افزایش قدرت رقابت در میان شرکتها و موسساتی که بر پایه علم و دانش در محیط پارک این فعالی هستند آغاز کرده است.