Skip to Content

38 میلیون تن تحت پوشش شبکه فعال بهداشتی و درمانی قرار می گیرند

38 میلیون تن تحت پوشش شبکه فعال بهداشتی و درمانی قرار می گیرند

رییس مرکز مدیریت توسعه شبکه بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 38 میلیون تن از هموطنان تحت پوشش شبکه فعال خدمات بهداشتی و درمانی قرار می گیرند.

 

دکتر «ناصر کلانتری» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: جمعیت تحت پوشش، شامل 23 میلیون روستایی ،10 میلیون حاشیه نشین و پنج میلیون ساکن شهرهای زیر 20 هزار تن است.

کلانتری گفت: تحت پوشش قرار گرفتن شبکه فعال خدمات بهداشتی و درمانی به این معنا است که بجای اینکه مردم برای دریافت خدمات مراجعه کنند ، خدمات ، به صورت فعال از سوی شبکه مراقبتی به آنان ارایه می شود.**اجرای بسته خدمات بهداشتی حاشیه نشینان در مرحله عقد قرارداد است

رییس مرکز مدیریت توسعه شبکه بهداشت وزارت بهداشت، اعلام کرد: بسته خدمات بهداشتی و درمانی اولیه برای حاشیه نشینان کشور کاملا نهایی و به همه دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است تا در مناطق حاشیه ای و سکونت گاه های مورد تایید استانداری و فرمانداری ها اجرا شود.

کلانتری افزود: در زمان حاضر بین شرکت های خصوصی برای ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به حاشیه نشینان، مناقصه برگزار شده است تا از آنان خرید خدمت شود.

وی در ادامه گفت: به عنوان نمونه قراردادهای مربوطه برای ارایه خدمات به 25 درصد مناطق حاشیه نشین مشهد، منعقد شده است.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه خدمات بهداشتی و درمانی اولیه برای حاشیه نشینان، برنامه هایی برای اقشار و گروه های سنی مختلف از جمله زنان باردار و شیرده، کودکان زیر پنج سال، نوجوانان، میانسالان و سالمندان پیش بینی شده است.

وی گفت: قرار است برای حاشیه نشینان، کارت سلامت صادر شود و خدماتی مانند غربالگری، آموزش بیماری ها، بهداشت محیط، واکسیناسیون و برنامه های پیشگیری از بیماری ها به آنان ارایه شود.

رییس مرکز مدیریت توسعه شبکه بهداشت وزارت بهداشت، اضافه کرد: با اجرای برنامه بهداشتی و درمانی اولیه برای حاشیه نشین ها، بیماری هایی همچون دیابت، فشارخون و بیماری های قلبی و عروقی به موقع شناسایی می شود.

کلانتری یادآور شد: برنامه بهداشتی و درمانی اولیه برای حاشیه نشینان با هدف تحقق عدالت در سلامت و گسترش خدمات بهداشتی و درمانی به مناطق محروم کشور اجرا می شود.

وی اضافه کرد: این احتمال وجود دارد که شبکه فعال خدمات بهداشتی و درمانی اولیه علاوه بر مناطق روستایی ، حاشیه شهر ها و شهر های کمتر از 20 هزار تن، به شهرهای با جمعیت بالای 50 هزار تن و حتی کلانشهرها نیز گسترش یابد.