Skip to Content

۱۱ آرامستان غیرمجاز در بافت مسکونی مشهد شناسایی شده‌اند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، سید کمال شاهچراغی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون تعداد 13 هزار و 572 نفر در مجموع به رحمت خداوند رفته‌اند که این آمار در مقایسه با 9 ماه ابتدای سال گذشته که تعداد 12 هزار و 551 نفر بوده است رشدی هشت درصدی را نشان می‌دهد.

شاهچراغی تصریح کرد: از تعداد کل اموات تعداد 8 هزار و 88 نفر مرد و تعداد 5 هزار و 484 نفر زن هستند که این آمار نسبت به 9 ماهه نخست سال 91 در مردها 4 درصد و در زن‌ها 15 درصد افزایش داشته است.

وی مهم‌ترین دلیل فوت را مربوط به بیماری‌های سیستم گردش خون دانست و افزود: تعداد سه هزار و 858 نفر در 9 ماهه نخست سال بر اثر اختلال در سیستم گردش خون جان خود را از دست داده‌اند، هزار و 793 نفر از انواع سرطان‌ها و هزار و 375 نفر بر اثر حوادث رانندگی نیز جان باخته‌اند.

شاهچراغی بیماری‌های تنفسی را از دیگر عوامل موثر در مرگ و میر دانست و خاطرنشان کرد: تعداد هزار و 239 نفر از میان کل فوت‌شدگان نیز بر اثر بیماری‌های تنفسی فوت کرده‌اند.

وی مهم‌ترین عامل فوت در میان مردها و زن‌ها را بیماری‌های مرتبط با سیستم گردش خون دانست و افزود: بیشترین دفن شدگان ما در بهشت‌ امام رضا(ع) و سپس بهشت‌ امام جواد الائمه، حرم مطهر و خواجه ربیع بوده است.

مدیرعامل سازمان فردوس‌های خراسان رضوی با اشاره به این که تعداد به خاک سپرده‌شدگان در 9 ماهه نخست امسال در حرم مطهر امام رضا(ع) نسبت به سال گذشته با کاهش مواجه بوده است تصریح کرد: تعداد 7 هزار و 421 نفر در بهشت امام رضا (ع)، 439 نفر در حرم مطهر، 952 نفر در خواجه ربیع، 237 نفر در آرامستان بهشت جواد الائمه، 66 نفر در خواجه اباصلت، 62 نفر در بهشت امام علی (ع) و تعداد 4 هزار و 396 نفر خارج از مشهد مقدس دفن شده‌اند.

شاهچراغی از وجود 11 آرامستان غیر مجاز شناسایی شده خبر داد و عنوان کرد: کلیه آرامستان‌های غیرمجاز در بافت مسکونی قرار گرفته‌اند که همگی آنها دیوارکشی شده‌اند.

وی با اشاره به این که کشور ایران روی خط زلزله قرار دارد و احتمال بحران وجود دارد افزود: ظرفیتی معادل 20 تا 30 هزار قبر در نظر گرفته‌ایم که در مواقع بحرانی می‌توان از آن استفاده کرد.

شاهچراغی از اعلام آمادگی 6 هزار روحانی برای رسیدگی به امور اموات در مواقع بحرانی خبر داد و تصریح کرد: تعداد 6 هزار روحانی در همکاری برای دفن اموات در مواقع بحرانی ثبت نام کرده‌اند که از میان آنها 4 هزار نفر به طور داوطلب آماده همکاری هستند.

انتهای پیام/

Authors: خبرگزاری تسنیم