Skip to Content

کرمانجی

Loading the player...

برنامه «کرمانجی»

این برنامه تنها برنامه به لهجه و زبان کرمانجی در مرکز خراسان رضوی است. قدمت آن، بیش از 50 سال می‌باشد. منحصر بودن زبان اجرای برنامه به لهجه و زبان کرمانجی، از ویژگی‌های بارز این برنامه است.

کثرت جمعیّت کرمانج بین 7 تا9  درصد جمعیت استان است و فرهنگ غنیّ  کرمانجی، برگرفته از مکتب اسلام ناب محمّدی صلّی الله علیه و آله و سلّم می‌باشد.

مخاطبان برنامه کرمانجی عامّ و از اقشار مختلف هستند. بالاخصّ جمعیّت چند صد هزار نفری ولایت مدار و شیعه مذهب کرمانج زبان که دارای فرهنگ و زبان کرمانجی، روحیه‌ی جوانمردی، شجاعت، سخت کوشی و دینداری هستند و در نقاط شهری و روستایی استان زندگی می‌کنند.

این برنامه در راستای اهداف سند افق رسانه مبنی بر تقویت فرهنگ بومی و آداب و رسوم پسندیده ایرانی با عنایت به غنا و تکثّر فرهنگ موجود در کشور، تولید شده است و هم چنین در راستای اهداف شبکه‌های استانی مبنی بر تقویت فرهنگ بومی و محلّی هر استان، می‌باشد.  

برنامه کرمانجی به لحاظ خاصّ بودن خود یک رادیوی کوچک است که در زمینه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، بهداشتی و ... ورود پیدا می‌مند. هدف اصلی برنامه تأکید بر جهاد اقتصادی است؛ چرا که قشر عظیم کشاورز و دامدار از مخاطبان این برنامه می‌باشند و می‌توانند گام مهمی را در محقّق نمودن شعار سال بردارند.

رویکرد برنامه حفظ فرهنگ کرمانجی و بیشتر فرهنگی و اجتماعی می‌باشد.

این برنامه از شنبه الی چهارشنبه در ساعت 15:30 بر روی آنتن می رود.

تاریخ تولید: 1395

 

سردبیر، تهیّه‌کننده و ویراستار: آقای ارسلان سبحانی

صدابردار: ابوالفضل دادور

گویندگان: هوشنگ شفقی و معصومه بابایی

گزارشگر: بهروز مهربان

نویسنده: هوشنگ شفقی

کارشناس ارتباطات: عبد العلیّ رفیق