Skip to Content

۶۲ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی خراسان رضوی اختصاص یافت

۶۲ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی خراسان رضوی اختصاص یافت

رئیس شورای اسلامی خراسان رضوی گفت: ۶۲ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی خراسان رضوی اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، غلامرضا بصیری‌پور ظهر امروز در دوازدهمین جلسه شوراهای اسلامی استان که در شهرداری مشهد مقدس برگزار شد اظهار داشت: لایحه انتخاب شهرداران توسط خود مردم در کلانشهرهایی بالای 20 هزار نفر در حال تقدیم شدن از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی است.

رئیس شورای اسلامی استان مشهد افزود: در مقابل این لایحه دولت اکنون شوراهای شهر موضع محکم و حکیمانه‌ای گرفته‌اند که این لایحه اکنون سبب تضعیف شورا‌ها و کاهش اختیارات آن‌ها می‌شود و در گذشته انتخاب شهردار توسط شورا‌ها صورت می‌گرفت اما با تصویب این لایحه، انتخاب شهردار توسط مردم به صورت تخصصی انجام می‌شود.

بصیری‌پور بیان کرد: اکنون باید این را دانست که انتخاب شهردار یک کار سیاسی نیست بلکه کاری تخصصی است. با توجه به اینکه شورا‌ها از دل خود مردم بیرون آمده‌اند و در خدمت مردم هستند، شورا‌ها در این راستا بحث صیانت از اختیارات خود را به طوری جدی مطرح کرده‌اند که مخالفت خود را برای انتخاب شهردار توسط مردم ابراز کرده‌اند.

وی تصریح کرد: انتخاب شهردار توسط مردم به تضعیف شورا‌ها می‌انجامد و متاسفانه در تمامی دولت‌ها لایحه‌ای در جهت محدود کردن وظایف شورا‌ها به مجلس ارسال شده است که این محدود سازی‌ها با اصول هفتگانه قانون اساسی مغایرت دارد و نوعی دوگانگی با اندیشه‌های امام راحل (ره) محسوب می‌شود و در هر صورت دولت باید مدافع اصول قانون اساسی باشد.

رئیس شورای اسلامی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر با عنایت مدیران استان خراسان رضوی، رابطه و تعامل شورا‌ها با دستگاه‌های دولتی در وضعیت مطلوبی قرار دارد اما برخی از اعضای شورا‌ها در شهرستان‌ها از عدم توجه مدیران گله‌مند هستند و باید تمهیداتی در این زمینه سنجیده شود.

رئیس شورای اسلامی خراسان رضوی در مورد انعقاد تفاهم‌نامه با دیگر نهاد‌ها افزود: در راستای محرومیت زدایی از روستا‌ها و مناطق محروم، تفاهم نامه‌ای میان شوراهای اسلامی استان و کمیته امداد امام خمینی (ره) انعقاد شده که تاسیس بنیاد برکت، یکی از نتایج رضایت بخش این تفاهم نامه بوده است.

بصیری‌پور بیان کرد: طرح‌هایی متناسب با ظرفیت‌های هر منطقه در استان از شهرستان‌های تربت حیدریه، سبزوار، تایباد، شهر فیروزه نیشابور، باخزر، درگز، چناران، گناباد و فریمان دریافت شده که به دو طرح 62 میلیارد تومان اختصاص داده شده و بودجه‌هایی نیز برای ساخت مدرسه و مسجد در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: بنیاد برکت، سه ویژگی درآمد زایی، محرومیت زدایی و اشتغال زایی را در بخش سرمایه گذاری و ساخت مساجد، مدارس، خانه‌های بهداشت، ساخت پل و... در بخش تقویت زیر بنا‌ها را در درون خود دارد.

رئیس شورای اسلامی خراسان رضوی به اجرای 7 طرح عمرانی در شهرستان‌های استان اشاره کرد و گفت: مراسم افتتاح 88 طرح کشوری و  ساخت 14 مسجد و 7 مدرسه با حضور ائمه جمعه شهرستان‌ها، به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود که در همین راستا 7 طرح عمرانی در شهرستان تربت حیدریه، صالح آباد، کلات و تایباد تا پایان سال 1393 به بهره برداری می‌رسد.