Skip to Content

72 درصد بیماران روانی در خراسان رضوی مجهول الهویه هستند/ پر بودن ظرفیت مراکز شبانه روزی بیماران روانی

72 درصد بیماران روانی در خراسان رضوی مجهول الهویه هستند/ پر بودن ظرفیت مراکز شبانه روزی بیماران روانی  کارشناس مسئول بیماران روانی بهزیستی خراسان رضوی گفت: حدود72 درصد بیماران روانی در خراسان رضوی مجهول الهویه یا فاقد سرپرست هستند و یکی از دلایل عمده آن، رها شدن توسط خانواده هایی است که برای زیارت به مشهد می آیند.


زهرا مهر آبادی در گفتگو با خبرنگار مهر ابراز کرد: هر گونه ناسازگاری یا اختلال روانی که باعث شود فرد در عملکرد های اساسی، اجتماعی و فعالیت های روز مره خود دچار اختلال و مشکل شود را بیمار روانی اطلاق می کنند.

وی عنوان کرد: افرادی که دچار مشکلات روانی خفیفی بوده ولی در عملکرد روزانه و شغلی خود دچار مشکل نشده بیمار روان محسوب نمی شود.

72 درصد بیماران روانی در خراسان رضوی مجهول الهویه هستند/ پر بودن ظرفیت مراکز شبانه روزی بیماران روانی

پنج هزار و 820 بیمار روان در خراسان رضوی

مهرآبادی افزود: همه بیماران روانی هم در مراکز شبانه روزی بستری نمی شوند و در حال حاضر پنج هزار و 820 نفر در اداره كل بهزيستي به عنوان بيمار روان پرونده دارند كه تنها حدود 10 درصد از این افراد نیاز به مداخلات تخصصی درمانی و داروئی و نگهداري در مراکز توانبخشي و مراقبتي شبانه روزی دارند.

کارشناس مسئول بیماران روانی بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به 90 درصد دیگر این افراد مبتلا به اختلال روانی عنوان کرد: این افراد نیازی به مداخلات تخصصی نداشته و با درمان های سرپایی می توانند در جامعه و میان مردم به زندگی خود ادامه داده و سازمان بهزیستی به صورت های دارویی و خدمات مددکاری و اشتغال به این افراد خدمات ارائه می کند

مهرآبادی اظهار کرد: شرايط پذيرش اين افراد در مراكز شبانه روزي منوط به موارد ی است از جمله اینکه علائم بیماری به مدت دو سال وجود داشته ،سابقه بستري در بيمارستان روان داشته و در حال حاضر اختلال در عملكرد شغلی و اجتماعی فرد مشهود باشد.

72 درصد بیماران روانی در خراسان رضوی مجهول الهویه هستند/ پر بودن ظرفیت مراکز شبانه روزی بیماران روانی

شش مرکز شبانه روزی با ظرفیت 560 نفر برای بیماران روانی خراسان رضوی

مهرآبادی عنوان کرد: در سطح استان خراسان رضوی در حال حاضر شش مرکز شبانه روزی روان داریم که چهار مرکز در مشهد، یک مرکز در طرقبه شانديز و یک مرکز هم در سبزوارفعال مي باشند که از اين مراكز یکی موسسه خیریه و بقیه خصوصی هستند.

کارشناس مسئول بیماران روانی بهزیستی خراسان رضوی عنوان کرد: این مراکز 560 نفر ظرفیت دارند و سه مرکز مختص بیماران روان خانم و سه مرکز مختص بیماران روانی آقا است.

وی با اشاره به رها شدن بیماران روانی توسط خانواده ها ابراز کرد: 72حدود درصد از این بیماران در خراسان رضوی مجهول الهویه يا فاقد سرپرست هستند و یکی از دلایل آن رها شدن توسط خانواده هایی است که برای زیارت به مشهد می آیند و ممکن است مربوط به استان های دیگر باشند.

مهرآبادی گفت: تشخیص بیماری روان بر عهده کمیسیون تشخیص بيماري روان استان مي باشد كه دو نفر روانپزشك به همراه اعضاي ديگر در آن حضور دارند.

72 درصد بیماران روانی در خراسان رضوی مجهول الهویه هستند/ پر بودن ظرفیت مراکز شبانه روزی بیماران روانی

ظرفیت مراکز شبانه روزی بیماران روانی خراسان رضوی پر است

کارشناس مسئول بیماران روانی بهزیستی خراسان رضوی ادامه داد: این بیماران در مراكز شبانه روزي خدمات پزشکی ، روانپزشکی و كاردرماني،روانشناسي و مددكاري دریافت می کنند.

مهرآبادی با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت مراکز شبانه روزی روان پر است، ابراز کرد: معمولا بیماران درمان شده از مرکز خارج تا بیماران جدید جایگزین شوند ولی چون تعداد بیماران مجهول الهویه زیاد هستند خروجی کمتری داشته و ظرفیت برای پذیرش بسیار کم است.

وی یارانه پرداختی بهزیستی به مراکز نگهداری شبانه روزی را بین 240 تا255 هزار تومان عنوان کرده و گفت: سقف پذیرش هر مرکز بستگی به مساحت و پروانه فعالیت دارد و معمولا بین 50 تا 150 نفر است .

-------------------------

گفتگو: ملیحه زرین پور

 

Authors: خبرگزاری مــهر