رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

ویژه برنامه‌های شهرداری مشهد برای ایام عزاداری محرم - محتوای خبر

 

 

متن خبر

ویژه برنامه‌های شهرداری مشهد برای ایام عزاداری محرم

به همت شهرداری مشهد، ویژه برنامه‌های ایام عزاداری محرم با نام شرح شیدایی اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: برپایی نماز ظهر ویژه برنامه‌های شهرداری مشهد برای ایام عزاداری محرمعاشورا به همراه نماز مغرب و عشا، نمایش تعزیه خوانی، برپایی پیاده‌راه حسینی (گذر هنر عاشورایی) و ایستگاه های استقبال از زائر، بخشی از این ویژه برنامه ها است.

 هادی بختیاری افزود: مراسم تعزیه‌خوانی در بوستان های لاله، زیتون، نصرت، کوهسنگی و عرصه میدان شهدا برگزار خواهد شد.

وی گفت: برپایی نمایشگاه عکس و دل نوشته آیینی با عنوان "خاطراتم با تعزیه" با محوریت مردم در نمایش تعزیه از سایر ویژه برنامه ها با هدف بزرگداشت آیین تعزیه است.

رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد افزود: نمایشگاه جانبی دیگر با انعکاس عکس‌های آیینی و آثار منتخب در دو سطح مردمی راجع به تعزیه و عکس‌های برگزیده در حوزه عکاسان داخلی در همین حوزه به عنوان خاطرات مصور مردمی از تعزیه و نمایشگاه نسخ خطی و ابزار آلات تعزیه برگزار خواهد شد.

بختیاری گفت: پیاده‌راه حسینی (گذر هنر عاشورایی) در عرصه میدان شهدا از دیگر ویژه برنامه های شهرداری است. این برنامه در قالب برپایی غرفه‌هایی با موضوع های نقاشی قهوه‌خانه‌ای، نقالی، تصویرگر، دوخت پرچم، ساخت علم عزاداری، تسبیح سازی و ایستگاه کودک و قصه‌های عاشورایی، شب شعر عاشورایی و عزاداری محلی توسط هیئات مذهبی برگزار می شود.

وی افزود: تعزیه خوانی محلی، برپایی ایستگاه‌های صلواتی با مشارکت مردم، بهره‌گیری از هنرمندان مختلف در اجرای برنامه‌هایی مانند خطاطی اسماء الهی و نقاشی با موضوع فرهنگ عاشورا از اقدامات شهرداری با هدف استفاده از ظرفیت های مردمی است.

رئیس سازمان فرهنگی شهرداری گفت: برگزاری حسینیه کودک اجرا و اکران ویدئو مپینگ روایت عاشورا و نیز اجرای تئاتر آئینی در فرهنگسراها،  نصب سازه ستونی، بیرق و سازه های پارچه ای از سایر برنامه های شهرداری برای آماده سازی شهر برای ماه محرم است.