Skip to Content

44 بقعه متبرکه نیشابور تحت نظارت اداره اوقاف قرار می‌گیرند

 سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه نیشابور گفت: 44 بقعه این شهرستان که زیر نظر این اداره نبودند دارای هیئت امنای مصوب می‌شوند و تحت نظارت این اداره در می‌آیند.


حجت‌الاسلام محمد ذاکری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: کاربرگ(فرم) مشخصات هیئت امنا توزیع، پر و جمع‌آوری شده که برای تعیین صلاحیت به شورای ذی‌ربط ارسال شده است که ناحیه مقاومت بسیج نیشابور در احراز صلاحیت این افراد با اداره اوقاف همکاری دارد.

وی علت اینکه تاکنون بقاع مذکور زیر پوشش اداره اوقاف نیشابور نبوده‌اند را فعال بودن مقطعی این بقاع دانست.

سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه نیشابور توضیح داد: این بقاع متبرکه در طول ایام هفته مفتوح نیست و عموم می‌توانند در پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها و ایام مناسبتی یا برای برگزاری مراسم آیینی خاص  در آن حضور یابند.

ذاکری با اشاره به اینکه بیش از ده مکان دیگر هم هستند که مراجعاتی دارند ولی به لحاظ سندیت ضعیف بوده و سند آنها در حال بررسی است، اطلاع داد: در حال حاضر 25 بقعه متبرک در نیشابور  زیر پوشش اداره اوقاف این  شهرستان قرار دارد.

وی یادآور شد: در سطح‌بندی بقاع به کشور به لحاظ تعداد زائر در سال 86، شش بقعه نیشابور در سطح یک و به عبارتی ملی قرار گرفت.

نامبرده اضافه کرد: درآمد بقاع متبرک شهرستان نیشابور از مجموع درآمد بقاع متبرک در 22 استان بالاتر است که این به‌علت اجرای برنامه‌های مناسب فرهنگی و پروژه‌های مورد نیاز عمرانی و تاسیساتی در بقاع و به عبارت دیگر فراهم کردن بستر حضور زائر در بقاع است.

ذاکری در عین حال گفت: متاسفانه با وجود اینکه یک هفتم موقوفات خراسان رضوی در نیشابور  قرار دارد و به همین ترتیب باید درآمد این موقوفات هم یک هفتم درآمد موقوفات استان باشد اما در عمل این درآمد متاسفانه یک سی‌ام است که معنای دیگر آن وجود موقوفه‌خواری و عدم اعتنای مستاجران به اجاره بهای واقعی است.

Authors: خبرگزاری مــهر