Skip to Content

۵۰ درصد موقوفات کشور بدون سند رسمی

حدود 50 درصد موقوفات کشور سند رسمی ندارند.

۵۰ درصد موقوفات کشور بدون سند رسمی

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی، خبرگزاری صدا و سیما، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور امروز در نخستین همایش ملی صیانت از وقف با رویکرد تثبیت مالکیت موقوفات و اراضی ملی که در محل مجتمع فرهنگی تربیتی میلاد مشهد برگزار شد، گفت: برای سند دار کردن این موقوفات نیاز به کمک و حمایت دستگاه‌ های نظارتی و قضایی و یک حرکت جهادی وجود دارد.

حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی افزود: در هفت سال گذشته برابر 78 سال عمر سازمان اوقاف کشور برای موقوفات کشور سند گرفته شده که نتیجه همدلی و همراهی دستگاه‌ ها است.

او گفت: یکی از اهداف ما در سازمان پیگیری و به اتمام رساندن توافق نامه بین سازمان اوقاف و سازمان منابع طبیعی و جنگل‌ ها بود که بر سر یک میلیون و 380 هزار هکتار اراضی اختلاف بود که یک میلیون و 161 هزار هکتار تعیین تکلیف شد.

حجت الاسلام و المسلمین علی محمدی افزود: طبق پیگیری‌ های انجام شده از زمین‌ های تعیین تکلیف شده، 37 درصد برای موقوفات و 63 درصد برای منابع طبیعی لحاظ شد که هدف ما مشخص شدن تکلیف 220 هزار هکتار باقی مانده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه در مورد تثبیت اسناد رسمی و مالکیت موقوفات، بعد از دولت، بزرگترین مالک دستگاه وقف و اداره موقوفات است، گفت: لازم است اسناد رسمی برای موقوفات تصویب شود، قبل از انقلاب 22 هزار 900 سند رسمی برای اوقاف ثبت شد، 42 هزار و 500 سند از پیروزی انقلاب تا سال 88 و از سال 88 تا امروز 55 هزار سند ثبت شد.