رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

هوای مشهد آلوده و در وضع هشدار - محتوای خبر

 

 

متن خبر

هوای مشهد آلوده و در وضع هشدار

برای ششمین روز متوالی ،کیفیت هوای مشهد آلوده و در وضع هشدار است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،مرکز خراسان رضوی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: میانگین شاخص کنونی کلی هوای مشهد آلوده و در وضع هشدارکیفیت هوای مشهد 143 پی.اس.آی و ناسالم برای گروه های حساس است. است

حمید صالحی افزود: کیفیت هوای مناطق شهید آوینی با 159، لشگر و چمن هر یک با 158، ویلا و خیام شمالی هر یک با 157، امامیه با 156، شهید کریمی و سرافرازان هر یک با 154 و سمزقند با 151پی.اس.آی نیز در وضع هشدار برای همه گروه های سنی قرار دارند.

او گفت: همچنین ایستگاههای شهید مفتح با 145، رسالت با 144، شهر با 142، خیام جنوبی با 138، تقی آباد و طرق هر یک با 112 پی.اس.آی در وضع  هشدار برای گروههای حساس هستند.

صالحی استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی و پرهیز از بکارگرفتن خودروهای شخصی را موجب بهبود هوای شهر اعلام کردو از بیماران قلبی و تنفسی، کودکان، زنان باردار و سایر گروههای آسیب پذیر خواست به هیچ وجه در سطح شهر تردد نکنند.

سایر افراد نیز تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری کرده و یا با استفاده از ماسک پیامدهای ناخوشایند ناشی از آلودگی برای سلامت را کاهش دهند.

وضع هوای کلانشهر مشهد برای نخستین بار طی دو سال اخیر، هشتم خرداد جاری با افزایش غلظت ذرات معلق وارد وضعیت خطرناک آلودگی شد. دو کانون قره قوم در ترکمنستان و هرات در افغانستان عامل افزایش میزان گرد و غبار در هوای این شهر عنوان اعلام شده اند.

روزانه تا یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو در کلانشهر 3.5 میلیون نفری مشهد در حرکت هستند.

شاخص کیفیت هوا در کمتر از 50 پی.اس.آی بیانگر وضعیت هوای پاک، 50 تا 100 نشانگر وضعیت سالم، در محدوده 101 تا 150 پی.اس.آی بیانگر وضعیت هشدار برای افراد حساس و کودکان، بین 151 تا 200 پی.اس.آی هشدار برای همه سنین، بین 200 تا 300 پی.اس.آی حالت اضطرار است و آلودگی بیشتر از 300 پی.اس.آی نیز وضعیت بحرانی را نشان می دهد.