رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

گزارش تصویری از مراسم خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

گزارش تصویری از مراسم خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی

مراسم خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی برگزار شد+تصاویر

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، آیین خطبه خوانی شب عاشورا امشب بعد از نماز جماعت مغرب و عشاء در حرم منور رضوی برگزار شد.
 

تولیت آستان قدس رضوی در این آیین با عرض تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت امام حسین (ع) گفت: عاشورا نقطه عطفی در تاریخ حیات انسان است که اگر عاشورا نبود، از دین جز یک صورت ظاهری، چیزی باقی نمی ماند.
حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی اظهار کرد: عاشورا فقط مربوط به سال 61 هجری قمری نیست بلکه عاشورا برای حیات انسان معاصر و پیام آن برای احیای دین خدا و انسانهاست. 
رییسی با بیان اینکه عاشورای حسینی صورت و سیرت دین را تضمین کرد؛ افزود: بعثت پیامبر اسلام(ص) بدون غدیر ناقص بود و با غدیر کامل شد، بعثت و غدیر نیز بدون عاشورا ناقص می شد و از دین جز اسمی باقی نمی ماند، در نهایت بعثت و غدیر و عاشورا نیز بدون مهدی موعود(عج)، به رغم فراگیر شدن در همه عالم، ناقص و فاقد عدالت خواهد بود.

تولیت آستان قدس اظهار کرد: در واقعه عاشورا همه مظاهر عالی انسانی نقش بسته است و آنچه برای سیر و سلوک یک انسان و رسیدن به کمال لازم است، در عاشورا وجود دارد.
در پایان این مراسم خطبه شب عاشورا توسط یکی از سخنرانان حرم مطهر رضوی قرائت شد و یکی از ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت به نوحه خوانی پرداخت.

مراسم خطبه‌ خوانی آئینی سنتی است که بر اساس وقف نامه علیشاه، حاکم وقت خراسان در 1160 هجری قمری، همه‌ ساله در شب عاشورای حسینی و شب شهادت امام رضا(ع) برگزار می‌ شود و در قالب این مراسم، تولیت و خدام آستان قدس رضوی در حالی که شمع‌ های روشن در دست دارند، گرداگرد صحن انقلاب اسلامی حلقه می‌ زنند و با مرثیه‌ سرایی و عزاداری و قرائت خطبه ویژه این شب، فرارسیدن ایام عزا را به محضر حضرت امام رضا(ع) تسلیت می‌ گویند.