Skip to Content

همزمان با دهه وقف نمایش دو فرش نفیس جدید در موزه فرش آستان قدس رضوی

دو فرش نفیس جدید همزمان با دهه وقف در موزه فرش آستان قدس رضوی به نمایش درآمده است

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی خبرگزاری صدا و سیما، رئیس اداره گنجینه‌ های معاونت امور موزه‌ های آستان قدس رضوی گفت: قالیچه "افشان نمایش دو فرش نفیس جدید در موزه فرش آستان قدس رضویترنج‌ دار" و قالی "ترنج‌ دار بته‌ ای"، دو اثر نفیس اهدایی به بارگاه ملکوتی امام هشتم (لیه السلام)، در موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی، به نمایش درآمده است.

جواد درسویی افزود: قالیچه نفیس افشان ترنج‌ دار در دوره قاجار در تهران بافته شده که جنس تار و پرز آن از ابریشم و پود آن از پنبه است و سیدحسین عراقچی به مجموعه آستان قدس رضوی اهداء کرده است.

او افزود: قالی بی‌ بدیل ترنج‌ دار بته‌ ای هم در نیمه دوم قرن 14 شمسی در تبریز بافته شده که جنس تار، پود و پرز آن از ابریشم است و احد عظیم‌ زاده به این آستان ملکوتی اهداء کرده است.

رئیس اداره گنجینه‌ های معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی گفت: این دو فرش فاخر با همکاری موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی و اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌ های سازمان کتابخانه‌ ها، موزه‌ ها و مرکز اسناد این آستان مقدس  برای دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی به نمایش در آمده است.

درسویی از موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی، به عنوان یکی از بزرگترین موزه‌ های تخصصی فرش جهان نام برد و گفت: در این موزه در زیربنایی به مساحت 6 هزار و 647 مترمربع 102 تخته فرش شامل قالی، قالیچه‌ و تابلو فرش با قدمت دوره صفویه تا معاصر در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شده که بسیاری از آن‌ ها علاوه بر ارزش تاریخی و هنری، دارای ارزش‌ های کاربردی بوده است.

او افزود: این آثار ارزشمند طی دوره‌ های مختلف تاریخی توسط شیفتگان و ارادتمندان حضرت رضا(ع) وقف یا اهداء و یا برای استفاده در حرم مطهر و بیوتات خریداری شده است.

موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12 و 30، پنج‌ شنبه‌ ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌ ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، در مجاورت موزه مرکزی آستان قدس رضوی، پذیرای زائران و مجاوران اهل فرهنگ و هنر است.

 امروز 12 آذر ششمین روز از دهه وقف است.