حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۷

گرامیداشت سالروز صدور فرمان رهبر معظم انقلاب در آرامگاه فردوسی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

گرامیداشت سالروز صدور فرمان رهبر معظم انقلاب در آرامگاه فردوسی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در این مراسم با گرامیداشت 19 تیر سال 75سالروز صدور فرمان رهبر معظم انقلاب گفت: آنچه باید در این سرزمین مورد توجه قرار گیرد، توجه به شخصیت بزرگان از جمله حکیم فردوسی در حوزه معرفت شناسی است.

آیت الله سید احمد علم الهدی با اشاره به رویکردهای مختلف هنری تاریخی و فرهنگی فردوسی در شاهنامه افزود: اقتدار، استقلال و آزادی سه نماد موجود در شاهنامه و جملگی سرچشمه فرهنگ انقلاب، اقتدار و آزاد بودن مردم از هر قید و بند و رهایی از زیر یوق هر قدرت مستبد و استکباری است.

او افزود: فردوسی شخصیت علمی و ادبی خود را در مسیر فرهنگ اهل بیت علیهم السّلام قرار داد و در کنار همه مفاخر ادبی و فرهنگی به عنوان ایثارگر خط ولایت در تاریخ شناخته شده است و در دورانی که سانسور و اختناق بر جامعه طاغوتی حاکم بود و مردم را به خاطر اعتقاد به ولایت می کشتند، با استخدام شعر در ایجاد روحیه حرکت در جامعه متحجر زمانش در برابر استبداد حاکم ایستاد.

امام جمعه مشهد همچنین با اشاره به شرافت و فضیلت بعضی مکان ها و زمانها گفت: شهر توس نیز از آنجایی که محل بروز چهره های اسلامی بوده است می تواند یک محل مبارک باشد.

وی افزود: چهره ها و بزرگوارانی که در توس بوده اند از جمله شیخ طوسی، خواجه نصیرالدین طوسی و حکیم ابوالقاسم فردوسی همه فرهیخته و عناصر کارآمد در حوزه معارف اهل بیت پیامبر صلّی الله علیه و اله و سلّم بوده اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری بر توجه به گردشگری فرهنگی و توسعه امکانات زیارت در برنامه ریزی و خدمات رسانی به این شهر براساس خواسته مسافران تاکید کرد.

سید صولت مرتضوی شهردار مشهد نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه فردوسی و حقی که این شاعر بزرگ بر فرهنگ مردم ایران دارد، گفت: مدیریت شهری تا کنون 350 میلیارد ریال برای توسعه منطقه توس هزینه کرده که احداث دو بولوار شاهنامه و توس، مفرح کردن توس با درختکاری، آسفالت معابر و برقرار کردن خط اتوبوسرانی از اقدامات مدیریت شهری برای آبادانی این منطقه است.

محمّد بخشی محبی معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادستان عمومی و انقلاب مشهد نیز بر حفظ بیت المال و برخورد جدی با متصرفان محدوده توس تاکید کرد.

19 تیر سال 75 رهبر معظم انقلاب با سفر به شهر توس دستوری مبنی بر توسعه و آبادانی منطقه صادر کردند.