Skip to Content

کم آبی، ترافیک و آلودگی هوا مهمترین معضلات شهر مشهد است

کم آبی، ترافیک و آلودگی هوا مهمترین معضلات شهر مشهد است

محمدحسن واحدی روز سه شنبه در بیست و دومین جلسه علنی شورای شهر مشهد ضمن تبریک روز ملی شوراها گفت: خدمت رسانی در شهر مشهد افتخاری ویژه و بزرگ است.

وی با بیان اینکه در خراسان رضوی 439 نفر عضو شوراهای شهر و هشت هزار و 392 نفر در شوراهای روستایی عضو هستند، افزود: 96درصد از اعضای شوراهای شهر و روستای استان مرد و مابقی زن هستند.

واحدی با تاکید بر اینکه اعضای شورای شهر باید در راستای تحقق انتظارات مردم گام بردارند، گفت: سند اجرایی اقتصاد مقاومتی شهر مشهد باید تدوین و مسوولیت های نهادهای مختلف و سیاست های 24گانه آن برای اقشار مختلف تبیین شود.

وی با اشاره به اینکه مشهد در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در نظر گرفته شده است، افزود: مدیریت شهری و شورای شهر باید اقدامات لازم را برای آماده سازی شهر در راستای این مهم انجام دهند.

واحدی با بیان اینکه رویکرد کار تیمی و گروهی در خراسان رضوی رقم خورده است، افزود: همدلی و صمیمیت بین نهادهای مختلف رمز تحقق اهداف است.

وی کمبود آب در سال جاری را از مشکلات مشهد عنوان کرد و گفت: در سال 92 حدود 57 درصد کاهش بارندگی و در دو ماهه اول سال جاری نیز 37 درصد کاهش بارندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم.

واحدی با اشاره به تشکیل ستاد تامین آب شرب مشهد در استانداری، گفت: تاکنون 70 مصوبه در خصوص تامین آب شرب مشهد در این ستاد به تصویب رسیده است.

واحدی افزود: در حال حاضر 75درصد روان آبها به پشت سدها نسبت به مدت مشابه کاهش دارد که این چالش آبی جز با مدیریت جهادی و استفاده از تمام ظرفیت ها قابل حل نیست.

معاون هماهنگی و امور عمرانی استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه در عرصه مدیریت آب باید به مقوله مدیریت توجه جدی شود، افزود: چالش های موجود را باید با راه حل مهندسی به همراه مدیریت برطرف ساخت.

وی اظهارداشت: مشکل تامین و توزیع آب شرب مشهد ، مشکلی ملی است و در حال حاضر طرح اضطراری تامین آب مشهد در استانداری تهیه و به امضای رییس سازمان مدیریت بحران کشور رسیده است.

واحدی ترافیک و آلودگی هوا را از دیگر مشکلات مشهد ذکر کرد و گفت: طرح مدیریت یکپارچه مشهد آماده است و این طرح باید به همت شورای شهر مشابه تهران عملیاتی شود.

وی در خصوص معضل حاشیه نشینی در مشهد نیز اظهار داشت: مطالعات حاشیه شهر مشهد در هفت پهنه در ستاد توانمندسازی استان انجام شده است.

واحدی با بیان اینکه طرح جامع مشهد نیز چهاردهم اردیبهشت ماه جاری برای تصویب به شورای برنامه ریزی استان ارایه می شود، گفت: باید مشابه طرح تفضیلی حریم مشهد برای حاشیه شهر نیز طرحی تهیه کرد.

وی با بیان اینکه عدم کنترل جدی بر معضل حاشیه نشینی دامن زده است، از راه اندازی ستاد شهر الکترونیک و کریدور فناوری مشهد با رویکرد منویات رهبری در سیاستهای 24 گانه اقتصاد مقاومتی خبر داد.

واحدی در خصوص طرح انتقال پادگان لشکر 77 به بیرون از شهر مشهد نیز گفت: طبق مصوبه دولت طرح تفضیلی و توافقات انجام شده و در حال حاضر آب ، برق و گاز این پادگان از محل اعتبارات دولتی در محل جدید پادگان واقع در جاده مشهد- باغچه تامین شده است.