جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

30 خرداد ماه سالروز عاشورای حرم رضوی در سال 1373 - جنایت منافقین کوردل - تولیدات ویژه وب

 

 

30 خرداد ماه سالروز عاشورای حرم رضوی در سال 1373 - جنایت منافقین کوردل

در 30 خرداد 1373 ه.ش که مصادف بود با روز دهم ماه محرم الحرام سال 1415 ه.ق و روز عاشورای حسینی، حرم حضرت رضا (علیه السلام) عاشورایی را تجربه کرد که به عاشورای رضوی مشهور شد..
در آن روز عزاداران حسینی در حال نوحه خوانی و سینه زنی به سمت حرم مطهر روان بودند، صحن ها و بست های حرم مملو از جمعیت بود.
در هنگام عزاداری در ساعت چهارده و بیست و شش دقیقه بعدازظهر، ناگهان بمبی قوی که مخفیانه و از قبل در نزدیک ضریح مقدس جاسازی شده بود منفجر شد، بر اثر این صدای مهیب شیشه های حرم فرو ریخت، چراغ ها خاموش شد و غوغایی عجیب به پا شد. 
بر اثر شدت انفجار، قسمت هایی از پنجره های دور گنبد مطهر در ارتفاع شانزده متری، انحراف پیدا کرد و تمامی شیشه های ضریح درهم شکست.
شست و شو و طهارت حرم مطهر در همان شب انجام شد. تأثرانگیزترین بخش کار، جمع آوری قطعات پیکر شهداء از برخی رواق های منتهی به روضه منوره بود.
در اثر این انفجار هولناک و خونین 27 نفر از زائران امام هشتم (علیه السلام) به درجه رفیع شهادت رسیدند و عده زیادی نیز مجروح شدند.
این هیاهو تا هنگام شستشوی حرم مطهر از خون شهدا و مجروحان و انتقال اجساد به سردخانه و مجروحان به بیمارستان ها در تمام شهر ادامه یافت. در خراسان سه روز و در کشور یک روز عزای عمومی اعلام شد.

حرم مطهر،  روز بعد طی مراسمی رسمی گشایش یافت. خرابی های این واقعه طی یک شبانه روز، بازسازی و مرمت شد.  
تشییع پیکر این شهدا روز دوازدهم محرم الحرام 1373 ه.ش بر دوش جمعیت کثیری از شهر مشهد تا حرم رضوی برگزار شد و پیکر مطهر 10 نفر از این شهداء که خانواده های ایشان در مشهد بودند؛ به دستور تولیت آستان قدس در صحن جمهوری حرم مطهر به خاک سپرده شدند. بقیه شهدا که یکی از آنها تبعه کشور پاکستان بود، به تمایل بازماندگانشان به شهرهای خود منتقل گردیدند.پربازدیدترین های ویژه وب

جدیدترین های ویژه وب