Skip to Content

وضعیت سفید

Loading the player...

"وضعیت سفید" تصویری‌ست از یکی از مهم‌ترین برهه‌های بعد از انقلاب، تصویری واقعی از تهران دهه 60، تهران موشک‌باران. واقعی و باورپذیر برای کسانی که آن روزها را تجربه نکرده‌اند و حسی نوستالژیک برای کسانی که آن شرایط را از نزدیک لمس کرده‌اند.

"وضعیت سفید" داستانش را تعریف می‌کند و خود این داستان حرف‌ها دارد برای گفتن. در وضعیت سفید شاهد روایت داستان فرزندان خانواده‌ي پرجمعيتي‌ هستیم که تقریباً همه با هم قهر هستند و اختلاف دارند كه با آغاز موشك‌باران از زمستان ۱۳۶۶، برای دوری از حملات دشمن تهران را ترك می‌کنند و همراه خانواده‌ی خود راهي باغ مادرشان در در روستایی واقع در حومه تهران می‌شوند. روستائی که مدرسه اصلی‌اش تبدیل به محلّ اسکان بخشی از اهالی جنگ زده شده ‌است. اين همنشيني و معاشرت اجباري در حالي اتفاق می‌افتد كه اين چند خواهر و برادر داراي اختلاف‌ها و كدورت‌هاي بسياري از گذشته هستند و هيچ تمايلي به رفت ‌وآمد با هم ندارند.

بعد از استقرار این خانواده در باغ و هم‌جواری آنها با مردم روستا که در اوج همدلی بسر می‌برن، حوادث گوناگونی برای خانواده رقم می‌خورد که باعث درک آنها از مشکلات یکدیگر و ریشه‌های بی‌اهمیت اختلافاتشان می‌شود. به مرور تحولي در روابط آنان با يكديگر رخ مي‌دهد و شاهد ایجاد وحدت در بین آنها هستیم.

آنها در طی این ماجراها درمی‌یابند که استعداد کمک و یاری به یکدیگر را دارند و ...

«وضعیت سفید» حرکت از یک موقعیت بحرانی و منفی به سمت یک وضعیت ایده‌آل و مثبت. در "وضعیت سفید" حتی اتفاق تلخی مثل جنگ موجب به‌وجود آمدن محبت و نزدیکی بیشتر بین افراد است.

این سیر زندگی واقعی اکثر قریب به اتفاق مردم دهه 60، همراه با داستانی که روایتگر گذشته نه چندان دور ایران است، شخصیت‌ها و کارگردانی خوب، ساختاری متفاوت ایجاد کرده است که فضایی جذاب، بانشاط و امیدآفرین، همراه خلق می‌کند.

 

سال تولید: سال‌های ۱۳۸۷–۱۳۹۰

تهیه کننده: محمّد رضا شفیعی

کارگردان: حمید نعمت ‌الله

مجری طرح: مؤسسه فرهنگی هنری وصف صبا

نویسنده: هادی مقدم‌ دوست و حمید نعمت ‌الله

مدیر تصویربرداری: علیرضا رنجبران