Skip to Content

۴۸۰ میلیارد ریال تسهیلات به کشاورزان خراسان رضوی پرداخت شد

۴۸۰ میلیارد ریال تسهیلات به کشاورزان خراسان رضوی پرداخت شد

مدیرکل تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: بیش از ۴۸۰ میلیارد ریال تسهیلات به روستائیان خراسان رضوی پرداخت شد.

رضا نامنی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: در خراسان رضوی 222 شرکت تعاونی روستایی، 155 شرکت تعاونی کشاورزی، 163 شرکت تعاونی تولید، 28 نظام صنفی شهرستان، 10 اتحادیه تعاون روستایی و کشاورزی، 950 جایگاه عرضه سوخت، در سطح روستاهای استان، و 823 شرکت تعاونی مصرف در سطح روستاها کالای اساسی و سوخت روستائیان را تهیه می‌کنند.

وی افزود: سازمان تعاون روستایی از سازمان‌های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی است که در حوزه هدایت، حمایت و نظارت بر تعاونی‌های روستایی و کشاورزی، نظام‌های صنفی، تعاونی‌های تولید،شرکت‌های سهام داری و تعاونی روستایی زنان فعالیت دارد.

نامنی تصریح کرد: همه ساله هیئت دولت قیمت 28 قلم کالای اساسی کشاورزی را اعلام می‌کند این کالاها هر کدام که قیمتشان از قسمت بازار کمتر باشد توسط سازمان تعاون روستایی خریداری و به فروش می‌رسد.

مدیرکل سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی اظهار داشت: سازمان تعاون روستایی سال 1342 در استان خراسان رضوی تشکیل شده است اما نخستین تعاونی‌های روستایی در سال 1333 در استان تشکیل شده است.

نامنی با بیان این مطلب که در سال جاری برای خرید تضمینی, 280هزار تن گندم خریداری شده در سطح استان، 50درصد توسط سازمان تعاون روستایی خریداری شده است عنوان کرد: خرید کلزا یکی دیگر از خریدهای تضمینی ما است چرا که بالغ بر 85درصد روغن نباتی مصرفی کشور وارداتی است.

وی گفت: یکی از سیاست‌های کشور کشت و توسعه دانه‌های روغنی است که در حال حاضر دانه روغنی کلزا در استان نیز کشت می‌شود که امسال هزار و 752 تن کلزا تحویل کارخانه شده است و کلزای خراسان شمالی، جنوبی و سمنان نیز برای روغن کشی به خراسان رضوی منتقل شده است و کنجاله آن در استان توزیع و روغن کلزا نیز در قالب مزایده به فروش رسیده است.

مدیرکل سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی تصریح کرد: نهاده‌های کشاورزی نظیر کود،کود شیمیایی، سم، بذر،سموم دفع آفات کشاورزی از دیگر اقدامات سازمان است که امسال بالغ بر 65 هزار تن انواع کود شیمیایی، 4 هزار تن کود آلی و زیستی، 50 تن کود ریزمغزی و 95هزار لیتر انواع سموم دفع آفات در سطح استان خراسان رضوی توزیع شده است.

نامنی با بیان این مطلب که چهار مکان برای تولید بذر اصلاح شده گندم و جو در استان وجود دارد اظهار کرد: در استان‌های قوچان، نیشابور، تربت حیدریه، فریمان 3هزار و 5820تن انواع گندم با ارقام  آبی سرداری، چمران، بهمن، الوند، پیشتاز،ارقام دیمی آذر 2، هما و سبلان تولید شده است.

وی عنوان کرد: 2 هزار و 793 تن بذر جو اصلاح شده از ارقام ریحان، بهمن، سهند، یوسف و نصرت بوجاری شده است و زیر نظر موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال ساماندهی و توزیع شده است.

نامنی گفت: بالغ بر هزار و 100 تن بذر پنبه ارقام رامین و خرداد توسط شبکه تعاون روستایی خریداری و توزیع شده که بالغ بر 8هزار و 500تن انواع گندم،جو، و پنبه کلزا در سطح کشاورزان استان توزیع شده است.

مدیرکل سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی افزود:خرید تضمینی وش پنبه در شهرستان‌های تربت، سرخس، رشتخوار، خواف و کاشمر انجام شده است و 2هزار و 200تن هر کیلو در قالب سامانه خرید محصولات کشاورزی واریز می‌شود.

وی با بیان اینکه 80درصد تعاونی های روستایی کار بیمه روستایی و عشایر را انجام می‌دهند گفت: این مهم در قالب 6گروه تسهیلات ارائه کرده است که در حوزه کمک‌های فنی و اعتباری حدود 7هزار و45 میلیون ریال، خرید کود شیمیایی 40هزار و 550میلیون ریال، خرید بذر56میلیارد ریال، صندوق حمایت کشاورزی39 هزار و 458میلیون ریال، کارگروه توسعه بخش کشاورزی57 هزار و  536 میلیون ریال و بانک‌ها 117میلیارد ریال که جمعا 318میلیارد ریال تسهیلات به تعاونی‌‌ها پرداخت شده است.

نامنی خاطرنشان کرد: 165 واحد اعتباری در استان داریم که افزون بر 158 هزار و 523 نفر در آن سپرده گذاری کرده اند که تاکنون 422 میلیارد سپرده جمع آوری شده است و 489میلیارد ریال تسهیلات از محل واحدهای اعتباری به اعضای تعاونی‌ها وام پرداخت کرده ایم.

مدیرکل سازمان تعاون روستایی استان خراسان رضوی با بیان اینکه تنظیم میوه شب عید امسال برعهده سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی است تصریح کرد: تنظیم بازار میوه عید نوروز امسال از سازمان صنعت و معادن و تجارت به وزارت جهاد کشاورزی الحاق شده است که بر این اساس جهاد کشاورزی به سازمان تعاون روستایی واگذار کرده است بر این اساس خرید میوه در قالب سیب وپرتقال انجام شده است و میزان خرید به حد نیاز و ضرورت ذخیره سازی انجام شده است.

وی افزود: اگر قیمت زعفران کاهش پیدا کند در این حوزه نیز موظف هستیم حضور پیدا کنیم به طوری که در سال‌های گذشته 46 تن زعفران خریداری کرده‌ایم اما امسال با توجه به اینکه زعفران 30درصد کاهش داشته است و قیمت متعادل بوده ضرورتی برای خرید توافقی نیست.

نامنی بیان کرد: هر زمان قیمت محصول در بازار کاهش پیدا کند تعاون روستایی  ورود پیدا می‌کند و محصول را خریداری می‌کنیم تا کشاورز ضرر نکند چرا که سازمان تعاون تسهیل کار کشاورزان را برعهده دارد و خرید و عرضه محصولات به بازارهای دیگر تا تولید تداوم پیدا کند از این رو تعداد تعاونی‌ها را افزایش نمی‌دهیم بلکه به دنبال ارائه تسهیلات بهتر به تعاونی های روستایی هستیم.

مدیرکل سازمان تعاون روستایی استان خراسان رضوی با اشاره به تشکیل شرکت تعاونی زنان روستایی گفت: این تعاونی در راستای حمایت از زنان روستایی، ایجاد اشتغال، کار آفرینی، ارائه تسهیلات، حمایت از صنایع دستی با حضور در نمایشگاه‌ها به عرضه و بازاریابی صنایع دستی می‌پردازد.

گفت‌وگو از مرجان شریعت