Skip to Content

37 گونه جانوری خراسان رضوی در لیست قرمز حفاظتی قرار دارند

37 گونه جانوری خراسان رضوی در لیست قرمز حفاظتی قرار دارند

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: 37 گونه جانوری در این استان در وضعیت حفاظتی ویژه و در لیست قرمز حفاظتی قرار دارند.

 

حمید صالحی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: لیست قرمز مربوط به اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (red list) می باشد که مربوط به گونه های جانوری است.

وی اظهار کرد: سازمان IUCN به عنوان معتبر ترین مرجع اعلام نظر در باره وضعیت حفاظتی گونه های جانوری و گیاهی هر پنج سال و یا هر 10 سال نسبت به ارزیابی آنها در سراسر دنیا اقدام می کند.

وی گونه هایی را که در خراسان رضوی طی آخرین بررسی این سازمان در سال 2008 در لیست مزبور قرار دارند شامل یوز پلنگ، گربه پالاس، گربه شنی، پلنگ، جبیر، آهو، زرده بر، کل و بز، قوچ و میش اوریال ذکر کرد.

وی افزود: از پرندگان نیز گونه هایی همچون هوبره، عقاب شاهی، سنقر سفید، بالابان، بحری، یلوه حنایی، دال سیاه، گیلانشاه بزرگ، سبز قبا، پلیکان پا خاکستری، مگس گیر طوق سفید، خفاش نعل اسبی مدیترانه ای، اردکهای مرمری، بلوطی، سرسفید در این لیست قرار دارند.

صالحی به کفچه مار، گرزه مار و لاک پشت آسیایی به عنوا ن سه خزنده موجود در این لیست اشاره کرد و گفت: عواملی همچون تخریب زیستگاه و کاهش طعمه ، شکار غیر مجاز، زنده گیری بره ها و امثال آن وضعیت زیستی این 37 گونه را با مخاطره مواجه ساخته است.

وی ادامه داد: عوامل طبیعی همچون خشکسالی نیز به عنوان تهدید جدی در اتلاف وحوش به شمار می روند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: یوزپلنگ به خاطر وضعیت حفاظتی (CRITICALLY ENDANGERED) به صورت بحرانی در معرض خطر است.

به گفته صالحی پلنک و اردک سرسفید نیز از گونه های درمعرض خطر یا (ENDANGERED) به شمار می روند.

وی گونه جبیر و بحری را به عنوان گونه ای با کمترین نگرانی عنوان کرد و گفت: مهمترین تهدید در مورد بحری، زنده گیری و درمورد جبیر تخریب زیستگاه و شکار غیر مجاز است.

وی اظهار کرد: نکته بسیار مهم در مورد این گونه ها که اصطلاحا در دسته 'کمترین نگرانی' طبقه بندی می شوند، آن است که گاهی LC بودن آن ها باعث می شود که بدون نگرانی و با خوش بینی ساده انگارانه، مورد سوء استفاده قرار گیرند.

صالحی گفت: به هر حال متخصصین و علاقه مندان باید این موضوع را مد توجه قرا ردهند که یک گونه با وضعیت LC 'کمترین نگرانی' می تواند به سرعت وارد مراحل بعدی شود و در معرض تهدید قرار بگیرد و از این نظر حتی گاهی لازم است گونه های LC بیشتر از سایرین مورد توجه باشند تا وضعیت آن ها به شکل پایدار باقی بماند و جمعیت آن ها در دراز مدت نیز حفظ شود.

وی همچنین وضعیت حفاظتی گربه پالاس، گربه شنی، اردک بلوطی، دال سیاه، عقاب شاهی، سنقر سفید، یلوه حنایی، گیلانشاه بزرگ، سبز قبا، مگس گیر طوق سفید، را تقریبا در معرض تهدید (NEAR THREATENED ) اعلام کرد.

وی افزود: احتمال اینکه گونه های یاد شده به جمع گونه های موجود در گروه در معرض خطر شامل VU آسیب پذیر یا در معرض آسیب (VULNERABLE) و EN درمعرض خطر با شدت بیشتر یا ( ENDANGERED) و CR بحرانی در معرض خطر (CRITICALLY ENDANGERED) بپیوندد، بسیار زیاد است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گونه های بالابان، هوبره، کل و بز، آهو، قوچ و میش اوریال، پلیکان پا خاکستری، اردک مرمری و زرده بر را نیز در رده آسیب پذیر یا در معرض آسیب (VULNERABLE) مطرح کرد و افزود: ریسک انقراض گونه های این رده نیز شدید است.

وی گفت: هدف از تدوین لیست قرمز جلب توجه مردم، تصمیم گیران و همچنین اجتماعات بین المللی به موضوع حفاظت از تنوع زیستی است تا از این طریق از روند رو به رشد انقراض گونه های گیاهی و جانوری جلوگیری شود.

هم اکنون در استان خراسان رضوی 281 گونه پرنده ، 69 گونه خزنده، 79 گونه پستاندار و دو گونه دوزیست وجود دارد.