Skip to Content

25 درصد مبتلایان به ایدز در خراسان رضوی از طریق ارتباط جنسی است

25 درصد مبتلایان به ایدز در خراسان رضوی از طریق ارتباط جنسی است

کارشناس مسوول برنامه پیشگیری از ایدز دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم اکنون 25 درصد مبتلایان جدید ویروس اچ.آی.وی در خراسان رضوی از طریق ارتباط جنسی به این بیماری مبتلا شده اند.
دکتر علی حسین پور همزمان با روز جهانی ایدز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون اعتیاد تزریقی بین 60 تا 70 درصد از مبتلایان به ویروس ایدز در خراسان رضوی را شامل می شود و بقیه موارد از طریق مادر به فرزند بوده است.

وی خاطر نشان کرد: موارد جدید مبتلایان به ویروس ایدز در خراسان رضوی، سالانه بین 20 تا 30 نفر گزارش می شود.

وی با اشاره به خطر موج سوم ایدز که همان انتقال از طریق جنسی است، گفت: انتقال ویروس ایدز از طریق ارتباطات جنسی غیر ایمن اکنون در خراسان رضوی و کشور در حال گسترش است و این موضوع به عنوان یک هشدار بهداشتی کشورمان به شمار می رود.

حسین پور تعداد کل مبتلایان فعال ویروس ایدز در خراسان رضوی را 150 نفر عنوان کرد و افزود: هم اکنون قریب به نیمی از این تعداد در مرحله بیماری بوده و تحت درمان قرار دارند و مابقی به مرحله بیماری نرسیده اند.

وی طرح 'چتر قرمز' را از برنامه های روز جهانی ایدز در مشهد عنوان کرد و افزود: این برنامه آموزشی و پیشگیری در چندین بازار بزرگ مشهد و چهار فرهنگ سرای خانواده زیر پوشش شهرداری ها اجرا و متقاضیان تست سریع ایدز به صورت رایگان مورد آزمایش قرار می گیرند.

وی در پایان گفت: به مناسبت روز جهانی ایدز برنامه های آموزشی و فرهنگی مختلفی در مشهد و دیگر شهرستان های خراسان رضوی با هدف ارتقای آگاهی عمومی برای پیشگیری از این بیماری در طول روزهای هشتم تا چهاردهم آذرماه اجرا می شود.

یکم دسامبر مصادف با 10 آذرماه روز جهانی ایدز نامگذاری شده است.