Skip to Content

"بهلول شگفتی روزگار"

Loading the player...

هو الغالب

مرا باشد محمد با تقي نام  ***  نظام الدين پدر معصومه ام مام

گناباد است اصل مولد من  ***  زماني سبزوارم بود مسکن

شدم معروف از آن رو من به بهلول  ***  که کارم نيست پيش خلق معقول

چو مقصود مرا مردم ندانند  ***  از آن رو بنده را بهلول خوانند

این ابیات وصف شاعری به زبان خود است که همواره مورد عنايت و توجه مقام معظم رهبري حفظه الله تعالی قرارداشت.

شيخ محمدتقي بهلول گنابادي فرزند نظام الدين در سال1279 شمسي در روستاي" بيلند" از توابع شهرستان گناباد چشم به جهان گشود،اين عارف بزرگ در تاريخ معاصر ايران با قيام مسجد گوهرشاد عليه واقعه کشف حجاب همراه شده است.

وی علاوه بر تسلط بر ادبيات عرب از ذوق سرودن اشعار نغز و طنز نيز برخوردار بودبطوری که بيش از 200 هزار بيت شعر سرود.

شيخ محمدتقي بهلول گنابادي روز جمعه هفتم مرداد 1384 پس از 105 سال عمر پربرکتش چشم از جهان فرو بست و در زادگاهش گناباد آرام یافت.

و امروز زندگی پر بارش در "بهلول شگفتی روزگار" باز خوانی شد.

مستند "بهلول شگفتی روزگار" به تهیه کنندگی محمدعلی سبط احمدی و کارگردانی مصطفی صفاریان، با بهره گیری از مصاحبه ها و بازسازی فضای نمو و فعالیت شیخ محمد تقی بهلول گنابادی روایتی از زندگی آن عالم ربانی است. عالمی که با تاکید مقام معظم رهبری در سالروز درگذشتش میتواند الگویی اصیل در حوزه های مختلف باشد.

بهلول مستندی است روایی از زندگی شیخ محمد تقی بهلول گنابادی، که در آن کودکی، نوجوانی و جوانی و فعالیت های سیاسی وی به تصویر کشیده می شود.

مستند بازسازی شده بهلول در بیدخت، رباب، تپه های شهر، مسجد جامع، موزه و منزل مرحوم پدری علامه بهلول و در نهایت مرقد وی در گناباد فیلمبرداری شده است.

این مستند 80دقیقه ای که در 2 قسمت با نگاه هنری محمد ابراهیم رجبیان در قاب دوربین و صدابرداری حسین شهسوارپور تولید شده است .با بازخوانی زندگی این عالم فرهیخته به موضوعاتی مانند حجاب ،عفاف ،وقایع سیاسی دوره های مختلف ، مبارزات سیاسی ، ماجراهای مسجد گوهر شاد و نقد عرفانهای کاذب و ولایت پذیری می پردازد.

تحقیق" بهلول شگفتی روزگار" به کوشش احمد یوسفی صورت گرفت وحجت السلام ولمسلمین افضلی دوران پیری و مهدی بهلول جوانی این عالم ربانی را نقش آفرینی میکنند.

این مستند همزمان با سالروز واقعه مسجد گوهر شاد در تاریخ دوشنبه و سه شنبه 21 و 22 تیرمه ساعت 11:15 از سیمای خراسان رضوی شبکه پایتخت معنوی ایران پخش می شود.

سال تولید: 1391

محقق: احمد یوسفی

تهیه کننده: سید محمدعلی سبط احمدی؛

کارگردان: مصطفی صفاری؛

تصویربردار: محمدابراهیم رجبیان؛

صدابردار: حسین شهسوارپور؛

بازیگر دوران جوانی: نمهدی بهلول؛

بازیگر دورانی پیری: حجت الاسلام و المسلمین افضلی؛