Skip to Content

۷۴ درصد پهنه خراسان رضوی در منطقه خشک قرار گرفته است‌

۷۴ درصد پهنه خراسان رضوی در منطقه خشک قرار گرفته است‌

مدیرعامل آبفای خراسان رضوی گفت: در حال حاضر ۷۴ درصد وسعت استان خراسان رضوی در منطقه خشک قرار گرفته است و بقیه نیز از وضعیت نیمه خشک برخوردار هستند. 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشمر، حسین اسماعیلیان صبح امروز در جلسه شورای اداری کاشمر اظهار داشت: براساس تصمیمات اتخاذ شده قرار است تا پایان سال 95 شبکه آب شرب از فضای سبز جداسازی شود و این امر قطعا به مسئله صرفه جویی کمک شایانی می‌کند.

مدیرعامل آب و فاضلاب خراسان رضوی بیان کرد: علاوه بر این در نظر داریم در برخی شهرها که چالش محیطی وجود دارد، از پساب فاضلاب‌ها برای مصارف غیرشرب استفاده کنیم.

اسماعیلیان تاکید کرد: امسال به ویژه در فصل تابستان براساس پیش بینی‌ها برای 28 شهر استان تنش آب پیش بینی شده است و بر اساس رویه فعلی احتمال می‌دهیم سال آینده برای 43 شهر استان این مسئله را شاهد باشیم؛ علاوه بر این به دلیل شرایط آب و هوایی خراسان رضوی شاهد هستیم که 73 درصد بارندگی‌ها در استان تبخیر شده و بقیه نیز به منابع آبی تجدیدپذیر مبدل می‌شوند.

مدیرعامل آبفای خراسان رضوی گفت: در حال حاضر 74 درصد وسعت استان خراسان رضوی در منطقه خشک قرار گرفته ‌و بقیه نیز از وضعیت نیمه خشک برخوردار هستند.

اسماعیلیان با اشاره به اینکه میانگین بارندگی در خراسان رضوی پائین تر از میانگین کشور است گفت: میانگین کشوری بارندگی، 250 میلیمتر است حال آن که این رقم در خراسان رضوی 224 میلیمتر است.

وی بیان کرد: علاوه بر این در استان خراسان رضوی شاهد هستیم که بیشترین میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی رخ می‌دهد و این مسئله حتی از استانداردهای بین المللی نیز بالاتر است. باید این امر را به منزله یک هشدار در نظر گرفت، در حال حاضر شاهد هستیم که سطح آب سفره‌های زیرزمینی در خراسان رضوی حدود یک متر کاهش یافته است.