Skip to Content

یک مسوول: 33 معدن جدید در خراسان رضوی بهره برداری شد

یک مسوول: 33 معدن جدید در خراسان رضوی بهره برداری شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از بهره برداری 33 معدن جدید با سرمایه گذاری بخش خصوصی طی هشت ماه امسال در استان خبر داد.

 

'راضیه علیرضایی' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: این تعداد معدن با ذخیره هزار و 716 میلیون تن مواد معدنی و سرمایه گذاری 161 هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

وی بیان کرد: گروه معدنی معادن مذکور شامل فلزی، غیرفلزی و مصالح ساختمانی می باشد که شامل تراورتن، خاک صنعتی، سنگ آهک، سنگ لاشه، گچ خاکی، مرمر، مرمریت، شن و ماسه، منگنز، بنتونیت، سنگ آهن، خاک رس، کرومیت، باریت، سیلیس، کائولن و سنگ نمک صنعتی مواد معدنی این معادن است.

وی اظهار کرد: میزان استخراج سالیانه این معادن 870 هزار تن است که در شهرستان های بجستان، تربت حیدریه، چناران، خواف، زاوه، سبزوار، فریمان، تربت جام، کاشمر، کلات، گناباد، نیشابور و مشهد به بهره برداری رسیده و برای 259 نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: هم اکنون در استان 658 معدن فعال دارای پروانه بهره برداری و 71 معدن متروکه وجود دارد که ذخیره قطعی آنها نزدیک سه میلیارد تن و ظرفیت اسمی استخراج آنها 26،4 میلیون تن در سال است.

علیرضایی افزود: با بهره برداری از معادن جدید در سال جاری، شمار معادن خراسان رضوی به 691 معدن با ذخیره چهار میلیارد و 716 میلیون تن و استخراج سالانه 27 میلیون و 270 هزار تن رسید.

وی خاطر نشان کرد: پارسال 49 معدن جدید با 43 میلیون و 600 هزار تن ذخیره و 196 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی در خراسان رضوی به بهره برداری رسید.

وی گفت: خراسان رضوی مثل هر منطقه یا محل دیگری دارای شرایط و ویژگی های خاص زمین شناسی است و شرایط به لحاظ معدنی در استان بسیار مطلوب است.

علیرضایی افزود: قسمت شمالی استان خراسان رضوی که میزان بارندگی و وضعیت هوایی بهتری دارد ذخایر معدنی و استراتژیک کمتر و در مناطق جنوبی و شرقی که وضعیت نامناسبی به لحاظ اقلیمی دارد ذخایر عظیم و استراتژیکی مثل سنگ آهن وجود دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: از 66 نوع ماده معدنی کشف شده در کشور 46 مورد در استان خراسان رضوی شناخته شده و برای آن پروانه بهره برداری صادر شده است.

وی بیان کرد: برخی از معادن استان منحصر به فرد یا حداقل در کشور بنام است که از جمله آن می توان معدن سنگ آهن سنگان با ذخیره قطعی 700 میلیون تن، معادن کائولین گناباد، سنگهای تزئینی بجستان و فیروزه نیشابور را نام برد.

وی گفت: قریب هشت هزار نفر به طور مستقیم در معادن خراسان رضوی فعالیت دارند اما شمار افرادی که به طور غیرمستقیم در معادن فعالیت دارند دو برابر این میزان است.