Skip to Content

گردهمایی استادکاران مرمت بناهای تاریخی در خانه ملک مشهد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، حسین عباس زاده صبح امروز در جمع خبرنگاران مهم‌ترین هدف برگزاری این گردهمایی را تجدید دیدار بزرگان و اساتید مرمتی خراسان، بهره گیری از تجارب اساتید قدیمی در فعالیت‌های تخصصی مرمتی، به روز کردن اطلاعات پرسنلی و فردی و تلاش در جهت تداوم ارتباطات پرسنل استادکار بازنشسته با دیگر استادکاران مرمت دانست.

وی بیان کرد: به طور کلی مقوله مرمت ابنیه، تاریخی خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی از دهه 40 آغاز شده و در آن سالها، این خطه پهناور شاهد استادکاران به نامی بوده که با مرمت و بازپیرایی بناهای تاریخی جانی تازه به این آثار بخشیدند و کارنامه درخشانی از خود به یادگار گذاشتند.

عباس زاده تصریح کرد: وجود گرانقدر این استادکاران معماری سنتی بوده که امروزه ابنیه ارزشمند استان را پا برجا و حفاظت شده برای نسل‌های آینده می‌بینیم که تصاویر به جای مانده از تلاش‌های این افراد در شرایط آب وهوایی گوناگون در هریک از بناهای مرمت شده گواهی است بر خدمات ارزنده ایشان است.

وی نخستین گام برای مرمت و احیا بناهای تاریخی گستره خراسان را با ورود انجمن آثار ملی به این عرصه دانست و گفت: با تشکیل سازمان حفاظت آثار باستانی و به تبع آن دفتر فنی خراسان در شهر مشهد، فعالیت‌های حفاظت و مرمت ابنیه ادامه یافت تا اینکه با تاسیس میراث فرهنگی خراسان امر مرمت بنا در اولویت برنامه‌های معاونت حفظ و احیا قرار گرفت.

عباس زاده  گفت: تاکنون چندین بار برنامه‌هایی برای استادکاران مرمت بناهای تاریخی در استان برگزار شده است و گردهمایی استادکاران مرمت بناهای تاریخی استان در 27 مهرماه سال جاری در مرکز آفرینش و پژوهش هنرهای سنتی خانه ملک برگزار می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: به منظور ارج نهادن به فعالیت‌های مستمر استادکاران در بحث مرمت بناهای تاریخی مجموعه ای با عنوان استادکاران مرمت بناهای تاریخی خراسان چاپ و منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

Authors: خبرگزاری تسنیم